PASSWORD RESET

Gelişimde Aktif Dönem!

Ders Çalışma Teknikleri

4.3K 0
ders-çalışma-teknikleri

Ders Çalışma Teknikleri

Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışma teknikleri nelerdir? sorusunun cevabı çok basit aslında. Ders çalışmak, düzenli ders çalışmak için kendimizi aşırı zorladığımız, fakat bir türlü derse adapte olamadığımız zamanlar oluyor… Verimli olarak Ders çalışma motivasyonu kazanmak için sizlere en verimli yöntemleri listeledik!  İşte Verimli Ders Çalışma Teknikleri;

1- Çalışacağınız Dersi Yazarak Çalışın

  • Herkesin kendine göre not çıkarma şekli vardır. Siz de kendinizin en iyi anladığı şekilde (rekli kalemle, yazıların altını çizerek, boyayarak vs.)  notlarınızı küçük küçük kağıtlara çıkarabilirsiniz.

Ders esnasında çalıştığınız konuların önemli kısımlarını mutlaka kalemle çizin ve önemli yerleri not edin. Daha sonra bu kısmı kendinize gerek şifreleme yaparak pekiştirin. Bu yöntemler o konunun akılda kalıcı olmasını sağlayacaktır.

2- Mutlaka Günlük Tekrar Yapın!

  • Okulda, dershanede, etüt vs. çalıştığınız konunun üzerinden geçmeyi ihmal etmeyin. Çalıştığınız konunun akılda kalıcı olması için aynı gün içinde ders tekrarı yapmak etkili ders çalışma yöntemleri arasında ilk sıradadır.

3- Yaptığınız İşe Konsantre Olun

  • Ders çalışırken, kelime ezberlerken veya herhangi yaptığınız bir işe odaklanmayı öğrenin. Bir iş yaparken aklınızdan başka düşüncelerin geçmesine olanak vermeyin.  Dersteyken ders harici düşüncelere daldığınızda kendinize derste olduğunuzu hatırlatarak zihninizi geçmişten şimdiye getirerek daha iyi konsantre olmak için kendinizi teşvik edin. Konsantre olmayı öğrendiğinizde daha verimli çalışma becerisini kazanmış olacaksınız…

4- Çalışacağınız Konuyu Ve Zamanı Önceden Belirleyin

  • Ders çalışmaya bağlanamadan önce; hangi dersi çalışacağınızı, dersin hangi konusunu çalışacağınızı ve ne zaman, ne kadar tçalışacağınızı belirleyerek ders çalışın. Küçük küçük kağıtlara çalışmanız gereken konuları not alıp  gerektiğinde konu çözümü ve soru çözümü planlayabilirsiniz.planlı ve Verimli Ders Çalışma Teknikleri

5- Ders Çalışmayı Ertelemeyin

  • Eğer 12.12.2016 tarihinde saat 12:00’dan 15:00’a kadar ders çalışma planı yaptıysanız, planınızı gerçekleştirin. Ders çalışma planınızı ajanda ile tutmanızda fayda var. Gün içerisinde gördüğünüz ders var ise bunu bir kez de  tekrar yapıp dersi tekrarlamak en etkili yöntemlerden birisi olacaktır.

6-  En Önemlisi: Mola vermeyi de unutmayalım tabii!

Sürekli ders çalışıp kafamız almayana kadar zorlamanın anlamı yok. Sürekli çalışıp ara vermediğinizde siz sadece çalıştığınızı sanarsınız vaktinizi öldürmekten başka birşey yapmazsınız. Uzun soluklu ders çalışmak istiyorsak 3-4 saatte bir 1-2 saatlik aralar vermek konsantrasyon ve motivasyonu yükseltmek için en iyi yol olacaktır.

  • Konu tekrarı yaparken de 45 dk’da bir kendinize küçük küçük  dinlenme molaları verin. Bu süre içinde kendinize küçük hediyeler vererek de ders çalışma motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

7- Müzikle Çalışabiliyorsanız Müzikle Çalışın

muzik-dilemek-karikatur-music

  • Ders çalışırken etraftan sesler geldiğinde bazılarımız yaptığı işle daha çok adapte olmaktadır. Eğer sizde bu tarafınızı keşfetmişseniz ders çalışırken müzik dinleyebilirsiniz. (Bkz. Mozart)

 

8- Kendinizi Motive Etmesini Bilin

  • Ders çalışmak için zaman zaman motive olmamıza gerek var… Kendinizi motive etmeye hazırlayın ve hazır olduğunuzu düşündükten sonra daha verimli ders çalışabilirsiniz.

9- Ders Çalışmadan Önce Sıralı Gidin

  • Ders çalışmadan önce dersi nasıl çalışacağınız da önemlidir. Ödev-Test-Tekrar gibi kriterlerin veya kendinize göre kriterlerinizi belirlemeniz gerekebilir. Çalışmaya başlamadan önce çalışacağınız kaynakları belirleyip; çalıştığınız konu üzerine benzer sorular çözerek

10- Sıkılmayın, kendinizin yöneticisi olun

  • En önemlisi de birşeyi kafaya koyduğunuzda onu gerçekleştirmektir. Hedefleriniz için gerekli olan herşey tam mı? Hey şey yolunda mı? Bunları göz önünde bulundurduktan sonra hareket etmeyi unutmayın. Ayrıca şunu da hatırlatmak istiyorum;

En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.

Yazım hakkında yorumlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum. Bizimle paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa yorum olarak bize gönderin, ek yazı halinde ekleyelim.

Şu yazımıza da göz atabilirsiniz;

YGS Tüm Dersler Konu Anlatımları ve Denemeleri

Yorum Yap

Your email address will not be published.