Şıklık ve zerafet saçlarda başlar. Sağlıklı saçlara sahip olmak, hayatın olumsuz etkilerinden uzak kalmanızı, sorunlardan olduğunca sizi uzak tutmanın önemli adımlarından birisi olacaktır. Güçsüz, bakımsız, kırılan saçlarınızı onarmak sizin elinizde!

Bu yazımızda, saçlarınıza yapacağınız düzenli bakım seansları ile saçınızı ilk günkü haline döndürmenin yollarını ve genel olarak saç ve saç derinizi  pratik, kolay öneriler sayesinde sağlıklı tutmanın formüllerini sizler ile paylaşacağız.

saç-bakımı-için-tavsiyeler

Saç Bakımı İçin Tavsiyeler

Sağlıklı Saç Bakımı İçin Tavsiyeler ;

1- Her Altı Haftada Bir Saçları Uçlarından Kesmek

Evde-Saç-Kesimi-Nasıl-Yapılır

Evde Saç Kesimi Nasıl Yapılır

Saçları her altı haftada bir kez uçlarından düzenli olarak kesmek,  saçlarınızın daha sağlıklı uzamasını sağlar.

Düzenli olarak saçlarınızı uçlarından kestiğinizde saç kırılmalarını bir nebze önlemiş ve kuru saçların git gide  önüne geçmiş olacaksınız. New York’taki Philip Kingsley Clinic’in saç uzmanı Stephen Pullan, saçlarınızı düzenli olarak kesmeniz halinde saç kırıklarınızdan tamamen kurtulacağınızın garantisini veriyor!

2- Saçınızı Yıkadıktan Sonra Kurumaya Bırakın

Saç Bakımı - Bakımlı Saçlar

Saç Bakımı – Bakımlı Saçlar

Saçlarınızı yıkadıktan sonra saçınızı saç kurutma makinesiyle kurutmanız önerilmiyor. Saçlarınızı saç kurutma makinası ile kuruladığınızda; olduğundan hızlı bir kuruma gerçekleştiği için saç derisinde anormal bir durum yaratabiliyor. En sağlıksı ise bir havlu yardımı ile iyice kurulayıp kendi kendine kururken nemlenmesi, saç derinizin nefes almasını sağlayacaktır.

3- Saçlarınızı Düşük Isıda Düzleştirin

bayan-saç-bakımı

bayan-saç-bakımı

Saçınızı düzleştirmeye ihtiyacınız varsa; olabildiğince en düşük ısıda düzleştirmeniz öneriliyor. Transmed Saç ve Kozmetik Cerrahi Kliniği Medikal Direktörü Dr. Melike Külahçı da sürekli ısıya maruz kalan saçların uzun vadede kimyasal bozulmaya uğradığını, elastikiyetini kaybedip kolay kırıldığını ve saçın parlaklığını yitirdiğini söylüyor.

4- Saçlarınızı Kontrol Edin

kepekli-saç-tipi

Kepekli Saç Tipi

Saçlarınızı sürekli kullandığınız şampuanlar ile yıkamanıza rağmen saçlarınız kepekleniyor veya saç deriniz pul pul dökülüyor ise bir Deri ve Zührevi Hastalıkları doktoruna veya Dermatolog doktoruna görünmeniz faydanıza olacaktır. Eğer saçlarınıza önem veriyorsanız bir o kadar da saç derinize önem vermeniz gerekiyor. Düzenli olarak saçlarınızı kepek, kir gibi pisliklerden arındırmanız ile de ilk adımı atabilirsiniz.

5- Yeterli Protein Alın

protein-ve-saç

Protein ile Saç

Siz ne yerseniz, saçınızda onunla besleniyor. Protein, saçlarımızın yapı taşıdır. Saçlarımızın yapısı da keratin proteininden oluşuyor. Saç dökülmesinin nedenleri arasında protein eksikliği veya demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Eğer saçlarınızın sık dökülmesinden şikayetçiyseniz, bir dahiliye doktoruna danışarak kan değerlerinizi ölçtürebilirsiniz.

Protein içeren besinler: Balık, Et, Süt, Yumurta, Kırmızı Et, Baklagiller, Kuruyemişler

Demir içeren besinler: Tavuk ciğeri, İstiridye, Sığır ciğeri, Sığır eti, Kuzu eti, Ton balığı, Sardalye, Ördek eti, Organ etleri (sakatat), Yenge, Karides, Ton balığı Zenginleştirilmiş, Tahıl, Yulaf, Haşlanmış soya fasulyesi, Barbunya

6- Sıcak Su İle Duş Almayın

duş-banyo-kadın-temizlik

duş-banyo-kadın-temizlik

Eski çağlardan beri süregelen söylentilere göre soğuk su ile duş almak, saçın parlak,  güçlü ve daha sağlıklı olduğu söyleniyor. Eğer soğuk su ile yıkayamıyorsanız ılık su ile de yıkayabilirsiniz.

7- Saçınıza Haftada Bir Maske Yapın

Kuru-Saçlar-için-Saç-Bakım-Kremleri

Saç Bakım

Saça her hafta maske yapmak, tüm dermatolog ve saç stilistlerinin ortak önerisi. Bu maske, saçınızın kaybettiği nemi geri kazanmasına yardımcı oluyor.

8- Güneşli Havalarda Şapka Takın

Saç Derisi - Saç Problemleri

Saç Derisi – Saç Problemleri

Güneşin saçlarımızı yıprattığı ve kuruttuğu söyleniyor. Fazla güneşli bir havada takacağınız şapka, sadece yüzünüzü değil, saçınızı ve saç derinizi de nem kaybından korur.

9- Mevsime Göre Muamele

Saçlarınızı korumak için çeşit çeşit saç bakım kremleri var. Saçlarınıza süreceğiniz her Saç Bakım Kremi, saçlarınızı nem kaybından ve kurumasını önlemek gibi birçok işlevlere sahip oluyor. Dermatolog Bordone, havaların kuruduğu kış aylarında saçlara nemlendirici ürünler kullanmak gerekirken, yaz aylarında saça ağır gelebilecek ürünlerden kaçınmak gerektiğini söylüyor.

10- Saçlarınızı Nasıl Fırçalayacaksınız?

Kopan Saç

Kopan Saç

Saç dökülmelerinizi önlemek için doğru taramak başta gelen faktörlerdendir. Yanlış saç fırçalamak normal saç dökülmesinden (Günde 50-100 Tel)  daha fazla saç dökülmesine neden olabilir.

• Saç dökülmesini azaltmak için fırçalama sırasında top uçlu bir fırça kullanmalısınız.
• Islak saçlarınızı asla ve asla tarak yerine fırçayla şekillendirmemelisiniz.
• Kıvırcık saçların kuru ve kırılgan olma olasılığı da daha fazla. Saçları hafif hareketlerle düzeltmek, onu fırçalamaktan ya da taramaktan daha az zarar verir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.