Nezle Nedir, Nezleye ne iyi gelir?

Kış aylarının gelmesiyle birlikte kışın klasik hastalığı: Nezle ile birlikte geliyor. Bu yazımda elimden geldiğince öğrenci, çalışan arkadaşlarıma yardım etmek istiyorum. Çünkü öğrenciyken hem derslerin kaçması hem de hastalıkla uğraşmak çok zor olduğu için Nezleyi geçirmenin en kolay yolları ile anlatmaya çalışacağım.

Nezle Nedir? Nezle Hakkında Genel Bilgi

nezle-belirtileri

Nezle; nazofarenjit, rinofarenjit, akut koriza ya da soğuk algınlığı olarak da bilinir. Genellikle üst solunum yollarına bulaşır. Genellikle rahatsızlık verdiği hedef kısım(lar) burun, sinüs ve boğaz bölgeleridir. Diğer etkilerinde ise ateşlenme, burun akıntısı, ateş, öksürük gibi semptolar yer alır. Bu semptomlar genellikle 5-10 gün arlığında geçmektedir. Hastalığın iyileşme süresi her hastalıkta olduğu gibi hastanın kendine dikkat etmesiyle değişebilir. Nezlenin en yaygın nedeni rinovirüs(ler)dir.

Bu semptomların oluşma sebebi, bağışıklık sisteminin enfeksiyona verdiği tepkidir. Yetişkinlerde bu hastalık ortalama olarak yılda iki ya da üç kez görülmektedir. Bu durum çocuklarda ise yılda altı ile on kez yakalanmaktadır.

Bu hastalık antik çağlardan beri insanlarda görülmektedir.

Nezle Belirtileri

Soğuk algınlığı genellikle halsizlik, baş dönmesi, ateşlenme, üşüme, hapşırma ve bağ ağrısı gibi problemlerle başlar. İkinci üçüncü günden sonra burun akıntısında artma ve ateşlenmede artmalar yaşanabilir. Semptomlar hastalığın üçüncü-dördüncü gününde en kötü hallerine ulaşmaktadır.

Nezleden Korunma Yolları

 Nezleden korunmak için koruyucu maske kullanmanın faydalı olduğu söylenebilir. Toplu ulaşımlar, kapı kolları, muslukların başlıkları gibi birden fazla kişinin kullandığı alanlara dokunduktan sonra birşey yeyip içmeden ellerin kesinlikle yıkanması gerekmektedir. Hastahane gibi riskli bölgelere girildiğinde maske takılması önerilir.

Nezle Nasıl Bulaşır?

Nezlenin genel olarak iki bulaşma yolu vardır. Hava, virüs taşıyan havadaki damlacıkların solunması yada yutulması; yada enfekte burun mukusuna bulaşmış nesnelere temas etmesiyle oluşabilmektedir. Soğuk algınlığı hastalığının en çok hangi yöntemlerle bulaştığı tespit edilememiştir. Virüsler çevrede uzun süre boyunca yaşayabilirler. Hastahane gibi bölgelerde nezle hastalarının yanında oturmak virüs kapma riskini atırabilir.

Nezlenin Tedavisi

Nezlenin tedavisi yoktur fakat semptomlar tedavi edilebilir. Semptomların her birini tedavi etmek için doktor tarafından birden fazla ilaç önerilebilir.

Nezle olduğunuzda burnunuz su gibi akacağı için su kaybını önlemek faydanıza olacaktır. Bol su içmek vücudunuzun ısısını ve dengesini sağlamakta yardımcı olacaktır.

Nezlenin Semptomlarını Daha iyi Duruma Getirmek İçin

Ateşiniz çıktığında vücut ısınızı dengelemek amacıyla koltuk altları, alın bölgesi gibi bölgelere soğuk suya bandırılmış havlu koyulabilir. Bu yapılacak işlem, vücut ısınızı biraz düşürüp dengeye sokmak amacıyla yapılmaktadır. Yaptığınız işlem işe yaramazsa; her zamankinden birazcık soğuk suyla duş almayı deneyebilirsiniz.

Burun Tıkanıklığı İçin eczanelerde satılan okyanus sularından alabilirsiniz. Okyanus suları doğal olduğu için vücudunuza zarar vermeyecektir. Okyanus suyunu Eczanelerden 25-50 arası fiyatlara bulabilirsiniz.

Çinko Ve C Vitamini Alın hastalığınız hızlı iyileşsin. Eğer henüz hasta olmamış sadece burnunuzda bir gıdıklanma veya akıntı varsa C vitamini almak hastalığınızın önüne geçebilir. Uzmanlar soğuk alğınlığı, nezle için beş gün boyunca 120 mg Çinko ve 2 ila 5 gram şeklince C vitamini alınmasını tavsiye ediyorlar.

Örneğin ben hasta olmadan önce hasta olacağımı sezebiliyorum. Doktorumun verdiği ilacımdan bir tane alıp hastalığımın oluşmasına engel olabiliyorum.

Nezle Hastalığının Pratik Bitkisel Formülleri

Nezleye iyi gelen pratik bitkisel formüller

Nezleye iyi gelen pratik bitkisel formüller

Ilhamur toz haline getirilip günde 3-5 defa 1-4 gr. içilir.

Bir bardak kaynar suya bir çay kaşığı tarçın konulur 10 dakika boyunca bekletilip 2-3 günde bekletilir.

Çörekotu suyla ıslatılıp, sonra kurutulur. Toz haline getirilip, buruna çekilir.

Lahana yaprakları 5 dakika boyunca kaynatılır. Elde elilen sudan günde 2-3 bardak içilir.

Yazıyı kendi bilgilerimle ve araştırdığım bilgiler yardımıyla yazdım tıbbi kanıtı yoktur. Kürler Ahmet Marankinin kitabından alıntı yapılmıştır..

Aranan Kelimeler;

nezle tedavisi

nezle ne iyi gelir

nezle nedir

nezle grip farkı

nezle ilaçları

nezle kaç günde geçer

nezle nedir kısaca

 

2 Responses

  1. Yelda

    İki günden beri nezleden kurtulamadım. Verdiğiniz tariflerden birisini yaptım burnum birazda olsa rahatladı. Teşekkürler.

    Cevapla
  2. Tarık

    Kaç günden beri burun akıntısı ile uğraşıyorum. Bugün doktora gittim iliadin diye bir burun spreyi yazdı. Kullanmakla birlikte ilaç etkisini gösterdi. Burun tıkanıklığını giderdi fakat internette araştırdım 5 günden fazla kullanımı bağımlılık yapıyormuş onun için doğal yöntemleri denemek en iyisi…

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.