Cennet Mahallesi

Cennet Mahallesi

Cennet Mahallesi

Herkese merhabalar. Eğlenceli bir yazıyla karşınızdayım. Çocukluğumuzun en eğlenceli dizilerini teker teker yazmaya çalışacağım. Bu seriye Cennet Mahallesi ile başlamak istedim. Bu yazacağım yazılar büyük ölçüde spoiler içarmektedir.

Cennet Mahallesi’nin Oyuncu Kadrosu

Türk TV tarihindeki en uzun soluklu komedi dizilerinden biri olan Cennet Mahallesi, tekrarlarının sıkça verilmesiyle birlikte günümüzde bile hala güncelliğini koruyan bir dizi. 2004 – 2007 yılları arasında yayınlanmış dizinin dev bir oyuncu kadrosu vardır.

Cennet Mahallesi Oyuncuları;

 • Melek Baykal,
 • Müjdat Gezen,
 • Özkan Uğur,
 • Alişan,
 • Çağla Şikel,
 • Serhat Özcan,
 • Aylin Kabasakal,
 • Erol Günaydın,
 • Ayten Erman,
 • Zeki Alasya,
 • Şeyla Halis,
 • Ümit Yesin,
 • Ateşböceği Ercan,
 • Serhan Aslan,
 • Zihni Göktay,
 • Levent Tülek gibi birçok büyük isim bu dizide oynamıştır. Cennet Mahallesi dizisinde yaşanan olayları genel olarak hatırlayalım.

Yunus ile Pembe’nin Aşkı

Cennet Mahallesi Yunus ve Pembe'nin Aşkı

Cennet Mahallesi Yunus ve Pembe’nin Aşkı

Romanların hayatını yansıtmaya çalışan dizide düşman ailelerin birbirleriyle olan ilişkileri anlatılıyor. Deli Kadir’in kızı Pembe ile Kısmet Ana’nın oğlu Yunus birbirlerine çocukluktan beri aşıktırlar. Evlenmeye karar verirler fakat düğün gecesi ikisi de birbirini aldatır. Bu yüzden evlenmekten vazgeçerler ve birbirlerine düşman olurlar. Bu yasak ilişkilerden ise Yunus’un Ferhat, Fatoş ve Aliş isminde; Pembe’nin de Sultan ve Ayşe isminde çocukları dünyaya gelir.

Dizinin Efsane Aşkı: Ferhat İle Sultan

Ferhat ve Sultan birbirlerine deli gibi aşıktır. Ama düşman aile çocukları oldukları için Pembe evlenmelerine karşı çıkmaktadır. Pembe her zaman paragöz bir kadın olmuştur ve kızını zengin kocayla evlendirmek istemektedir. Ferhat, Pembe’nin istediği başlık parasını tamamlarsa Pembe kızını ona verecektir. Ferhat dişinden tırnağından arttırıp başlık parasını tamamlamaya çalışsa da Pembe hep bir üçkağıt yapıp Ferhat’ın parayı sıfırlamasına sebep olmaktadır. Yunus ise bu düşmanlığa rağmen Pembe’yi hala çok sevdiği için “Biz mutlu olamadık bari çocuklarımız mutlu olsun” diye düşünmekte ve Ferhat ile Sultan’ın evlenmesini desteklemektedir. Genellikle bir punduna getirip Pembe’yi kandırıp evlenmeye çalışırlar fakat her seferinde mahallenin Sultan’a takıntılı olan minibüsçüsü Rüstem, son anda gerçekleri Pembe’ye anlatır ve Pembe nikahı bozar.

Düşman Ailelerin Aşık Çiftleri

Yunus’un ve Pembe’nin en küçük çocukları Aliş ve Ayşe de birbirlerine aşıktır. Hatta Pembe’nin babası Deli Kadir ile Yunus’un annesi Kısmet Ana da birbirlerine aşıktır. Düşman ailelerde herkes birbirini sevmektedir.

Selim İle Fatoş’un Evlenmesi

Kavuşmaları en kolay olan çift ise Pembe’nin kardeşi Selim ile Yunus’un kızı Fatoş olmuştur. Fatoş bir gece Selim’e kaçmış, gizlice nikah kıymışlardır ve Pembe’nin evine gelin gitmiştir. Fakat Pembe, Fatoş’a sürekli temizlik ve ev işi yaptırarak işkence etmektedir.

Oynak Balina İle Kıllı Toparlak: Menekşe İle Muharrem

Dizinin ilk bölümlerinde evlenen bir diğer çift de Yunus’un kardeşi Menekşe ile mahallenin kahvecisi ve muhtarı Muharrem’dir. Yani Pembe’nin deyimiyle oynak balina ve kıllı toparlak. İkisi de obezite boyutunda şişmandır ve bir türlü kilo verememektedirler. Bu çiftin tek sorunu bu değildir. Çok istemelerine ve uğraşmalarına rağmen bir türlü çocukları olmamaktadır.

Mahallenin Babacan Komiseri

Bu insanlar geçimini geceleri meyhanede çalgıcılık yaparak sağlarlar. Sultan ve Fatoş dansözlük, Ferhat da şarkıcılık yapar. Gündüzleri ise Ferhat taksiye çıkar, Menekşe ile Pembe de çiçek satar. Genellikle meyhanede çıkan alatura kavgalarının sonucunda karakola düşerler. Mahallenin komiseri de onların kavgaları yüzünden canından bezmiştir.

Pembe’nin Eski Aşkı Ethem Ve Yeni Aşkı Beter Ali

Diziye sonradan katılan Götüngelli Ethem ve Beter Ali karakterleri de Pembe’ye aşıktır. Yunus ve Ethem yıllar boyunca Pembe’nin aşkı uğruna kedi köpek gibi kavga etmişlerdir. Ethem günün birinde Almanya’ya yerleşmiş ama dizinin 29.bölümünde Türkiye’ye kesin dönüş yaparak diziye dahil olmuştur. Dizinin 46.bölümünde Yunus, Alman bir kadınla evlanip Almanya’ya yerleşir ve diziden ayrılır. Ethem tam “Pembe bana kaldı” diye sevinirken mahalleye Beter Ali taşınır. Beter Ali de Pembe’ya aşık olur. Pembe, Yunus’un gidişiyle yaşadığı sarsıntıyı Beter Ali’nin aşkına tutunarak unutmaya çalışır. Ama Pembe’nin gönlü daha çok paradan yana olduğu için Beter’in aşkına büyük bir karşılık vermez. Çoğu zaman da cazibesini ve Ethem’in ona olan zaafını kullanarak bir dünya parası olan Ethem’den para koparmaya çalışır.

Beter Ali’nin Gerçek Yüzü

Pembe, Beter Ali ile çok mutlu olduğunu hissederken Beter Ali’nin gerçek kimliğini öğrenmesiyle birlikte yıkılır. Beter Ali aslında ünlü bir yazar olan Tunç Gedikoğlu’dur. Romanların hayatını anlatan bir kitap yazabilmek için Cennet Mahallesi’ne yerleşmiş ve onlardan biri gibi olmuştur. Cennet Mahallesi isimli kitap çıktığında yazarın kim olduğunu görünce bütün mahalle sarsılır. Beter Ali ise uzun süredir yaşadığı Cennet Mahallesi’ne çok alışmıştır ve eski hayatına bir türlü adapte olamaz. Bütün şanını şöhretini çöpe atar ve Pembe’nin aşkına dayanamayıp Cennet Mahallesi’ne tamamen yerleşir.

Dizide Yaşanan Önemli Gelişmeler

Dizinin sonlarına doğru Selim’in asker kaçağı olduğu öğrenilir. Salim bu yüzden diziden ayrıldıktan sonra da Pembe’nin yeğeni Gudik Hasan ve Ethem’in Almanya’dan gelen kızı Helga diziye dahil olur. Bu ikisi de birbirine aşıktır. Aslında Gudik Hasan ilk başta Ethem’in paralarına konmak için Helga’yı elde etmeye çalışmıştır ama zamanla bu aşk gerçeğe dönüşmüştür. Ayrıca dizinin sonlarına doğru Menekşe ile Muharrem’in de çocuğu olur.

 

Cennet Mahallesi’nin Efsane Maymunu Hüsnü

Dizinin en önemli karakterlerinden biri de Hüsnü’dür. Hüsnü, ünlü bir maymundur. Bir gün televizyondaki bir canlı yayında kavga eden Cennet Mahallesi sakinlerini izlerken orda gördüğü Pembe’ye aşık olur ve sahibinden kaçıp Cennet Mahallesi’ne gider. Daha sonra Hüsnü’nün sahibi vefat edince Pembe, Hüsnü’ye bakmak zorunda kalır. Hüsnü karakteri çok eğlenceli sahnelerin çıkmasına vesile olmuştur. Fakat ilerleyen bölümlerde kendisine dişi bir maymun bulur ve evlenip gider.

Ferhat İle Sultan Evleniyor

100.bölümde Ferhat ile Sultan, Beter Ali’nin müthiş bir planı sayesinde Pembe’yi büyük bir oyuna getirerek evlenmeyi başarır. Pembe bu sefer de gerdeğe girmelerini engellemeye çalışır. Her gece başka bir olay çıkartarak Ferhat ile Sultan’ın kavuşmalarını engeller. Pembe’nin amacı Sultan’ın bekareti bozulmadan boşanmalarını sağlayıp Sultan’ı zengin biriyle evlendirmektir. Ancak aşkın gücü karşısında Pembe bile duramaz ve Ferhat ila Sultan kavuşurlar. Papatya isminde bir kızları olur.

Beter Ali Mi Yunus Mu?

Final bölümünde Beter Ali’nin Amerika’daki annesi çok hastalanır ve Beter Ali’yi yanına çağırır. Beter Ali, Amerika’ya yerleşmek zorundadır. Pembe’den ayrılmak istemediği için Pembe’ye evlenmeyi ve birlikte Amerika’ya yerleşmeyi teklif eder. Pembe bu teklife ilk başta sıcak baksa da son anda Yunus ile olan hatıralarını hatırlar ve ona ihanet etmek istemediği için Beter’i yarı yolda bırakır. Beter bu savaşın kaybedeni olarak diziden ayrılır.

Pembe’nin Kalbinin Gerçek Sahibi Yunus

Ertesi gün Pembe çok zengin bir kısmet bulur ve evlenmeye kalkar. Tam nikah kıyılacağı sırada pat diye Yunus çıkagelir. Yunus, Almanya’da mafyanın parasını yanlışlıkla ele geçirmiş ve o parayla birlikte Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Pembe bu paraları görünce Yunus ile evlenmek ister. Her şey yolunda giderken mafya Yunus’un izini bulur ve parayı elinden alır.

Akıl Almaz İhanet

Dizinin sonu ise çok hüzünlüdür. 119 bölümlük dizinin her bölümünde Ferhat ve Sultan’ın efsane aşkı anlatılmıştır fakat dizinin final bölümünde bu aşk ihanetle son bulur. Ferhat’ın çocukluktan beri ona takıntılı eski sevgilisi çıkagelir ve Ferhat’ı sarhoş edip koynuna sokar. Sultan’ın da bundan haberi olmasını sağlar ve Sultan, Ferhat’ı başka bir kadınla uygunsuz şekilde yakalar. Ferhat çok utandığını anlatan bir özür ve veda mektubu yazarak Almanya’ya kaçar. Yunus ile Pembe bu olay yüzünden kavga etmeye başlarlar ve dizi bu şekilde biter.

Görgüsüzler

Cennet Mahallesi, final yaptıktan bir sene sonra Görgüsüzler ismiyle yeniden başlamıştır. Büyük değişiklikler içeren bu yeni versiyon sadece altı bölüm yayınlanmıştır ve hiç tutmamıştır. O dizinin finalinde de büyük soru işaretleri bırakılmıştır. Sultan, ünlü bir gazinoda assolist olmuş ve ülkenin önemli milletvekillerinden birinin oğluyla soylu bir ailenin kızı numarası yaparak nişanlanmıştır. Tam evlenecekleri sırada damadın babası düğünü basmış ve dizi orada bitmiştir.

Hüzünlü sonla de bitse yayınlandığı dönem ve tekrarı verilen yıllar boyunca hepimizi eğlendirmeye çalışmış efsane bir dizidir Cennet Mahallesi. Önümüzdeki günlerde başka dizilerle ilgili yazılarım yayında olacak, şimdilik hoşça kalın.

 

 

1 Yorum

 1. doğrucu davut

  şok oldum. diziyi beter aliden sonra bırakmıştım. komik gelebilir ama pembe ve beteri ciddi ciddi şipliyodum. onlarn yaşlarındaki insanlar için aşk daha zordur, hele de beter pembe için yazarlıktan vazgeçmiş biri… yunusu tercih ettiğinde çok üzülmüştüm. ferhat ve sultanın ayrılığı kadar can yakmaz pembeterin ayrılığı… :'(

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.