Erkeklerin Küpe Takması

 Sosyal Çevremin Bana Bakış Açısı

Herkese merhaba arkadaşlar ben Burak.

Bugün sizlerle Erkeklerin küpe takması hakkındaki düşüncelerimi ve önerilerimi paylaşmak istiyorum. Özellikle değinmek istediğim konu ise “Ben erkeğim, kulağımı deldirince çevrem ne düşünecek?” gibi düşünceler hakkında olacak. Genelde yaptığım gibi yine kendi anılarımdan örneklemeler yaparak yazımı sürdürmeyi planlıyorum.

Sizlerle paylaşmak istediğim konu başlıkları ise;

  • Erkeklerin küpe takması, kulak deldirmesi,
  • Sosyal çevremin bana bakış açısı,
  • Küpe takmanın özgüvenimde etkileri,
  • Kulak deldirmede ki aşamalar,
  • Kulağımı deldirirken ailemle aramda neler oldu?

Erkeklerin Küpe Takması, Kulak Deldirmesi

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum; cinsiyetçi değilim. Erkekte kadında aynı benim gözümde. Sadece toplumuzdaki bazı kültürsel düşüncelerin, kişilerde bazı sorunlara(kişileri içine kapanması, özgüven kaybı)  neden olmasını istemiyorum.

 Vücudunuzda herhangi bir yerinizde bir değişiklik yapmaya karar verdiyseniz ve sonucunda mutlu olacağınıza inanıyorsanız; düşüncenizi gerçeklere dökün. Ben bir erkeğim. Ve kulağımda bir aksesuar olarak farklı farklı küpeleri takınca mutlu olacağımı, özgüvenimi daha tatminkar bir şekilde hissedebileceğimi düşündüm ve deldirdim kulağımı. Şuanda çok mutluyum. Çevremden iki tane hediye küpe geldi bile 🙂

Sosyal Çevremin Bana Bakış Açısı

Açıkçası kulağımı çevreme göstermek için deldirmedim. Kendimde aksesuar olarak yakışacağını düşündüğüm için böyle bir iş yaptım. Sosyal çevremin bakış açısına gelecek olursam %95 olumlu tepkiler aldım. %5’lik kısmı da benim için dar görüşlü olan kişilerdi zaten. “Benim küpemden sanane sanki” gibisinden başka düşünceler haricinde kafaya taktığım bir konu olmadı. (Ailem dışında).

Bu yüzde beşlik kısım bana laf atan kısımdı işte. “Erkek adam küpe mi takar?” , “Bu ne böyle?”, “Top musun” vs. vs…

Bana yakışmadığını yada yakıştığını düşünenlere lafım yok zaten eyvallah. Ama laf atarak eline ne geçeceğini sanıyorsun ki?

Bi küpe takmakla, kulak deldirmekle top mu olunuyor? Hangi hakla söylüyorsun bunu? Arıca öyleysem de SANANE?

Küpe takmamın özgüvenimde etkileri

Pek değişiklik olmadı aslında. Ama baya hoşuma gidiyor küpemle oynamak. Ve çevremden de yukarıda bahsettiğim gibi baya övgüler alabiliyorum zaman zaman =)).

Kulak Deldirmedeki Aşamalar

İlk önce kulak mememe soğutucu bir sprey sıkıldı. Sonra ucu iğne gibi olan bir tabancayla kulağım delindi. Aynı zamanda da küpe kulağa girmiş oldu.

Kulağımı deldirirken ailemle aramda neler oldu?

İlk kulağımı deldirmeye gittiğimde ailemin haberi olmadan gitmiştim. Eczaneye girdim ve kulağımı deldirmek istediğimi söyledim. Küpemi falan seçtim işte baya heyecanlıyım işte :). Sonra annemi aramak istedim(izin vermeyeceklerini bilsem de bi ihtimal onaylarlarsa diye). Aradım annemi, annem kulağımı deldirmeme karşı çıktı. Üstüne üstün arkadan da abimle babam konuşuyor; “erkek adam küpe mi takar?”, “bizim kültürümüzde öyle şeyler olmaz”, “kulağını deldirirse abi diyip gelmesin yanıma(abim)” falan filan…

Sonra baktım ki baya baya istiyorum. Neden bu kadar çok istiyorum bende anlamamıştım. Belki de ailemle aramdaki bağı görmek içindi, tam bilemiyorum.

Üçüncü gün gittim deldirdim kulağımı. Ondan sonra annemlere falan söylemedim kimseye. Annemler ilçeden yanıma geleceklerinden bir önceki gün söylemiştim anneme. Annemde “deldirdinmi???” falan olmuştu. “Evet anne deldirdim, ben böyle seviyorum. Askerde falan sorun olacağını düşünüyorsan hiçbir sorun olmuyormuş onu araştırdım. Eğer olurda bir sorun yaşarsam kendi hatam yüzünden olduğunu bilirim.” dedim. Annem birşey demedi. Ertesi gün geldiler yanıma babamla. Annem gördü küpeyi işte. Üzüldü sanırım ama gönlünü aldım anneceğimin <3. Babam gördü mü onu tam bilmiyorum işte, görmediyse bir ayrı sıkıntı da ondan çekebilirim. İğne küpe vardı çünkü. Dikkat etmedi büyük ihtimalle babam.

Şuan gayet mutlu mesut istediğim gibi takabiliyorum.

Tavsiyelerim

  • Kulağınızı deldirmeden önce ıslak mendil gibi birşey ile kulak memenizi temizleyebilirsiniz.
  • Kulağınızı deldirdiğiniz zamanki takılan küpenin bir ay boyunca kulağınızda kalmalı ayrıca küpe kulağınızdayken yaranın kurumaması için küpeyle oynayabilirsiniz.
  • Kulağınızda şişme, mikrop kapma gibi sorun olursa deliğin kapanmaması için plastik, gümüş, çelik gibi küpeleri takabilirsiniz. Bu elementler kulağınıza zarar vermeyecektir.
  • Kulağınıza küpe takarken çok hassas olun.

Mutlu Son.

Küpelerim

Kullandığım Çengelli Küpeler

Kullandığım Çengelli Küpeler

Kulak Delme Tabancası

Kulak Delme Tabancası

Kulak Delme Tabancası

İlk Takılan Küpe(ler)

Kulağa Takılan İlk Küpeler

Kulağa Takılan İlk Küpeler

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.