PASSWORD RESET

Gelişimde Aktif Dönem!

Ders Çalışma Teknikleri

3.26K 0
ders-çalışma-teknikleri

Ders Çalışma Teknikleri

Ders Çalışma Teknikleri

Ders çalışma teknikleri nelerdir? sorusunun cevabı çok basit aslında. Ders çalışmak için kendimizi aşırı zorladığımız, fakat bir türlü derse adapta olamadığımız zamanlar oluyor… İşte bu zamanlarda ne yapıpta kendimizi ders çalışmaya verebiliriz? İşte Verimli Ders Çalışma Teknikleri;

1- Çalışacağınız Dersi Yazarak Çalışın

  • Herkesin kendine göre not çıkarma şekli vardır. Siz de kendinizin en iyi anladığı şekilde(rekli kalemle, yazıların altını çizerek, boyayarak vs.)  notlarınızı çıkarın.

2- Duvarınıza Konu Özetini Yapıştırın

  • Sürekli görebileceğiniz bir yere çalışmanız gereken yerin özetini yapışıtırın. Böylece özetlemeyi ister istemez çalışmış, öğrenmiş olacaksınız.

3- Yaptığınız İşe Konsantre Olun

  • Ders çalışırken, kelime ezberlerken veya herhangi yaptığınız bir işe odaklanmayı öğrenin. Bir iş yaparken aklınızdan başka düşüncelerin geçmesine olanak vermeyin.

4- Çalışacağınız Konuyu Ve Zamanı Önceden Belirleyin

  • Ders çalışmaya bağlanamadan önce; hangi dersi çalışacağınızı, dersin hangi konusunu çalışacağınızı ve ne zaman, ne kadar çalışacağınızı belirleyerek ders çalışın.

5- Ders Çalışmayı Ertelemeyin

  • Eğer 12.12.2016 tarihinde saat 12:00’dan 15:00’a kadar ders çalışma planı yaptıysanız, planınızı gerçekleştirin. Ders çalışma planınızı ajanda ile tutmanızda fayda var.

6- 45 Dakikada Bir Mola Verin

  • Her 45 dk’da bir kendinize dinlenme molaları verin. Bu süre içinde kendinize küçük hediyeler de verebilirsiniz.

7- Müzikle Çalışabiliyorsanız Müzikle Çalışın

  • Ders çalışırken etraftan sesler geldiğinde bazılarımız yaptığı işle daha çok adapte olmaktadır. Eğer sizde bu tarafınızı keşfetmişseniz ders çalışırken müzik dinleyebilirsiniz.

8- Kendinizi Motive Etmesini Bilin

  • Ders çalışmak için zaman zaman motive olmamıza gerek var… Kendinizi motive etmeye hazırlayın ve hazır olduğunuzu düşündükten sonra daha verimli ders çalışabilirsiniz.

9- Ders Çalışmadan Önce Sıralı Gidin

  • Ders çalışmadan önce dersi nasıl çalışacağınız da önemlidir. Ödev-Test-Tekrar gibi kriterlerin veya kendinize göre kriterlerinizi belirlemeniz gerekebilir.

10- Sıkılmayın, kendinizin yöneticisi olun

  • En önemlisi de birşeyi kafaya koyduğunuzda onu gerçekleştirmektir. Hedefleriniz için gerekli olan herşey tam mı? Hey şey yolunda mı? Bunları göz önünde bulundurduktan sonra hareket etmeyi unutmayın. Ayrıca şunu da hatırlatmak istiyorum;

[slogan]En uzun yolculuklar bile, tek bir adımla başlar.[/slogan]

Yazım hakkında yorumlarınızı sabırsızlıkla beklyorum. Bizimle paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa yorum olarak bize gönderin, ek yazı halinde ekleyelim.

Şu yazımıza da göz atabilirsiniz;

YGS Tüm Dersler Konu Anlatımları ve Denemeleri

Leave A Reply

Your email address will not be published.