Register
A password will be e-mailed to you.

Gülçin Ergül – Arabesk

Herkese merhabalar. Yeni bir müzik yazısıyla yine karşınızdayım. Son günlerin en çok konuşulan albümlerinden biri olan Gülçin Ergül – Arabesk’i ele alalım bu yazımızda. Daha önce yazdığım müzik yazılarına aşağıdaki başlıklardan ulaşabilirsiniz.

2018 Türkçe Pop Şarkıları

Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları

İrem Derici – Sabıka Kaydı

Bir zamanlar yaptığı her şarkı olay olan Hepsi Grubu’nun en yetenekli üyesiydi Gülçin. Hepsi’den ayrıldıktan sonra kariyerine solo olarak devam etti, iyi ki de etti. Böyle başarılı bir sesten şarkı dinlemek herkesin hakkı diye düşünüyorum.

Daha önce kendisine ait yepyeni şarkılarını piyasaya sürmüş ve “Bir Tanecik Aşkım” şarkısı oldukça ses getirmişti. “Harabeyim” ile başarısını arttırmaya devam ettikten sonra Harun Kolçak’ın Çeyrek Asır albümünde “Ağlat Beni” şarkısını seslendirerek yer alan Gülçin, bu eşsiz yorumuyla o albümün en çok öne çıkan isimlerinden biri olmuştu.

Gülçin Ergül

Gülçin Ergül

Uzun süredir üzerinde çalıştığı yepyeni albümü “Arabesk” geçtiğimiz günlerde görücüye çıktı nihayet. Son yıllarda ülkede arabesk albüm yapmak moda oldu ve birbirinin çok benzeri albümler çıktı. Fakat Gülçin, bu albümüyle müzik kariyerine bir hazine eklemiş oldu. Şimdiye kadar dinlediğim en iyi arabesk albümü diyebilirim bu albüm için. Normal şartlar altında arabesk müzik dinlemeyi çok sevmeyen birçok kişi hele ki bu yaz sıcağında bayıla bayıla arabesk şarkılar dinliyorsa Gülçin’in başarısını göz ardı edemeyiz. Şarkılara bambaşka bir tarz, yeni bir soluk getirmiş ve dinlerken Gülçin’in büyüleyici sesiyle akıp gittiği için hiç sıkmıyor.

Albümde beğenmediğim tek bir şarkı bile yok. Hatta şöyle söyleyeyim; daha önce başkaları tarafından seslendirilmiş birçok şarkıyı duyunca tahammül bile edemezdim fakat Gülçin öyle harika bir hale getirmiş ki çok sevdiğim şarkılar haline geldiler. eminim ki bu birçok kişi için böyledir.

Gülçin Ergül - Arabesk

Gülçin Ergül – Arabesk

Uzun sürmesine rağmen keşke hiç bitmese dedirtecek güçteki enfes “Aramam” ve “İtirazım Var” yorumlarıyla açılıyor albüm. “İtirazım Var” şarkısı aynı zamanda albümün ilk klip şarkısı. Benim de en büyük favorilerimden biri oldu.

Gülçin Ergül – İtirazım Var – YouTube

Daha önce Alişan’dan dinlediğimiz “İkimize Birden” şarkısı Gülçin’in yorumuyla kat kat güzelleşmiş. Daha önce defalarca coveri yapılan “Tanrı İstemezse” ve “Beni Benden Alırsan” şarkıları ise bu şarkılara bu zamana kadar yapılmış en güzel coverlar olmuş. Sanki yepyeni bir şarkı dinliyormuş gibi hissetmek mümkün.

İbrahim Tatlıses’in güzide şarkılarından “Bir Kulunu Çok Sevdim” e de taze kan getiren Gülçin’in bu şarkıda eleştirebileceğim tek noktası nakaratı kelimeleri yuta yuta çok hızlı söylemesi. Aslında kulak tırmalayan bir şey değil ama sözler bir çırpıda geçip gidiyor, sanki lezzetinden ister istemez ödün vermiş gibi. Bunun dışında da bu albümde olumsuz diyebileceğim hiçbir şey yok zaten.

Albümün en özel şarkılarından biri olan “Gitme” de bir başkası söylese çok uzun sürdüğü için can sıkabilecek bir şarkı, fakat Gülçin’in sesinin büyüsü sayesinde şarkı su misali akıp gidiyor.

Yıkılmışım Ben” şarkısında yaptığı nağmelerle de dinleyene müzik şöleni yaşatan Gülçin, “Gökyüzü” şarkısıyla kulakların pasını silmeye devam ediyor. “Gökyüzü” şarkısını daha önce “Gökyüzü Hüzünlü” ismiyle Yasemin Yalçın’dan da dinlemiştik ve ben o versiyonu muhteşem bulmuştum. Gülçin’in yorumu da onunla kapışacak güçte olmuş. Hatta belki daha güzel denilebilir ama ben yıllardan beri Yasemin Yalçın’a çok büyük bir hayranlık duyduğum için bu şarkıyı ondan dinlemeyi daha çok tercih ediyorum.

Gülçin’in sesinin yine devleştiği “Senden Vazgeçmem” yorumu albümün gözbebeklerinden. Sonra gelen “Nankör Kedi” şarkısı ise daha hareketli bir arabesk şarkı ve benim bu albümde en beğendiğim yorum oldu.

Daha önce “Kop Gel Günahlarından” ismiyle seslendirilmiş “Kim Bu Gözlerindeki Yabancı” şarkısının şimdiye kadarki yapılmış en güzel seslendirmesinin ardından “Gitme” şarkısının alternatif versiyonuyla bu harika albüm son buluyor.

Bu albümde çok bilinen şarkılar da var az bilinen şarkılar da. Ama çok bilinen ve daha önce birçok sanatçı tarafından seslendirilmiş bazı şarkıların şimdiye kadar yapılmış en güzel versiyonları bu albümde. Yani Gülçin Ergül bu işe son noktayı koymuş.

Gülçin Ergül - Arabesk Albümünün Şarkı Listesi

Gülçin Ergül – Arabesk Albümünün Şarkı Listesi

Gülçin bundan sonra yoluna nasıl devam edecek bilmiyorum, arabesk şarkılar söylemeye devam ederse onun sesinden yine bayıla bayıla dinleriz. Ama sıfır kilometre pop şarkılar da ona çok yakışıyor. Ne söylerse söylesin her şekilde dinlenebilecek çok özel ve eşsiz bir ses Gülçin Ergül. Böyle güzel bir albümü bize sunduğu için kendisine, bu albümde emeği olan bütün müzisyenlere ve bu yazıyı okumaya vakit ayıran herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Başka yazılarda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.