Emrah Karaduman “Bombarduman” Albüm Değerlendirmesi

Son zamanların en çok konuşulan ve çıkması için gün sayılan albümü geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı. İçindeki şarkıların klipleriyle beraber birer birer çıkması ve Emrah Karaduman’ın bizi şarkı bombardumanına tutması albümün isminin hakkını verdi. Albümün tamamı da görücüye çıktı nihayet. Çok fazla şarkı olmamasına ve şarkılar kısa sürmesine rağmen doyurucu bir albüm olduğunu düşünüyorum. Şarkıları teker teker değerlendirelim.

Dipsiz Kuyum feat. Aleyna Tilki

Albümün açılış şarkısı ve aynı zamanda ilk klip parçası olan “Dipsiz Kuyum” şarkısı Aleyna Tilki’nin en büyük hitlerinden biri olacak güçte. Zaten Aleyna’nın bu zamana kadar yaptığı her şarkı olay oldu. “Dipsiz Kuyum” da çıktığı günden itibaren bütün müzik listelerini esir aldı. Sözlerinin bir kısmı anonim olan ve bir kısmı da Mevlana’ya ait olan şarkının üzerine Emrah Karaduman da güzel sözler yazmış. Etkileyici bir müzik ve düzenlemeyle de albümün en büyük hiti haline gelmiş. Şarkının tek sıkıntısı çok kısa sürüyor olması. O kadar kısa sürüyor ki bir defa dinlemek yetmiyor, insan dinledi mi tekrar tekrar başa sarıp dinlemek istiyor. Bu da hem Emrah Karaduman için hem de Aleyna Tilki için büyük bir artı.

Aleyna Tilki - Dipsiz Kuyum

Aleyna Tilki – Dipsiz Kuyum

Ses Kes feat. Demet Akalın

Önümüzdeki günlerde Aleyna Tilki yönetmenliğinde Mardin’de kliplenecek olan “Ses Kes” şarkısı, albüm içinde kötü durmayan ama çok büyük hit olacağını düşünmediğim bir şarkı. Güzel bir girişle başlıyor, çok da iyi tınıları var fakat şarkıda bir eksiklik olduğu göze batıyor. Nakarat yapmayı unutmuşlar da diyebiliriz. Demet Akalın’ın daimi dinleyicilerini yeterince tatmin edecektir ama genel dinleyici kitlesi ne kadar sahip çıkar, kliple birlikte göreceğiz.

Demet Akalın - Ses Kes

Demet Akalın – Ses Kes

Sürgün Aşkımız feat. Derya Uluğ

Hazal’ın yıllar önce seslendirdiği “Sürgün Aşkımız” şarkısı, modern düzenlemesi ve Derya Uluğ’un yenilikçi okumasıyla yeniden vücut buluyor. Hazal’ın söylediği versiyonu da çok güzeldir. Derya Uluğ da güzel bir iş çıkarmış. Başarılı bir şarkı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Albümün ikinci klibi olarak servis edildi ve birçok yerde duyulmaya başlandı. Derya Uluğ açısından da önemli bir şarkı olduğunu düşünüyorum.

Derya Uluğ - Sürgün Aşkımız

Derya Uluğ – Sürgün Aşkımız

En Güzel Yenilgim feat. Ebru Yaşar

2017 yılında çıkardığı birbirinden hit şarkılarla çok konuşulan Ebru Yaşar’ın “En Güzel Yenilgim” şarkısı uzun zamandır beklenen bir şarkıydı. Emrah Karaduman’ın “Bombarduman” albümüne nasip olmuş. Albümün üçüncü klibi oldu fakat çıkış şarkısı bile olacak güçte bir şarkı. “Dipsiz Kuyum” dan sonra, hatta belki de “Dipsiz Kuyum” kadar başarılı bir şarkı. Şarkıyı dinleyen birçok kişinin fark ettiği nokta; ilk iki dizenin Gülşen’in “Yaklaşanı Yakarım” şarkısıyla çok benzer olduğu. Bu da tartışmaya açık bir konu.

Ebru Yaşar - En Güzel Yenilgim

Ebru Yaşar – En Güzel Yenilgim

Ona Göre feat. Nigar Muharrem

Albümün gizli hitlerinden biri de Nigar Muharrem yorumuyla “Ona Göre”. Gizli de demek doğru olmaz aslında çünkü yeteri kadar öne çıktı. Klip gelirse daha güzel yerlere gelecektir. Nigar Muharrem, bu şarkıyı daha önce piyasaya sürmüştü. Fakat Emrah Karaduman versiyonu çok daha başarılı olmuş. Nigar Muharrem’in etkileyici nağmeleriyle dinleyiciyi alıp götüren güzel bir şarkı.

Nigar Muharrem - Ona Göre

Nigar Muharrem – Ona Göre

Sevmek Yok feat. Aleyna Tilki

Emrah Karaduman ve Aleyna Tilki birlikte harika işlere imza attılar. Hatta Aleyna Tilki’nin “Sen Olsan Bari” dışındaki bugüne kadar çıkardığı şarkıların hepsi “feat. Emrah Karaduman” başlığıyla çıktı. Emrah Karaduman’ın “Bombarduman” albümünde de Aleyna Tilki iki şarkıyla yer almış. Jazz nağmelerin öne çıktığı “Sevmek Yok” şarkısını ben şahsen pek beğenemedim. Ama Aleyna Tilki markası şarkının yürümesinde yeterli olacaktır.

Aleyna Tilki - Sevmek Yok

Aleyna Tilki – Sevmek Yok

Evvelim Sen Oldun – Ahirim Sensin

Türk ozanlarının efsane besteleri arasında yer alan “Evvelim Sen Oldun Ahirim Sensin” şarkısı da Emrah Karaduman’ın pop soundları kullanarak yaptığı güncel bir düzenlemeyle çok başarılı bir melodi haline dönüşmüş.

Brave

Emrah Karaduman’ın müzisyen yönünü konuşturduğu “Brave” şarkısı, kısa süresine rağmen etkileyici melodisiyle albümü güzelleştiriyor.

Emrah Karaduman

Emrah Karaduman

Believe İn Me – Extended Mix

Emrah Karaduman’ın geçtiğimiz aylarda single olarak çıkardığı “Believe İn Me” şarkısının mixlenmiş bir versiyonuyla albüm son buluyor. Ben şarkının orijinal versiyonunu dinlemeyi daha çok tercih ediyorum. Ama albümün kapanışı için çok iyi bir melodi.

Müzik dünyasına bombarduman yapan Emrah Karaduman’ın “Bombarduman” albümünü yorumlamaya çalıştım. Bu albümde emeği geçenlere ve yazımı okuyan herkese sonsuz teşekkürler.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.