Uzun bir aradan sonra hep birlikteyiz arkadaşlar  işlerim yoğunun olduğu için  fazla ilgilenemedim.  Bu yazıda meditasyon hakkında bilgi vericem .  Şöyleki meditasyon hayatımızın bir gerçeği oldu artık sıkıntılarınızdan kurtulmak için ona başvuruyoruz tabikide bilen kişiler için  bu bir tutku haline geliyor. Mesela ben  üniversite 1.sınıf’ta hayatıma giren meditasyonla  başlayan serüvenim  NLP ile   devam etti Meditasyon nedir ? Sorusuna cevabım olarak şunu söyleye bilirim meditasyon yaşam için ve kendiniz için ruhunuzu arındırmakiçin  güzel bir yol diye bilirim . Bir şeyi  Aklınızdan çıkarmayın: Meditasyon farkındalık demektir. Farkındalıkla yaptığınız her şey meditasyondur. Mesele eylem değil,  mutlu olmak değil kattığınız niteliktir.Koşullu bir şekilde yürürseniz, yürüyüş bir meditasyon olabilir mesala müzük dinlmeyi çok seviyorsanız ve müziğe uygun bir yürüyüş yaptığınızda adımları ritimlere uydurduğunuzdan bu bir meditasyon olabilir. Tetikte oturursanız, oturma bir meditasyon olabilir. Kuşları dinlemek, eğer farkındalıkla dinliyorsanız bir meditasyon olabilir. Eğer tetikte ve gözlemde kalırsanız, sadece kafanızın içindeki sese kulak vermeniz bir meditasyon olabilir. Bütün mesele, uykuda hareket edilmemesidir. Ne yaparsanız  yapın meditasyon yaparken sakın hareket etmeyin odaklanın bu konuda biraz araştırma yaptığınızda oturuş pozisyonlarını  bula bilirsiniz ama meditasyon yaparken zorunda olduğunuzun hiç bir hareket yoktur. Yatabilirsiniz  mesala ben yatarken yapıyorum genel de ama tabiki de meditasyon oturuşu tamamen belli çakra sistlemerinizi gösterir bu yüzden asıl oturuşta olmanız  meditasyonunuza katkı sağlar  mutluluk ve özgüven meditasyonu yapabilirsiniz asıl oturuşta . BİRDE GÜZEL BİR HATIRLATMA MEDİTASYONUN DİNLE HİÇ BİR ALAKAS I YOKTUR !!!!! AMA ALLAH’I MEDİTASYONUNUZA DAHİL EDE  BİLİRSİNİZ ASLINDA DUA ETMEK BİR MEDİTASYONDUR. ALLAHT’AN İSTEKLERİNİZİ KENDİNİZE YARDIM ETMESİNİ İSTEYE BİLİRSİNİZ MEDİTASYONDA !!!!

Asıl oturuşumuzun ismi Lotus pozisyonudur bu hareket yogada da  kulanılabilir. yoga hem beden rahatlığı hemde ruhsal arınma sağlar .Yoganın içindedir aslında meditasyon ama yoğun bir şekilde içermez.

 

MEDİTASYON yapmaya çalıştığınız zaman, telefonun fişini çekin, kendinizi bağımsız kılın. Meditasyon yaptığınızı, bir saat boyunca kimsenin kapıyı çalmamasını bildiren bir not koyun kapıya. Meditasyon odasına girdiğiniz zaman ayakkabılarınızı çıkarın; zira, kutsal bir yerde duruyorsunuz de

 

dim ama kutsal derken sadece kendinize ayrıdığınız bir bölüm veya oda buna  kendizi bulduğunuz bir olduğu için kutsal kelimesini kullandım . Sadece ayakkabılarınızı çıkarmakla da kalmayın, kafanızı meşgul eden şeyleri de dışarıda bırakın. Bilinçli olarak, ayakkabılarla birlikte her şeyi terk edin. İçeriye her şeyden kurtulmuş olarak girin. Yirmi dört saatten bir saat alınabilir. Meşguliyetlerinize, arzularınıza, düşüncelerinize, ihtiraslarınıza, tasarılarınıza yirmi üç saat ayırın. Sadece bir saati ayırın; sonunda, sadece bu saatin yaşamınızın gerçek saati olduğunu anlayacaksınız; şu yirmi üç saat tam bir savurganlıktır. Bu bir saat kurtarılmıştır sadece; tüm diğerlerinden ayrımış ve   akıp gitmiştir.  Bugünlük bu kadar arkadaşlar. Birdahaki sefere meditasyon için farklı bir konu açmamı isterseniz.  yorum bıraka bilirsiniz.

3 Responses

 1. uğur mumcu

  burak bey yazınızdan ötürü çok teşekkür ederim fakat benim bir sorunum var efendim. sorunum şudur ben meditasyona başladığımda aklıma farklı düşünceler geliyor ve meditasyon sırasında vücudumu kaşıntılar basıyor. böyle durumlarda ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • burak cihan

   Mrb bu snn meditasyona yeni başladığın manasına geliyordur bu ve aklına başka şeylerin gelmesinin sebebi aklıma birşey gelecek diyerek başlamanız olabilir meditasyona başladığımızda bu problemi ilk başlangıç seviyesinde olan kişiler yaşar herkeste olabilir yeni yazımı hazırlıyorum bu yazıda bunu açıklıyıcam yazı takip eder seniz aklına başka şey gelmesinde ortadan kaldırıncağız birlikte burdan açıklarsa çok uzun alır buyuzden herzaman sorularını burakcihan14@gmail. Adresine ilete bilirsin meditasyon tamamen içinizde olup bitenlere ilgili bir durum olduğu için koşullu olarak yarıda kesilirse diye düşündüğünüz an bu gerçekleşir yazımda odaklanmadan ve meditasyona nasıl giriş yaparız bunlardan bahsedincem yazıma bukadar kişinin okuması ve hayatımı değiştiren meditasyonla bana sorduğunuz soru beni ilk meditasyonla tanışmamı hatırlattı

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.