Hayat Bilgisi

Hayat Bilgisi Dizisi

Hayat Bilgisi Dizisi

Herkese merhabalar. Yeni bir yazıyla sizlerleyim. Nostalji yolculuğuna çıktığımız ve unutulmaz eski dizileri hatırladığımız yazı dizisinin bugünkü durağında Türkiye’nin en kaliteli gençlik dizilerinden biri olan Hayat Bilgisi’ni ele alacağım.

Eski dizilerle ilgili daha önce yazdığım yazılara aşağıdaki başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cennet Mahallesi

Sihirli Annem

En Son Babalar Duyar

Yasemince

Çarli

Her zaman olduğu gibi bu yazıda da spoiler olduğunu hatırlatıyorum.

Hayat Bilgisi Dizisinin Oyuncuları

2003 – 2006 yılları arasında yayınlanmış, toplam 137 bölüm süren Hayat Bilgisi’nin oyuncu kadrosu usta isimlerden oluşmaktadır. Perran Kutman (Afet Hoca), Kerem Kupacı (Pikaçu Kerem), Tarık Pabuççuoğlu (Amil Sağlam), Altan Gördüm (Emin Hoca), Ayçe Abana (Bahar Hoca), Belma Canciğer (Sevda Hoca), Atilla Olgaç (Hidayet Hoca), Akrep Nalan (Fidan Hoca), Ulvi Alacakaptan (Cumhur Hoca), Nükhet Akkaya (Kadriye Hoca), Mine Teber (Gülşen Hoca), Alay Cihan (Cemal Hoca), Mahir İpek (Ertuğrul Hoca), Ayumi Takano (Hanako Hoca), Hilmi Erdem (Erol Hoca), Eda Gülten (Zehra Hoca), Okan Karacan (Behçet Hoca), Hakan Altıner (Metin), Ceren Soylu (Ürperi), Ceyhun Yılmaz (Ruhi), Yıldız Asyalı (Rüya), Erdal Türkmen (Mennan), Rutkay Aziz (Tekin), Pakize Suda (Pakize), Ali Yaylı (Kaşarlı), Fatih Altın (Bülbül), Neslihan Acar (Körpenaz), Paşhan Yılmazel (Ortega Sedat), Serhan Arslan (Kopil Ali), Gökçe Bahadır (Törpü Yeliz), İpek Erdem (Barbie Gamze), Ümit Erdim (Var Mısın Arif), Çisil Oral (Kikirik Biricik), Hayfa Safi (Beton Ayşe), Kaan Yılmaz (Süzme Şenay), Enes Büyükşener (Harry Potter Hayri), Yeliz Doğramacılar (Didem), İnci Pars (Rahmeli), Aslı Enver (Hazal), Hakan Çeliker (Atılgan), İrem Erkaya (Apaçi Melek), Onur Özcan (Ergen Orhan), Yiğit Giray (Uykucu), Seval İşgören (Kiraz), Merve Sevi (Özge), Erman Burmalı (Berk), Durul Bazan (Ramadan), Neşe Sayles (Leyla), İlker Kalay (Şerif Ali), Duygu Şen (Duygu), Zeynep Doruk (Aslı), İlay Winduz (Mehmet), Pelin Öztekin (Demet), Oğuzhan Yıldız (Teflon Ercüment), Ebru Ertan (Uçankuş Yıldız), Erkan Pekbay (Siber Selim), Sarp Çölgeçen (Paspas), Cavit Çetin Güner (Cavit), Elif Burgaz (Melisa), Sinan Çalışkanoğlu (Atacan), Çağkan Çulha (Arda), Günay Karacaoğlu (Hediye) gibi birbirinden değerli pek çok ismin yer aldığı Hayat Bilgisi dizisini sezon sezon inceleyelim.

Hayat Bilgisi 1.Sezon

Hayat Bilgisi 2003 yılının Ocak ayında Kanal D’de yayın hayatına başlamış ve 19 bölüm yayınlandıktan sonra ikinci sezonunda Show TV’ye transfer olmuştur. Kanal D’de yayınlanan bu ilk sezonda dizide yaşanan önemli olayları ve önemli karakterleri detaylı bir şekilde ele alalım.

Hayat Bilgisi - Rıdvan Kanat Lisesi

Hayat Bilgisi – Rıdvan Kanat Lisesi

Afet Güçverir Ve Keramettin Güçverir

İdealist bir ailenin büyük kızı olan Afet Güçverir, Tarih öğretmenidir. Annesi ve babası ölünce kardeşi Keramettin’e bakmak zorunda kalır. Keramettin, kendisine Keramettin diye hitap edilmesinden hiç hoşlanmaz. Kısa ismi olan Kerem’in veya lakabı olan Pikaçu’nun kullanılmasını ister. Kerem ile aralarında büyük yaş farkı olan Afet Öğretmen, Kerem’in de öğretmenidir. Afet Öğretmen oldukça idealist bir öğretmendir ve kimseye torpil yapmayı sevmez. Kerem bu yüzden ilkokulda iki sene sınıfta kalmıştır.

Hoca Camide!

Disiplinli olmayı seven fakat öğrencilerine her zaman arkadaş gibi yaklaşan Afet Öğretmen’in en nefret ettiği şey kendisine “Hocam” denilmesidir. Öğrencileri ona hocam dediği an “Hoca camide, ben öğretmenim” diye bağırır. Afet Öğretmen, ezberci eğitim sistemine karşı olduğu için çoğu zaman müfredatın ve kuralların dışına çıkar. Bu yüzden defalarca kez sürgün edilmiştir. Kerem de her seferinde onun peşinden gelmek zorunda kalmıştır. Son sürgün yerleri ise İstanbul’daki Rıdvan Kanat Lisesi olmuştur.

Rıdvan Kanat Lisesi’nin Renkli Öğretmenleri Ve Öğrencileri

Rıdvan Kanat Lisesi’nin müdürü yani idari amiri olan Amil Bey, tam bir paragözdür. Aynı zamanda oldukça cimri olan Amil Bey, okulun döner sermayesine katkıda bulunmak bahanesiyle öğrencilerden sürekli para toplar. Ama iş okul için para harcamaya gelince hep bir bahane bulur.

Amil Bey’in para esirgeyemediği tek kişi okulun Matematik öğretmeni Sevda Hoca’dır. Amil Bey, Sevda Hoca’ya deli gibi aşıktır. Sevda Hoca da Amil Bey’in bu zaafını kullanarak ondan para koparmaya çalışır.

Dizide birçok karakterin klişeleşmiş replikleri vardır. Amil Bey’in akıllara kazınan lafı ise “şerefsizim” olmuştur. Okulun sevimli hademesi Mennan da cümlelerin son kelimesini tekrarlama hastalığına sahip olduğu için Amil Bey “şerefsizim” dediğinde Mennan da “şerefsiz amirim” diyerek onu sinir etmektedir. Mennan, dizinin en renkli karakterlerinden biridir. Amil Bey’in onu bütün aşağılamalarına katlanmak zorundadır. Mennan’ın en büyük sorunları bir bacağının kısa olması ve fakirliktir. Mennan’ın en büyük hayali ise Ayşe Özgün ile tanışmaktır.

Hayat Bilgisi - Mennan

Hayat Bilgisi – Mennan

Rıdvan Kanat Lisesi’nin Beden Eğitimi öğretmeni olan Fidan Hoca ise tam bir erkek düşmanıdır. Feminist olduğunu söyleyen Fidan Hoca bunu abartmakta ve erkeklerin nefes almasının bile kadınlar için tehlikeli olacağını düşünmektedir. Bu yüzden cinsiyet ayrımcılığı yapar. Beden derslerinde kızlara hiçbir şey yapmadan tam puan verir ama erkekleri yüzlerce tur koşturur.

Coğrafya öğretmeni Kadriye Hanım da entel bir kadındır. Tütsüler yakan, çeşitli dergiler okuyan değişik bir tiplemedir.

Din Kültürü öğretmeni olan Hidayet Hoca da “innasabirin” lafıyla hafızalara kazınmıştır. İleri derecede dinine bağlı bir insan olan Hidayet Hoca, geçim sıkıntısı yüzünden ek iş olarak meyhanede çalışmaktadır. Bunu bir tek Cumhur Hoca bilmektedir. Cumhur Hoca ise “son tahlilde” lafıyla bilinen Edebiyat öğretmenidir. Laik ve demokrat hayatı savunan Cumhur Hoca, hayat görüşlerinin farklı olması sebebiyle Hidayet Hoca ile sürekli tartışma içindedir.

Okulun kantincileri ise Kaşarlı ve Bülbül lakaplı kardeşlerdir. Gerçek isimleri hiçbir zaman söylenmemiştir. Kaşarlı, kardeşi Bülbül’ün kekeme olmasından faydalanarak ondan daha fazla para kazanmaya çalışır. Bülbül ise herkesin sempatisini kazandığı için her zaman daha çok kazanan taraf olur.

Hayat Bilgisi dizisindeki olaylar Kerem’in de yeni öğrenci olarak katıldığı 10/B sınıfında geçmektedir. Okulun futbol sevdalısı genci Ortega Sedat, bütün erkekleri peşinden sürükleyen Barbie Gamze, güzelliğine çok önem veren Törpü Yeliz, renkli karakteriyle Kopil Ali, gördüğü her iddaanın içine kendini atan Var Mısın Arif, kızların en delikanlısı Beton Ayşe, “Hoca geliyor kikikiki” repliğiyle bilinen Kikirik Biricik, saflığı yüzünden arkadaşlarının şakalarına kurban giden Süzme Şenay ve büyücü olduğunu iddaa eden Harry Potter Hayri karakterleri Hayat Bilgisi’nin 1.sezonunda yer alan karakterlerdir.

Değişik Komşular Metin Bey Ve Kızı Rüya

Afet ve Kerem, İstanbul’da Metin Bey’in evine taşınırlar. Ev sahibi olan Metin Bey, aynı zamanda Afetlerin karşı komşusudur. Metin Bey, kızı Rüya ile birlikte yaşamaktadır. Karısı yıllar önce Metin Bey’i ve Rüya’yı terk edip gitmiştir. Rüya bu yüzden annesinden nefret etmektedir. Rüya ile Kerem’in arasında bir aşk başlar. Metin Bey de Afet’ten hoşlanır hatta ona bu konuda imalarda bulunur ama Afet hiçbir zaman Metin Bey’e yüz vermez.

Afet Güçverir’in Hüzünlü Geçmişi

Afet öğretmen, kardeşine ve öğrencilerine vakit ayırmaktan hayatında aşka yer verememiştir. Bu zamana kadar aşık olduğu tek bir insan vardır: Tekin Öğretmen. Tekin Öğretmen yıllar önce Kerem’e tokat attığı için Afet onu terk etmiştir. Kader Afet’in peşini bırakmaz ve Tekin’i İstanbulda da karşısına çıkarır. Tekin, Rıdvan Kanat Lisesi’ne yeni fizik öğretmeni olarak tayin olur. En büyük tesadüf ise Tekin’in kardeşinin Metin Bey olmasıdır. Metin ve Tekin, Afet için kavga ederler. Afet’in gönlü Tekin’e yeniden kayar gibi olsa da bu sefer Tekin onu bırakıp gider ve başkasıyla evlenir. Afet de aşka tövbe eder.

Hayat Bilgisi 2.Sezon

Hayat Bilgisi 2003 – 2004 sezonunda Show TV’de devam etmiştir. Bu sezon dizide bir sürü önemli olay yaşanmıştır. Birinci sezonda eğitimden uzak kalmış olan Rüya, bu sezon Kerem’in sınıfında okula başlamıştır.

Çatlak Komşu Ürperi Hanım

Metin, Afet’i unutup Ürperi isminde deli dolu bir kadınla evlenmiştir. Ürperi de Afet’in kapı komşusu olmuştur. Çatlak ve cazgır bir kadın olan Ürperi saçma sapan şeyler yapsa da dizinin en eğlenceli karakterlerindendir. İlerleyen bölümlerde Ürperi’nin kardeşi Ruhi de diziye dahil olur. Ürperi aynı zamanda oldukça paranoyak bir kadındır ve Afet’i çok kıskanmaktadır.

Hayat Bilgisi - Ürperi Hanım

Hayat Bilgisi – Ürperi Hanım

Afet’in En Yakın Arkadaşı Bahar Hoca

Okula Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık uzmanı olarak gelen Bahar Hoca kısa sürede herkesin sevdiği bir isim haline gelmiştir. En yakın arkadaşı da Afet olmuştur.

Rahmeli Rahmeli Cilveli Rahmeli

Bahar’ın en çok sıkıntıya düştüğü nokta öğrencilerinden Kopil’in ona aşık olmasıdır. Bu yüzden onunla kavga ederler ve Kopil’e tokat atar. Kopil tam okulu bırakmaya niyetlenmişken karşısına Bahar’ı unutturacak biri çıkar: Rahmeli. Kıbrıs’tan gelen Rahmeli, Kopil’in bir alt sınıfındadır. Kopiller artık 11.sınıf olmuştur. Rahmeli ise 10.sınıfa gitmektedir. Rahmeli ilk başlarda Kopil’e yüz vermese de zamanla flörtleşmeye başlarlar.

Alman Güzeli Didem

Amil’in Almanya’da yaşayan abisi, kızı Didem’i Türkiye’ye Amil’in okuluna gönderir. Didem güzelliğiyle sınıftaki erkeklerin ilgi odağı olur. Didem çok düzgün bir kızdır fakat yaptığı tek bir yanlış olmuştur. Almanya’yı çok özlediği için oraya geri dönmek ister ve Amil buna izin vermeyince çareyi kendini okuldan attırmakta bulur. Bunu yapabilmek için de Afet’e iftira atar. Afet’in onu dövdüğünü iddaa eder. Bu yüzden Afet okuldan atılma noktasına gelir fakat sınıftaki diğer öğrencilerin birleşip çözümler üretmesi sayesinde bundan kurtulur.

Dizinin Büyük Aşkı: Barbie & Ortega

Barbie Gamze ve Ortega Sedat arasında büyük bir aşk başlar. Gamze, zengin bir ailenin kızıdır fakat okulundan ve arkadaşlarından vazgeçmemektedir. Zenginliğin verdiği sarhoşlukla bazen Sedat’a kibirli davransa da sonradan ona aşık olur.

Amil Bey’in Bitmeyen Çilesi

Amil Bey sonunda Sevda’yı evlenmeye ikna eder. Fakat evlendikten sonra hayatı kabusa döner. Sevda’nın ve annesi Pakize’nin hem hizmetçisi hem finansal kölesi olmuştur. Sevda’nın hamile olduğunu öğrenince doğacak çocuğundan güç alarak karısına ve kaynanasına karşı direnç gösterir.

Hüzünlü Sezon Finali

Sezonun son bölümünde 11/B sınıfı, mezun olmalarının hatrına bütün öğretmenlere eşek şakaları hazırlarlar. Sevda Hoca’ya da sandalyesine yapıştırıcı sürme şakasını yaparlar fakat bu şaka ellerinde patlar. Sevda sandalyeye yapıştığı sırada doğum sancısı başlar ve çok sıkıntılı bir doğum geçirir. Amil Bey de bunu affetmez ve başarı notu çok yüksek olan Didem ve Rüya dışında herkesi sınıfta bırakır. Hayat Bilgisi dizisinin yayınlandığı dönemlerde lise üç sene olduğu için 11.sınıfta mezun olmaları gereken öğrenciler bir sene daha lise okumak zorunda kalırlar.

Hayat Bilgisi 3.Sezon

Yeni Öğretmenler

Üçüncü sezonda diziye değişik karakterler dahil olmuştur. Panik atak öğretmen Gülşen ve laz müzik hocası Cemal, okulun yeni öğretmenleridir.

Eskilerin Yenilerle Savaşı

11.sınıfa yeni geçen öğrencilerle sınıfta kalan eski öğrenciler arasında büyük bir savaş başlar. Bu savaşı devam ettirdiğini söyleseler de birbiriyle sevgili olan Kopil – Rahmeli, Yeliz – Atılgan, Arif – Melek gibi çiftler soğuk savaşın zamanla sıcak savaşa dönüşmesine vesile olurlar.

Panzer Emin

Üçüncü sezonun ilerleyen bölümlerinde yeni Coğrafya öğretmeni olarak Emin Hoca diziye dahil olur. Emin Hoca, disiplin hastası bir adamdır. Öğrencileri canından bezdirir. Afet ile sürekli kavga ederler. Emin’in lise öğrencilerine büyük bir düşmanlığı vardır. Yıllar önce lise öğrencisi bir gencin kullandığı motor, Emin’in karısına ve çocuğuna çarparak ölümlerine sebep olmuştur. Emin de bu yüzden sevgiye kendini kapamış ve herkese zulmeden bir adam haline gelmiştir. Emin, Afet’e aşık olur ve Afet’in sayesinde içindeki sevgi dolu adam gün yüzüne çıkmaya başlar.

Barbie’nin Başkasıyla Evlenmesi

Üçüncü sezonun en büyük olayı da Gamze ile Sedat’ın ayrılmaları ve Gamze’nin Berk isminde zengin bir iş adamıyla evlenmesi olmuştur. Sedat bir gün tesadüfen Berk’in kardeşi Özge ile tanışır ve onunla sevgili olur. Özge’nin abisinin düğünü diye gittiği düğünde damadın Berk, gelinin de Gamze olduğunu görünce beyninden vurulmuşa döner. Sedat, Gamze’nin de aslında onu sevdiğini fakat Berk’in yaptığı şeytanlıklarla aşklarına engel olduğunu anlayınca Gamze’yi düğünden kaçırır.

Hayat Bilgisi - Ortega ve Barbie

Hayat Bilgisi – Ortega ve Barbie

Kerem’in Yeni Aşkı Hazal

Rüya denizcilik fakültesini kazanmıştır. Okuduğu bölümdeki tek kızın Rüya olması Kerem için büyük sıkıntı olur ve kıskançlık krizlerinden çıkan kavgalar sonucunda ayrılırlar. Sezonun sonlarına doğru Rüya, annesiyle barışır ve onun yanına giderek diziden ayrılır. Kerem ise hayatına yeni bir aşkla devam eder. Okula yeni gelen Hazal ile sevgili olurlar. Hazal’ın en büyük sorunu babasının mafya olmasıdır. Bir kan davası meselesi yüzünden Hazal’ın babasının düşmanları Hazal’ı öldürmek istemektedir. Tam bunu yapacaklarken Kerem, Hazal’ın önüne atlar ve vurulur. Riskli bir ameliyat geçirip hayata döner ve bu kahramanlığı sayesinde Hazal’ın babasının da gözüne girer.

Afet Hoca Evleniyor

Sezonun son bölümünde Afet’in başka bir şehire tayini çıkar. Tayini durdurabilmenin tek yolu evli olmak ve eşiyle aynı okulda çalışmaktır. Emin de bunu fırsat bilip Afet’e formalite evlilik teklifi eder.

Hayat Bilgisi 4.Sezon

Yeni Öğrenciler

Üç sezon boyunca maceradan maceraya atılan efsane öğrenciler liseden mezun olmuş ve birçoğu diziden ayrılmıştır. Kerem – Sedat – Ali – Arif dörtlüsü bir kafe açarlar ve orayı işleterek geçimlerini sağlamaya çalışırlar. Hayat Bilgisi’nin son sezonu da okulun haylaz sınıfı 10/A’nın maceraları ile geçmektedir. Dansçı güzeli Leyla, köy çocuğu Şerif Ali, duygusallığıyla meşhur Duygu, havasından geçilmeyen Aslı, kilolarıyla başı dertte olan ikizler Mehmet ve Demet, sınıfın planlama uzmanı Ercüment, dedikodu bombası Yıldız, bilgisayar uzmanı Selim, pasaklı olmasıyla bilinen Paspas, yakışıklı ve maceracı Cavit, piyano meraklısı Melisa, kibirli Atacan ve alçak gönüllü zengin Arda karakterleri Hayat Bilgisi’nin son sezonunda yer alan karakterlerdir.

Hayat Bilgisi 4. Sezon

Hayat Bilgisi 4. Sezon

Okulun Yeni Hademesi Ramadan

Mennan köyüne dönmüştür. Onun yerine yeni bir hademe olarak Ramadan diziye dahil olur. Ramadan, Amil’e “direktörüm” diye hitap etmektedir. Ramadan’ın en büyük takıntısı ise okula yeni gelen İngilizce öğretmeni Hanako olmuştur. Fakat Hanako ona hiç yüz vermez.

Güzel Piyanist

Okula ikinci dönem gelen Melisa’nın en büyük hedefi piyanist olmaktır. Babası piyano çalmasına izin vermez ve evdeki piyanoyu çöpe atar. Afet’in eve aldığı piyano Melisa’nın yeni gözbebeği olur. Afet, Melisa’yı piyano çalması için evine davet eder. Bu süreçler boyunca Melisa ile Hazal’ın üniversite için yurt dışına çıkarak büyük bir darbe vurduğu Kerem arasında nefretten doğan bir aşk başlar.

Kadersiz Temizlikçi Hediye

Afet’e temizliğe gelen Hediye, düzenli bir iş aramaktadır. Afet, Amil’i ikna ederek Hediye’nin okulda hademe olmasını sağlar. Hediye’nin çok acıklı bir hikayesi vardır. Yıllar önce Şeref isimli oğlu doğduktan iki gün sonra babası onu zengin bir aileye satmış ve kaçmıştır. Hediye yıllar boyunca evlat acısı çekmişken bir gün kocasının izine ulaşır. Oğlunu evlatlık alan aileyi de bulur ve evlerine gidince öz evladının 10/A sınıfındaki Arda olduğunu öğrenir.

Hayat Bilgisi - Hediye

Hayat Bilgisi – Hediye

Emin Hoca’nın Hastalığı

Afet ve Emin formaliteden evlenmiştir. Aslında ikisi de birbirine aşıktır ve geç de olsa birbirlerine açılırlar. Fakat Emin bir gün ölümcül hastalığa yakalandığını öğrenir. Afet’in de hayatını karartmak istemediği için onu kendinden soğutur ve boşanırlar. Emin, Afet’i kendinden iyice soğutabilmek için kendisini abisi gibi seven Hanako ile sevgiliymiş gibi numara yapar. Afet bu işin içinde bir oyun olduğunu anlar ve işin peşine düşerek bütün gerçekleri öğrenir. Sevgisi ve moraliyle Emin’in iyileşmesine yardımcı olur.

Bahar Hoca Evleniyor

Bahar ve okula yeni gelen Milli Güvenlik öğretmeni Ertuğrul arasında büyük bir aşk başlar ve bu aşk dizinin final bölümünde evliliğe dönüşür. Bahar ile Ertuğrul’un düğününde iki büyük bomba patlar. Birincisi Arda’nın gerçek annesinin Hediye olduğunu öğrenmesi olur.

Mutsuz Son

Düğünde patlayan ikinci bomba, Amil’in Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği dilekçe yüzünden Afet’in meslekten atılmasıdır. Amil, Afet’e komplo kurmuş ve onu bakanlığa kötü göstererek öğretmenlik hayatının son bulmasına sebep olmuştur. Afet, tüm eşyalarını toplar ve okuldan çıkış yolunda bütün bir dizi boyunca yaşadıkları aklına gelir. Dizi burada son bulur.

Hayat Bilgisi Final

Hayat Bilgisi Final

Eğlenceli bir dizi olarak başlayıp sonu hüzünlü biten Hayat Bilgisi dizisini ele aldık bugün. Okuyan herkese çok teşekkürler. Önümüzdeki günlerde başka yazılarda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

3 Responses

  1. doğrucu davut

    emin hocanın hastalığının adını hç söylemediler diye hatırlıyorum…..

    Cevapla
  2. Ahmet

    Diziye Hababam Sınıfı’nın modern bir yorumu da diyebiliriz. Farklı olarak, Hababam Sınıfı o zamanki sansüre takılmamak adına, orijinaline darbeler indirilerek koleje aktarılmışken, Hayat Bilgisi varoşlarda geçer. Okul hayatı boyunca önümüze çıkan tüm öğretmen tiplerinden de örnekler vardır. Ve hiçbiri “kötü” veya “iyi” değildir. Amil Bey, karısının alışveriş manyaklığı yüzünden öğrencileri yolar durur. Cumhur hoca solcudur ama Afet öğretmen kadar cesur değildir, çoğu soruna kulak tıkar. Hidayet hoca dindardır ama yobaz değildir, bir bölümde sözlüsünü “yatır” geyiğiyle kaynatmaya çalışan öğrencileri fena fırçalamıştır. Komutan kılıklı Panzer Emin bile geçmişine inildikçe yumuşamaya yüz tutar. Yani kimse ne saf iyidir, ne de saf kötü. Gri karakterlerdir.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.