insan-bellek-psikoloji-beyin

Psikoloji’de Bulunan Bellek Türleri ve Anlamları

Bellek diğer ismiyle hafıza, müthiş derecede karmaşık olmasına rağmen muazzam bir düzen içerisinde çalışan , insanların öğrenmiş yada yaşadığı olayların saklama gücü anlamındadır. Bir flaş bellek yada bir hafıza kartı bu gün işlerimizi olmadık düzeyde kolaylaştırsa da aslında, bugün son teknolojiyle üretilse yeniden dizayn edilse bile bizim sahip olduğumuz bellek sisteminin yakınından bile geçemez. Nasıl mi? Bakin hangi flaş bellek gelen verileri uzun sureli ve kısa sureli bilgiler olarak sınıflandırıp da anlık ise yarayan bilgileri işimiz bittiğinde silip atar ve yeni bilgilere depolama alanı sağlar? Bir flaş bellekteki bilgiler ufak bir hatayla silinebilir ve bu bilgiler için harcanan emeği ufak bir hatayla heba edebilir. Yada bir hafıza kartı veya harddisk azcık su dökülmesinden etkilenip yanabilir ve dönüşü olmayan hasarlara sebep olabilir ama insan da var olan bellek sistemi adeta bilgisayar sistemleriyle kayıtlı olup raf raf, konu konu ayrılmış bir kütüphane gibi istediğin bilgiyi istediğin zaman düşünme yetisini kullanarak belleğinden geri getirebilir ve kullanabilirsin. Bellek üçe ayrılır :

1- Duyum Belleği: Duyum belleği; göz, kulak gibi duyu organlarımızın yapısal özelliklerinden kaynaklanan çok kısa süreli bellektir.  Bir kaç saniye bellekte tutulabilir.

2- Kısa Süreli Bellek: Bu bellek ise gün için de kısa süreli olarak işimize yarayan bilgileri depolar, genellikle bilgiyi kullandıktan sonra unutulur.

3- Uzun Süreli Bellek: Uzun süreli bellek, bazen birkaç dakikadan kısa bazen de bir ömür boyu’ uzun aralıklarla saklanmakta olan bilgileri içermektedir. Kısa sureli bellekte var olan bazı bilgiler düzenli bir tekrarlama ile uzun sureli belleğe kaydedebiliriz bu belirli bir düzen içerisinde o bilgiyi tekrar etmeye bağlıdır. Bir sınava girdiniz ve o an aslında çok çalıştığınız halde ezberlediğiniz halde bilgiler aklınıza gelmez , unuttum dersiniz strese kapılırsınız. Aslında bilgileri unutmuş değilsiniz sadece o bilgiyi uzun süreli bellekten kısa sureli belleğe geri getiremiyorsunuzdur bunun bir çok sebebi olabilir ama sınav esnasındaki o sebep sizinde tahmin edebileceğiniz gibi “Stres” . siz o an bir heyecan içerisinde olduğunuz için, bu strese sebep olur ve kısa sureli bellek USB ye yani uzun sureli belleğe ulaşamaz. Şuna benzetebiliriz ki, siz okula gideceğiniz zaman çantanıza o gün ki derslerin kitaplarını koyarsınız, okula doğru yola çıkarsınız ve yolda bir dersin kitabını unuttuğunuzu fark edersiniz . iste çantadaki kitaplar sizin kısa süreli belleğinizi temsil eder , evde kalmış kitabınız ise uzun sureli belleğinizi temsil eder aranızdaki yol mesafe ise stresi yani bilgiyle aranızdaki mesafeyi sembolize eder siz bu mesafeyi geçebilirseniz bilgiye ulaşırsınız. Sonuç olarak demek istiyorum ki insan hafızası mükemmel bir sistem içerisinde işlev gören bir mekanizmadır. USB ye kaydedilen bilgiler asla unutulmaz silinmez sadece erişim sıkıntısı vardır. Bu yüzden sınava hazırlanan arkadaşlarıma tavsiyem odur ki bilgiyle aranızdaki mesafeyi aşın o zaman Hafızanızın size ne kadar yardımcı olduğunu göreceksiniz ..

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.