Merhaba bugün birkaç tane psikolojik hastalık hakkında deneyimlerimi ve gözlemlerimi barındıran   hastalıklardan bahsedeceğim. Bu hastalıkları bir kaç sitede gördüm ama sadece tanıları hakkında yazılar vardı bunları görmüş olamam biraz  daha bilgi sahibi olmanızı sağlayacak.

Psikolojik Hastalık Gözlemleri

OTHELLO SENDROMU

Bu rahatsızlık, kişinin sevdiği birini hastalık derecesinde kıskanması durumu olarak ifade ediliyor. Eşinin veya sevgilisinin sadık olmadığı düşüncesine kapılan kişiler, kafalarında kurdukları senaryoda ihanete uğradıklarının düşünüp birlikte oldukları kişilere zarar verebiliyor.
Bu insanlar hayatları boyunca sadece kendisi hayatta gibi davranır bencil  ve herkesi kıskanmayı prensip edinirler. Onlara göre hayat sadece kendilerinden ve sevdiği insanlardan ibarettir.
Bu insanlar bu şekilde davrandıklarının farkında olamaması Telefonda alo deme şeklinden, giydiği tişörtün rengine kadar detayda aldatıldığına dair bir delil arar.Özellikle partnerine ulaşamadığı durumlarda kafasında oluşan senaryolar ile sürekli iz peşinde olması sonunda iki kişi için de tehlike yaratan durumların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Aşırı derecede aldatılma korkusu

• Herkesten ve her şeyden kıskanarak, kısıtlama isteği
• Sevgiliden ayrılmanın bir fobi haline gelmesi
• Hakaret ederek partnerine kendini değersiz hissettirmek
• Verilen kontrolsüz ve aşırı tepki
• Saldırganlık ve şiddet eğilimi
tumblr_inline_mvzthjnwya1sphdu2

 

OLFAKTÖR REFERANS SENDROMU

Çevresine katlanılmaz ölçüde kötü bir koku yaydığına inanan kişi, beden kokusuyla aşırı meşgul olurken ve bundan dolayı kendilerini suçluyor. Gerçekte var olmayan bir koku için sık sık çevrelerinden özür dileyen kişiler, dişlerini fırçalayarak veya sık sık elbise değiştirerek kokudan kurtulacaklarını düşünüyorlar. Benim arkadaşlarımdan biri olfaktör referans sendromu inana biliyormusunuz bir insan üzerindeki kokuyu atabilmek için 1.5 saat banyo yapar mı?  ellerim kirli ellerim kokuyor diyerek  söylenmeye başlarlar ve  bu hastalığın çözümü biraz zor hele kendine inanarak ve vazgeçmeden bu yolda   ilerlemesen hastalığı yenmek zorlaşıyor ama yine  bu hastalığı  atlatacağınıza inanmak herşeyi değiştirecektir nadir hastalık olarak nitelendiriliyorum ben şu anda  sadece bir kişiyi tanıyorum   allah yardımcıları olsun. Biz o insanlara göre çok pis insanlarınız  asıl bu hastalığın en kotu hali  sürekli kendinizi suçlamak ve sinir nöbetlerine psikolojik sarsıntılara sebep olması.
s-1a58ab2ef12ddfc02550decebb5d8628fae48b2f

CAPGRAS SENDROMU

Bu sendromun başlıca özelliği, kişinin çevresindekilerin gerçek olmadığına, başkalarının onların yerine geçtiğine inanması olarak tanımlanıyor. Kadınlarda biraz daha fazla görülen bu sendrom sanısal bozukluklardan biri olarak sınıflandırılabileceği gibi şizofreninin bir belirtisi olarak da görülebiliyor. Hasta, kendisini oldukça karmaşık bir komplonun içinde hissediyor ve çevresindekilerin farkında olmaksızın değiştirildikleri düşüncesinin rahatsızlığını yaşıyor.Bu tip hastalıgı olan birini  görmüştüm bir gülüyor bir  ağlıyor  bu hastalık çok fazla gözlemleme sansım olmadı. ufak bir video da paylaşmak istedim

Kendinize iyi bakın umarım  bu hastalıklar hakkında  azda olsa bilgi sahibi  etmişimdir sizi hayatınızı kendinizi değiştirmeye kendinizi geliştirmeye adayan insanlar .

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.