İş Hayatına Yeni Başlayacaklar İçin Altın Tavsiyeler

İş Hayatına Yeni Başlayacaklar İçin Altın Tavsiyeler

İş hayatı, hayata atılmanın ilk adımlarından birisidir. İş hayatına başlarken ve başladığımızda bazı noktalara dikkat etmemiz gerekir. Hele ki hayatımızda ilk defa çalışacaksak çok büyük bir adım ve özgüven gerektiriyor… Aklımızda binlerce soru;

  • İşimi düzgün yapabilecek miyim?
  • İş yerinde bir yanlış yaparsam işten atılır mıyım?
  • Çalıştığım işi sevecek miyim?
  • İş arkadaşlarımla ilişkilerim nasıl olacak?
  • Ya patronumun gözüne girebilecek miyim?

Ve daha bir sürü soru. Bu sorular aklınızdan hiçbir zaman gitmeyecektir. Bu soruları düşündüğünüz zaman iş hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilirsiniz. İşte işe başlamadan dikkat edilecek hususlar;

Gireceğiniz İşi Siz Seçin

İş Hayatına Yeni Başlayacaklar İçin Altın Tavsiyeler

İş Hayatına Yeni Başlayacaklar İçin Altın Tavsiyeler

Gireceğiniz iş, başkalarının size uygun gördüğü şekilde değil, sizin o işi kendinize uygun gördüğünüz önemlidir. İşe başlamadan kendinize soracağınız ilk soru “Ben bu işi yapmaktan hoşlanıyor muyum?” sorusudur.

Kesinlikle hoşlanmadığınız işte çalışmayın. Eğer hoşlanmadığınız yerde çalışırsanız mutsuzluk ve başarısızlık peşinizi bırakmayacaktır. Bir türlü çıkış saatini getiremeyeceksiniz.

Hoşlandığınız işe kendiniz hazırlanıp gerekli olanakları sağlayın. Eğer özel bir firmada müdür olmak istiyorsanız çalıştığınız işin detaylarına kadar öğrenmeye çalışın. Elinizden gelenin en iyisini yapın. Kimseye kendinizi göstermeye çalışmayın.

İstediğiniz iş bu mu?

İşe girdiniz. Bir hafta geçti, iki hafta geçti, bir ay oldu siz mutsuzsunuz. İşinizi sevmediyseniz başka işler denemenizde büyük fayda var. Yukarıda da belirttiğim gibi sevmediğiniz iş yerinde çalışmak sizin ve çevrenizdeki çalışma arkadaşlarınızın motivasyonunu düşürecek çalıştığınız yerden verim alamayacaksınız.

 Bu İş Bana Uygun Mu?

İş Hayatına Yeni Başlayacaklar İçin Altın Tavsiyeler

İş Hayatına Yeni Başlayacaklar İçin Altın Tavsiyeler

İş Yerinin Çalışma Saatleri

Çalışacağınız iş yerinin kriterleriyle kendi istediğiniz çalışma kriterlerini karşılaştırın. Örneğin sizin günlük çalışmak istediğiniz 8 saat fakat iş yeri 10 saat çalışacak eleman arıyorsa daha uygun bir iş bulabilirsiniz yada kısa bir süre kendinizi denemek için işe başlayabilirsiniz.

Kişisel Çalışma Mı Takım Çalışması Mı?

Kişisel çalışmaya mı uygunsunuz? yoksa takın çalışmasına mı? Arkadaşlarınızla çalışırken daha verimli olacağını düşünüyorsanız takım çalışması yapan iş yerlerinde çalışmanızda fayda var.

Hangi alanda İyisiniz?

İş Hayatına Yeni Başlayacaklar İçin Altın Tavsiyeler

İş Hayatına Yeni Başlayacaklar İçin Altın Tavsiyeler

Kimi insanlar insanları ikna etme yollarında iyidir, kimileri üretim konusunda… Kendinizi test edin, ne istediğinizi bilin.

  • Başka insanlarla iletişim kurarken zorluk çekiyor musunuz?
  • Self-Servis mi yoksa masa servisi mi?
  • İnsanlara ürün satarken ikna kabiliyetiniz iyi mi?
  •  Yakın hizmet mi(yüz yüze), uzak hizmet mi?

Bu ve benzeri konularda kendinizi araştırın. Örneğin insanlarla yüz yüze görüşmek değil de telefondan destek vermekten hoşlanıyorsanız teknik destek, satış temsilcisi gibi işler sizin için uygun olabilir.

Hatalarınızı ve Eksiklerinizi Bulun, Çözün

İş yerinde yaptığınız her hatayı pas geçmeden aklınızın bir köşesine yazın. Kendi hatalarınızı fark edemiyor, sürekli başkalarından duyuyorsanız size söylenen hatayı dinleyin, probleme odaklanıp bir daha olmaması için çözün. Eğer bu problem hala devam ediyor, sizin iş hayatınızı etkiliyorsa problemi söyleyen kişiyle yada bir üst rütbenizdeki kişiyle konuşup birlikte çözüm bulabilirsiniz.

Yeni işe başlamak beraberinde stres, bunalım gibi sorunlar da getirebilir. Bunlar neredeyse herkesin hayatında olan şeyler. Yeni işinize başladığınızda hedeflerinize, isteklerinize odaklanarak başlayın. Para biriktirmek, araba almak, ev almak, bir kursa yazılmak vs…

Olumsuz düşüncelerle başlayacak olursanız da hayatınızda sıkıcılık yaratmaktan başka birşey yapmazsınız. Kendinizin farkında olun ve istediğinizi yapın.

Altın Kural

Bu kuralı en son veriyorum çünkü herşey bu altın kuralda bitiyor.

Çalıştığınız, ilgilendiğiniz ne varsa profesyonel ruh prensibi ile yapın. Yapamıyorsanız bile dikkatinizi tekrar tekrar toplayı elinizden gelenin en iyisini yaptığınıza inanın. Doğru olanı yapın ve doğru yaptığınız, arkanıza bakmaya gerek duymayacağınız için hiçbir sorun sizi yıldıramayacaktır. Hayatta başarılar…

 

[quote author=”B.K”]Beyninizi siz yönetirsiniz. İsteklerinizde bunun üzerine gerçekleşir.[/quote]

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.