Kış Ayında Enerji Tasarrufu Yaparak Faturanızı Düşürün

Kış Ayında Enerji Tasarrufu Yaparak Faturanızı Düşürün

Kış Ayında Enerji Tasarrufu Yaparak Faturanızı Düşürün

Kışları cebimizden çıkan paradan çoğumuz şikayetçiyiz. Kış ayında enerji tasarrufu yaparak faturamızı düşürmek bizim elimizde.  İsraf enerji için harcanan paranın haddi hesabı yok. Kışın hem evinizi hemde cebinizi sıcak tutmak basit bir iş aslında. Bu yazımızı evinizde ve kendinizde yapabileceğiniz eylemler üzerine anlatacağız. Peki az para ödeyerek tasarruf yapmak mümkün mü? Önemli noktalara dikkat ederek nasıl kışı atlatabiliriz? İşte kışın tasarruf etmenin püf noktaları

Kombi ve Kazanlarımızın Bakımını Zamanında Yaptıralım

Kombi Bakımı

Kombi Bakımı

Kışa girmeden önce petek bakımı, kombi bakımı ve kazan bakımını sonbahar ayında  yaptırmak gerek. Peteklerinize gelen enerji kaybını yaşamamak için petek ve boru gibi tasarruf yapılabilecek kısımları izole ettirmenizde fayda var…

   Merkezi ısıtmayla ısınıyorsanız kazan dairesinden size uzanan boruların izolasyonunu yaptırmanız gerekebilir. Kazan dairesinden gelen boruların izolasyonu tam yapılmamışsa kazandan gelen su size gelene kadar sıcaklığını kaybedecektir ve bu sistemden tam verim alınamayacaktır.

Mutlaka Radyatöre, Termostatik Vana Taktırın

 

Kış Ayında Enerji Tasarrufu Yaparak Faturanızı Düşürün - Termostatik vana ile enerji tasarrufu

Kış Ayında Enerji Tasarrufu Yaparak Faturanızı Düşürün – Termostatik vana ile enerji tasarrufu

Evde enerji tasarrufu yapmak için mutlaka radyatörde termostatik vana bulunması gerekmektedir. Termostatik vanalar sıcaklığa karşı dayanıklı ve hassas olarak geliştirilmiş vanalardır.  Termostatik vana sayesinde oda sıcaklığını istediğiniz düzeyde tutabilir, istediğiniz düzeye geldiğinde otomatik olarak durmasını sağlayabilirsiniz.

Evinizde radyatörlerinize termostatik vana taktırarak faturanızda %20 civarında tasarruf yapabilirsiniz.

Evde kısa süreliğine yoksanız kombinizi kapatmayın

En çok yapılan yanlışlardan bir tanesi de evde yokken kombiyi kapatıp tasarruf etmektir. Evden kısa süreliğine çıkıyorsanız, gün içerisinde tekrar dönecekseniz ev boş olsa dahi tasarruf etmek için kombiyi kapatmamak gereklidir. Kombiyi kapattığınızda odanızın sıcaklığı düşecek, böylece tekrar kombiyi çalıştırdığınızda soğuk odayı ısıtmak için daha fazla güç harcayacaktır.

Kapı ve pencelelerinizi izole edin

Kış Ayında Enerji Tasarrufu Yaparak Faturanızı Düşürün - Kapı izolasyon bandı

Kış Ayında Enerji Tasarrufu Yaparak Faturanızı Düşürün – Kapı izolasyon bandı

Bu adım da oldukça etkili. Kapılarınızdan ve pencelerinizden giren soğuk hava evinizin ısısını ciddi miktarda düşürecektir. Hırdavat ve milyoncu gibi yerlerde satılan izolasyon bantları ile kapılarınız ve pencerelerinizden giren soğuk hava dalgalarını önemli düzeyde azaltabilirsiniz.

Radyatörlerin arkasına yansıtıcı levhalar koyun

Kış Ayında Enerji Tasarrufu Yaparak Faturanızı Düşürün - Radyatör yalıtım bandı

Kış Ayında Enerji Tasarrufu Yaparak Faturanızı Düşürün – Radyatör yalıtım bandı

Duvar ile radyatör arasına yansıtıcı levha koymanız soğuk ile sıcağın karışmasını engellemeye yardımcı olur. Böylelikle yansıtıcı levha sayesinde radyatörden çıkan sıcak hava dalgası fazla etkiye maruz kalmadan evin ısınmasında yardımcı olur.

Sabit bir oda kullanıp, olabildiğince kullandığımız oda sayısını düşürelim

Evinizdeki kullanmadığınız odalarda doğalgazı açıp israf etmenin anlamı yok. Kullanmadığınız odalardaki petekleri kapatın. Oda seçiminizi güzelce yaptıktan sonra tek bir odada kalorifer yakıp o odada oturmak yeterli olacaktır.

Oda seçiminizi yaparken güneşi esas alarak seçim yapmanızda fayda var. Güneşin vurduğu yöne bakan odayı kullandığınızda güneş enerjisi ile hem ısınızı hemde sağlığınızı kontrol altına alabilirsiniz.

Peki bizim kendimiz üzerinde yapabileceğimiz tasarruf yöntemleri neler?

az-eşya-çok-mutluluk

Tasarruf Ederek Beyninizi Mutlu Edin – Az Eşya Çok Mutuluk

Evimizi tasarruflu bir hale getirdik de bitti mi? Hayır bitmedi. Kendimiz üzerinde yapabileceğimiz tasarruflarda var.

Kapıları açık bırakmayalım

Yapabileceğimiz en önemli adımlardan ikincisi… Yukarıda yazdığımız gibi tek bir odayı kullanıyorsanız, sıcak tutuğunuz odanın kapısını her zaman kapalı tutmanız gerekmekte. Kapıyı olduğunca az açıp kapatmak oda ısısının sabit kalmasına yardımcı olacaktır.

Ayaklarda da çorapları da unutmamak lazım tabi…

Hem sağlığınız açısından hem de tasarruf açısından çoraplarınızı kış aylarında ayaklarınızdan eksik etmeyin. Sıcak ortamdan soğuk ortama geçişlerde ayağınıza ev terliklerinizi giymeyi unutmayın.

Yerlerde halı bulundurun

Zemin üzerinde halı bulundurmak ısı yalıtımında ve nezle hastalığı gibi hastalıklardan korunmanıza da br nebze yardımcı olur.

[infobox]Eğer sizinde enerji tasarrufu hakkında bizimle paylaşacaklarınız varsa İletişim formundan yada alt kısımdan yorum atarak bilginizi paylaşabilirsiniz.[/infobox]

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.