maddi-manevi-durum-degerlendirmesi

Maddi ve Manevi Durum Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Maddi ve Manevi Durum Değerlendirmesi Nedir?

Maddi ve Manevi Durum Değerlendirmesi, kişilerin hayatını pozitif yönde etkilemek amacıyla yapılmaktadır. Bu değerlendirme sonucunda kişinin hem maddi yönde, hem de manevi yönde kişisel gelişimini artırmak için yapılabilir.

  • Elinizdeki gerek maddi gerek manevi imkanları değerlendiriyor musunuz?

Bu hayatta başkalarını düşündüğünüz kadar kendi çıkarlarınızı da düşünmediğiniz zamanlar elbette ki oluyor. Bu durumları nasıl değerlendirmeliyiz? İşte yanıtı:

Maddi Durum Değerlendirmesi Yapın

ekonomi-borsa-maddiyat-maddi

Maddi ve Manevi Durum Değerlendirmesi

 

Elinizde ne kadar paranız var? Diyelim ki bir miktar paranız var, Bu parayı nasıl değerlendirirsiniz? İsteklerinizi alarak mı ? Yoksa İhtiyaçlarınızı karşılamak için mi?

Maddi Durumunuzu Kontrollü Harcayın

Elinizdeki paranın kıymetini bilin. Nasıl kazanıldığını, ne kadar zamanda kazanıldığını düşünün. Bu parayı değerlendirin. Gerek ticaret yaparak gerekse parayı faizlendirerek paranızı değerlendirmeniz mümkün. Fakat yatırım yapacak olursanız bazı unsurlara dikkat etmeniz de gerekmektedir. İşte bu unsurlar;

* Olabildiğince zarar riski az olan sektöre yatırım yapın. (Paranızı sigortalayan sektör tercih edilmeli)

* Bankaların birikim faizi oranlarını takip edin. Her zaman en yüksek olana yatırım yapmaya özen gösterin.

* Uzun vadeli birikim hesabınız olsun. Elinizden geldiğince mevduatı bozmayın.

Manevi Durum

Maddi ve Manevi Durum Değerlendirmesi

Maddi ve Manevi Durum Değerlendirmesi

Her şeyden önce ailenize, sahip çıkın sonra sevdiklerinize.

Aileniz bu hayata gelmiş ve gelebilecek olan tek güvenebileceğiniz kişilerdir. Sevdiklerinize de güvenebilirsiniz fakat bazen sizi düşürebilirler. Aileniz ise genellikle sizin arkanızda olur,sizi kollar ve bazen siz fark edemeseniz de hep iyiliğinizi isterler.

Kişinin kendini güvenli insanlar yanında hissetmesi uzun süreli olarak kişiye özgüven verir ve yaşam kalitesini arttırır. Sevdiklerimizle zaman geçirmek bizi özel kılan nadir durumlardan bir tanesidir. Sürekli aynı kişilerle olmak bazen bizi sıksa da karşımızdakinin bize verdiği değeri düşünerekten hareket etmek çok önemlidir.

İnsanları üzmemek kendimize hakim olmayı başarmak çok büyük bir erdemdir. Bu eylemler hem çevremize hem de kendi vicdanmıza rahatlık verir. Başkalarının eksiklerini değilde artı yönlerini eleştirmeyi öğrenin. Bu size çok büyük bir erdem sağlayacaktır.

İçinizdeki olumsuz duyguları en yakın arkadaşlarınızla, dostlarınızla, ailenizle konuşun.Anlatmaktan çekinmeyin ve kendinizi anlatın. Sizi mutsuz eden şeyleri, beğenmediğiniz olayları, doğru bulmadığınız bulguları tartışarak beyninizin rahatlamasına izin verin.

Dedikodu yapmayın, dedikodu yapmak kendi zamanınızdan çaldığımız zamandır. Başkaları ne yaparsa yapsın sizi etkilemediği sürece sizi ilgilendirmez. Siz kendi işlerinize,hobilerinize yoğunlaşın. Anın tadını çıkarmayı öğrenip, yaşamınızı daha yaşanılır bir hale getirin.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.