Eşcinsellik Tercih Midir?

EŞCİNSELLİK TERCİH MİDİR?

EŞCİNSELLİK TERCİH MİDİR?

Ataerkil Türk toplumunda maalesef hala birçok kişi tarafından tabu olarak görülen eşcinsellik hakkında konuşalım bu yazımızda. Aslında geçmişe oranla bu konuda daha anlayışlı bir toplum içinde yaşamaya başladık demek çok da yanlış olmaz. Mesela bundan 20 sene önce kimse eşcinseller hakkında olumlu şeyler düşünmüyordu, hatta eşcinsel haklarını destekleyen heteroseksüel bireyler bile eşcinsel muamelesi görüyordu. Özellikle televizyon programlarında eşcinsellik tek bir tipleme olarak yansıtılıyor ve tercih gibi gösteriliyordu. Son yıllarda internetin yaygınlaşması ve sosyal medyanın gücünün artmasıyla birlikte birçok eşcinsel birey gizlendiği kapalı kapılar ardından çıkıp toplumda görünür olmaya başladı. LGBTİ+ bireylerinin kendini ifade ettiği onur yürüyüşleri son birkaç yıldır yasaklanmaya ve engellenmeye çalışılsa da özellikle sosyal medya vasıtasıyla eşcinseller geçmişe oranla daha görünür oldular.

 

Eşcinsellik Nedenleri Ve Eşcinsellik Belirtileri

ESCİNSELİK NEDENLERİ VE EŞCİNSELLİK BELİRTİLERİ

ESCİNSELİK NEDENLERİ VE EŞCİNSELLİK BELİRTİLERİ

İnsanların kafasında eşcinsellik tercih midir veya hastalık mıdır soruları yıllardır dönüyor. Birçok eşcinsel birey de kendini keşfetme aşamasında bu sorularla yüzleşmek zorunda kalmıştır. Toplumda bazı kesimler eşcinsellerin bir sabah uyanıp hoşlandığı cinsiyeti değiştirmeye karar verdiğini düşünüyorlar, hatta daha öncesinde heteroseksüel bildikleri insanların eşcinsel olduğunu öğrenince “Sen neden birden böyle yumuşadın” falan diyorlar. Bu insanlar akşamdan çamaşır suyuna basılıp sabaha yumuşamıyor elbette. Bu insanlar her zaman eşcinseldi. Siz onu heteroseksüel zannettiğiniz zamanlarda da eşcinseldi. Ama gerek toplum baskısı gerek aile baskısı, birçok faktörden çekindiği için eşcinsel olduğunu gizliyordu, heteroseksüel maskesi takıyordu. Olmadığı biriymiş gibi davranıyordu. Bazı eşcinseller de kendisinin eşcinsel olduğunu yıllar boyunca kendine kabul ettiremeyip hetero olmak için çabalamıştır fakat hiçbir sonuca ulaşamamıştır. Bu aşamada eşcinsel olduğunu kabullenemediği için bunu kendinden bile gizleyip dışarıya tipik hetero Türk erkeği profili çizmiştir. Birçok eşcinsel de eşcinsel olduğunu kabullense bile toplumda dışlanmaktan korktuğu için herkesten saklamak zorunda kalıp hetero gibi davranmıştır. Bunun çok zor bir hayat olduğunu yaşaya yaşaya anlayınca gizlenmekten vazgeçmiştir. Çünkü olmadığı biriymiş gibi davranıp her gün ölmektense bunu söyleyip bir defa ölmek daha güzel bir hayat için önemli bir adımdır. Onu eşcinsel olduğu için sevmeyenleri hayatından çıkarıp insanı insan olduğu için seven, cinsel kimliğine ve cinsel yönelimine göre yargılamayan insanlarla mutlu bir hayat yolunda adım atmıştır. Maalesef ülkemizde birçok eşcinsel, çevresindeki homofobik insanlara maddi veya manevi muhtaç olduğu için (özellikle ailelerine) hayatında kendi güvencesini sağlayamadan kimseye açılamamaktadır. Bazılarında ise bu güvence hayat boyu sağlanamadığı için birçok eşcinsel birey evlenmek zorunda kalmaktadır. Bu şekilde istemediği bir hayat yaşamak yıllar boyunca onları yiyip bitirip birçok kişide intihar etmeye kadar götürmektedir.

Bir İnsan Eşcinsel Olmaya Kendisi Karar Verebilir Mi?

Eşcinsellik Hakkında Sorular

Eşcinsellik Hakkında Sorular

İnsanlar akşam yemeğinde ne yiyeceğini seçebilirler. Dışarıya çıkarken giyecekleri kıyafeti de seçebilirler. Hayatta birçok konu tercih meselesi olabilir. Ama insanın kendi seçemediği, onu yaşamak zorunda olduğu durumlar da vardır. Mesela insan annesinin babasının kim olacağını kendi seçemez. Doğacağı ülkeyi seçemez. Doğarken hangi göz rengiyle doğacağını seçemez. Tıpkı bunlar gibi hangi cinsiyetten hoşlanacağını da kendi seçemez. Bir insanın erkek olarak doğması erkeklerden hoşlanmasına engel değildir. Veya kadın olmak da kadınlardan hoşlanmaya engel değildir.

 

Eşcinsel İlişki Yaşamak Bir Tercih Midir?

 

Eşcinsellik Tercih midir? Doğuştan mı Gelir?

Eşcinsellik Tercih midir? Doğuştan mı Gelir?

Toplumda bazı insanlar hayatları boyunca sadece karşı cinsle ilişkiye girmiş fakat bazen eşcinsel ilişki deneyimi yaşamak istemiş olabilir. Bu onları topyekün eşcinsel yapmaz. Cinsellik ve aşk bir bütün olmasına rağmen aslında birbirinden çok farklı şeylerdir. Birçok insan hem duygusal hem cinsel bakımdan ya eşcinsel ya heteroseksüeldir. Ama merakına yenik düşüp cinsellik yaşadığı insanlarda değişikliğe gidebilir. Toplumda sadece kızlara aşık olabilmesine rağmen bazen erkeklerle cinsel ilişki yaşayan hetero bireyler görülebildiği gibi sadece erkeklere aşık olabilmesine rağmen bazen kadınlarla cinsel ilişki yaşayan gay bireyler de görülebilir. Bu da “Herkes biseksüel doğar, gönül bir yöne kayar” önermesini doğrulayan bir sebeptir. Bunun gibi şeyler yüzünden eşcinsellik tercihmiş gibi bir algı oluşabilir toplumda. Fakat bunu merak edip deneyenler yüzünden doğuştan eşcinsel olan bireylere tercih etmiş muamelesi yapmak çok şiddetli bir psikolojik baskıdır. Neticede insanlar cinsel ilişki yaşayacak partnerini seçebilse de kalbindeki gerçek aşkın sahibi olacak kişiyi kendisi seçemez. Bu yüzden aşkın, sevginin cinsiyeti olmaz. İnsan insanı insan olduğu için olduğu gibi sevmelidir.

 

Eşcinsellik Doğuştan Gelen Normal Bir Durumdur

 

Eşcinsellik bir hastalık veya tercih meselesi değildir. Kötü bir şey de değildir. Neslin devamlılığın sağlanması için heteroseksüel ilişki zorunluluk olsa da bunu öne sürüp eşcinselleri karalamak çok yanlıştır. Çünkü dünyada milyarlarca insan var ve bu insanların tamamı eşcinsel değil. Hatta heteroların sayısı eşcinsellerin sayısından yaklaşık 9 – 10 kat fazladır. Birbirini seven iki erkek veya iki kadın cinsel ilişki yaşadı diye insan neslinin tükeneceğini düşünmek çok saçma bir düşüncedir. Son söz olarak şunu söyleyelim, eşcinsellik doğada yüzlerce canlı türünde görülmektedir fakat eşcinsel düşmanlığı tek bir canlı türünde, insanda, görülmektedir.

 

Umarım insanlar birbirini olduğu gibi sevmeyi öğrenirler. Yazıyı okuyan herkese sonsuz teşekkürler.

 

Aranan Kelimeler;

eşcinsellik nedenleri

eşcinsellik hastalıktır

eşcinsellik doğuştan mı

eşcinsellik belirtileri

eşcinsellik nedir

eşcinsellik neden olur

homoseksüel nedir

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.