Çarli

Çarli Dizisi - Karakteri

Çarli Dizisi – Karakteri

Herkese selamlar. Geçtiğimiz günlerde bir nostalji yolculuğuna çıkmak amacıyla yeni bir yazı serisine başlamıştım. Geçmiş yıllarda en çok izlediğimiz, en sevdiğimiz dizileri hatırlıyorduk hep birlikte. Bugün yeni bir diziyle karşınızdayım. Bir zamanlar Türkiye’nin en ünlü maymunu olan Çarli’nin efsane dizisini hatırlayalım. Her zaman olduğu gibi yine hatırlatıyorum, bu yazıda büyük ölçüde spoiler var. Eski dizilerle ilgili önceki yazılarım için:

Cennet Mahallesi

Sihirli Annem

En Son Babalar Duyar

İnce İnce Yasemince

Çarli Dizisinin Oyuncu Kadrosu

Çarli dizisi 1998 yılında STAR TV’de 24 bölüm yayınlandıktan sonra final yapmış ve üç yıl ara verip 2001 yılında Kanal D’de Çarli İş Başında ismiyle yeniden başlamıştır ve bu sezonu da 17 bölüm sürmüştür. Totalde 41 bölümü olan Çarli’nin her iki versiyonununda da Afakan karakterini canlandıran İlker Aksum haricinde oyuncu kadrosu tamamen farklıdır.

Birinci sezonunda Ercan Diler (Talat), Servet Pandur (Nalan 1), Berrin Arısoy (Nalan 2), İlker Aksum (Afakan), Okan Şanlıtop (Nurican), Melodi Bağcı (Sibelcan), Kaya Akarsu (Ateş), Çağlar Kondu (Cilvenaz), Sema Atalay (Şaibe), Binnur Kaya (Hijyen) gibi değerli isimler yer almıştır.

İkinci sezonunda ise Hakan Gerçek (Talat), Şebnem Sönmez (Nalan), İlker Aksum (Afakan), Durul Bazan (Tarkan), Yeliz Yeşilmen (Cilvenaz), Ayşe Tolga (Pamuk), Semi Hakim (Nurican), Nehir Danış (Sibelcan) yer almıştır.

Birinci Sezon (1998 – Star Tv)

Çarli Dizisi

Çarli Dizisi

 

Çarli’nin Babası Recep Albert Amca

Amerikalı Recep Albert çok zengin bir adamdır. Ölürken mirasını oğlu Çarli’ye bırakmıştır. Ölmeden önce çektiği bir kasetle de yeğeni Talat Sanal’a haber göndermiş ve Çarli’nin onun yanında kalmasını istemiştir. Çarli çok zengin bir Amerikalı çocuk olmuştur. Yeni ailesinin yanına gitmek için Amerika’dan Türkiye’ye doğru yola çıkmıştır.

Sanal Ailesi

Evin babası Talat Sanal bir Çin Lokantası’nda şef olarak çalışmaktadır. Oldukça eğlenceli bir ailenin reisi olan Talat’ın en büyük sıkıntısı evin kapısını açarken doğru anahtarı saatlerce bulamamasıdır. Evin annesi Nalan Sanal da evi ve çocukları idare etmekle uğraşır. Nurican ve Sibelcan da birbirleriyle habire kavga eden sorunlu ergen profili çizmektedirler.

Sanal Ailesinin Yeni Üyesi Çarli Sanal

Sanal ailesi Recep Albert amcanın gönderdiği kaseti izledikten sonra Talat’ın kuzeni Çarli’yi havaalanında karşılayıp eve götürmek için harekete geçerler. Hepsi ufacık bir çocuk beklerken Çarli’yi görünce şok geçirirler. Çarli bir maymundur. Bu sevimli maymun artık kuzeni Talat’ın evinde yaşayacaktır.

Belalı Ev Sahibi Ateş Bey

Sanal ailesinin en büyük problemi, evin sahibi ve aynı zamanda apartman yöneticisi olan Ateş Bey’dir. Ateş Bey, Sanal ailesinin her anına burnunu sokan meraklı ev sahibi profili çizmektedir. Ateş Bey hayvanlardan nefret eden ve evde hayvan beslenmesini istemeyen birisidir. Bu yüzden Ateş Bey her geldiğinde Sanal ailesi Çarli’yi saklamak için kırk takla atarlar.

Çarli’nin Büyük Aşkı Cilvenaz

Bu renkli dizinin en önemli karakterlerinden biri de apartmanın sarışın çıtırı olan Cilvenaz’dır. Cilvenaz, Çarli ile tanışır ve onu çok sever. Çarli’nin niyeti ise başkadır. Cilvenaz’a bir tecavüzcü edasıyla bakar. Cilvenaz aşırı derecede salak bir kız olduğu için Çarli’nin ona o gözle baktığını hiçbir zaman anlamaz.

Kımıl Zararlısı Afakan

Çarli’nin 6.bölümünde Afakan karakteri diziye dahil olmuştur. Nalan’ın kardeşi olan Afakan özellikle Talat’ın başını yakmasından dolayı Talat tarafından kımıl zararlısı lakabını almıştır. Biraz üçkağıtçı ve serseri olmasına rağmen pırlanta gibi bir kalbi olan Afakan, Çarli ile de çok iyi anlaşır. Çarli ile çatışma yaşadıkları tek nokta Cilvenaz’dır. İkisi de Cilvenaz’a aşıktır.

Ateş Bey Ve Çarli Karşılaşması

12.bölümde Ateş Bey kendisine bir muhabbet kuşu almış ve adını Çarli koymuştur. Kuş olan Çarli, Ateş Bey’in elinden kaçıp Sanal ailesinin bahçesindeki ağacın tepesine havalanınca onu maymun olan Çarli alıp kurtarmış ve Ateş Bey’e teslim etmiştir. Çarli bütün bu tesadüfler sonucunda Ateş Bey ile karşılaşmak zorunda kalmıştır. Tüm aile evden atılacaklarını düşünürken Ateş Bey, kuşunu kurtardığı için Çarli’yi sokağa atmaktan ve Sanal ailesini evsiz bırakmaktan vazgeçmiştir.

Şaibeli Komşu Şaibe Hanım

18.bölümde diziye Şaibe Hanım karakteri dahil olmuştur. Şaibe Hanım ile Nalan çok iyi arkadaş olmuşlardır. Ateş Bey de Şaibe Hanım’a sarkıntılık etmektedir. Fakat Şaibe Hanım üstün zekasıyla her seferinde Ateş Bey’i gülünç durumlara düşürmüştür.

Afakan’ın Belalısı Hijyen

20.bölümde Nalan’ın eve yardımcı bir kadın alması isteği üzerine Şaibe Hanım ona yardımcı olmak için kendisine temizliğe gelen Hijyen’i Sanal ailesiyle çalışmaya göndermiştir. Hijyen çok eğlenceli bir gündelikçidir. Afakan’a aşık olmuştur ve onu elde etmek için türlü türlü muzurluklara başvurmuştur. Çapkınlıklarıyla ünlü Afakan ise Hijyen’i çok tipsiz bulmuş ve yüzüne bile bakmayarak ona çok acı çektirmiştir.

İkinci Sezon: Çarli İş Başında (2001 – Kanal D)

1998 yılında Star TV’de final yapan Çarli, 2001 yılında Kanal D’de Çarli İş Başında ismiyle geri dönmüştür. Bu versiyon ilk versiyon kadar aşırı keyifli olmasa da yine de çok eğlenceli bölümler içermektedir. Ayrıca oyuncu kadrosunun değişmesiyle birlikte dizide de büyük değişiklikler olmuştur.

Talat ve Afakan bir müzik market açmışlardır. Afakan, Tarkan isminde bir çocukla ev arkadaşı olup Talatların karşı dairesine taşınmıştır. Diziye yeni dahil olan bir diğer karakter de Talat ve Afakan’ın işyerinde çalışan Pamuk isimli kızdır. Pamuk, önceki sezondaki Hijyen’in muadili diyebileceğimiz bir karakterdir. Afakan’a aşıktır ve Afakan’ı elde edebilmek için çevirmediği dolap kalmaz.

Bu versiyondaki en büyük mantık hatası ise üç sene önceki bölümlerde liseye giden Sibelcan ve Nurican’ın bu bölümlerde ilkokul öğrencisi olmasıdır. Zaten bu sezonda çocuklar, önceki sezonda olduğu kadar hikayenin içinde değildir.

Bir zamanların efsane dizilerinden Çarli’yi yad ettik bugünkü yazımızda. Vakit ayırıp da yazıyı okuyan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki günlerde başka yazılarda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın

2 Responses

  1. doğrucu davut

    siteniz biraz yavaş çalışıyor o düzeltilirse harika gidiyor site. biraz reklam yapmayı deneyebilirsiniz örneğin ayı sözlük bunun içn uygun bir mecra olabilir.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.