Hiperseksüalite Nedir? Seks Bağımlılığı – Aşırı Cinsel İstek

Hiperseksüel Bozukluk Nedir - Tanımı

Hiperseksüel Bozukluk Nedir – Tanımı

Hiperseksüalite (hiperseksüel bozukluk); kişinin sürekli mastürbasyon yapmaya, farklı parnetler ile ilişkiye girmek istemesi halidir. Bu durum tıp dünyasında Seks bağımlılığı olarakta tanımlanabilir.

Birçok insanın mastürbasyon yapma hali normal olarak karşılanabilir. Bu durum psikolojik yada psikiyatrik hastalığın işareti değildir.Fakat kişi, günlük hayatın, ilişkilerin yaptığı sıkıntılarından kaçmak için sürekli mastürbasyon yapmaya meyilliyse yada evde iste her bulduğu boş zamanlarda mastürbasyon yapma isteği yaşıyorsa bu durum hiperseksüel bozukluk yaşadığının göstergesi olabilir.

Hiperseksüel bozukluğun bir diğer göstergesi OKB(Obsesif Kompülsif Bozukluk)‘un benzeridir. Yani kişi, cinsellik düşüncelerini boş zamanlarında olsun dolu zamanlarında olsun çıkaramaz. Aklına zihninden atamadığı seks ile ilgili, cinsellikle ilgili düşünceler çok fazla gelir ve bunu engelleyemez.

Hiperseksüel Bozukluk Nedir- Hiperseksualite Hakkında Bilgi

Hiperseksüel Bozukluk Nedir- Hiperseksualite Hakkında Bilgi

Hiperseksüel bozukluk yaşayan kişinin düşünceleri sadece cinsellik ve seks ile kalmaz, bir planlama da içerir. Ne zaman nerde nasıl olacağını detaylarına kadar düşünüp kurgulayabilir. Bu durumda kişinin okul, iş, ailevi hayatını etkileyebilir.

Hiperseksüel bozukluk görülen kişilerde sürekli porn* film izleme alışkanlığı olup, sürekli bu filmlerle aşırı uğraş belirtileri sıklıkla görülebilir. Kişi hayatının büyük bir bölümünü bu tür film izleyerek geçirebilir.

Hiperseksüel Bozukluk yaşayan kişilerin genellikle cinsel ilişki yaşadıkları birden fazla partnerleri vardır. Bu kişiler genellikle uzun süreli ilişkileri değil de tek gecelik ilişkileri tercih ederler ve bu kişilerle yaşadıkları ilişkiden duygusal bir tatminlik geliştiremezler. O anda tek istedikleri şey cinsel isteği tatmin edebilmektir. Bu yüzden çok uzun süreli, istikrarlı bir ilişkileri olduğu söylenemez.

Son olarak Hiperseksüel Bozukluk hakkında söyleybileceğimiz son şey ise parafili hastalığıdır. Bunlar çeşitli cinsel farklılıklar olarak adlandırılabilir. Fetişizm, Sadizm, Mazoşizm gibi farklı eğilimler de bu kişilerde var olabilir. Eğer bu tarz problemler yaşıyorsanız yardım almanız kesinlikle önerilir.

2 Responses

  1. Erhan

    Nemfomani, Yunanca ‘nymphe’ kız ve ‘mania’ delilik sözcüklerinin birleşiminden meydana geliyor. Kadınlarda aşırı cinsel isteğe verilen bir isim olarak düşünülse de, Doç. Dr. Cem İncesu, bunun yanlış olduğunu söylüyor. İncesu, “Nemfomani diye bir tanımlama tıpta yok. Nemfomani sadece yirminci yüzyılda üretilen bir deyim.

    Cinsel isteğini ifade eden, belirli toplumsal kurallara tabi olmadan cinselliğini yaşayan ya da cinselliğini aşırı ifade eden kadınlar için kullanılan bir deyim.

    Toplumsal bakış açısıyla erkeklerin her türlü cinsel davranışını onaylayan, kutsayan, pozitif algılayan bir toplumsal bakış açısında ortaya çıkmış. Bu bakış açısı, kadınlar için ise tam tersini düşünüyor; toplumsal anlamda kadınları dışlayan bir ifade. Klinik anlamda bir karşılığı da yok. Yirminci yüzyılda tıp dünyası tarafından kullanılmış ama son 20-30 yılda tıpta dil olarak kullanımdan çıktı. Aynı şey frijit deyimi ve iktidarsızlık için de geçerli. Bunlar toplumsal olarak üretilmiş şeyler” diyor.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.