Sihirli Annem

Herkesi sevgiyle selamlıyorum, yeni bir yazıyla karşınızdayım. Bir önceki yazımda çocukluğumuzun efsane dizilerinden bahsedeceğimi söylemiştim. Cennet Mahallesi’ni hatırlayarak başlamıştık bu yazı serisine. Bugün yad edeceğimiz dizi ise Türkiye’de çekilmiş en güzel dizilerden biri olan Sihirli Annem. Hatta sihirli diziler kategorisinde en büyük başarılar elde etmiş dizi diyebiliriz. Birazdan okuyacaklarınız spoiler içermektedir.

Sihirli Annem’in Oyuncu Kadrosu

2003 yılında başlayıp 2006 yılında biten efsane diziden birçok efsane oyuncu geçmiştir. 2011 yılında yeni bölümleri başlayan ve 2012’de tamamen final yapan Sihirli Annem’de İnci Türkay (Betüş), Şahap Sayılgan (Sadık), Nevra Serezli (Dudu), Defne Joy Foster (Eda), Suat Sungur (Avni), Zuhal Topal (Suzan), Süeda Çil (Firuze), Buğra Özmüldür (Cem), Gizem Güven (Ceren), Zeynep Özkaya (Çilek), Jennifer Boyner (Toprak), Jess Molho (Yavuz), Mümtaz Sevinç (Umur), Metin Serezli (Taci), Gül Onat (Perihan Teyze), Ayşen İnci (Periliçe), Michale Cedolini (Kerem), Damla Ersubaşı (Tuğçe), Dost Elver (Tarık), Suna Selen (Mevhibe), Lale Oraloğlu (Merzuka), Fatih Hürkan (Tuna), Emine Ün (Yosun), Yunus Günçe (Ferhat), İsmet Üstekin (Kendal), Şara Türesel (Buket), Özlem Taşpınar (Çilek’in Öğretmeni), Arda Seçgün (Kaan), Fatih Al (Ali), Ebru Karanfilci (Dudu’nun Gençliği), Tiraje Başaran (Pakize Hala), Selda Özbek (Zeyno), Murat Serezli (Faruk), Maya Gürel (Zeytin), Efe Yalçın (Efecan), Uğur Kurul (Barış), Tibet Töre (Kaan 2011), Seda Telciler (Ece), Özden Özgürdal (Ali 2011), Merve Ateş (Betüş’ün Kızı Eda), Ayla Arslancan (Peri Nine), Oğuz Oktay (Bulut), Kübra Özmüldür (Pera) gibi birçok değerli isim yer almıştır.

Sihirli Annem’in Birinci Sezonu (2003)

Sihirli Aile

Yüzlerce yıl önce en eski perilerden olan Merzuka Peri ve siyahi bir peri olan Bekri Peri’nin evliliğinden Dudu ve Bulut isminde iki peri çocuk dünyaya gelmiştir. Bulut, ismi gibi yağmur perisi olup bulutların üstünde yaşamaya başlamıştır. Bu yüzden ailesinden uzakta kalmıştır. Dudu’nun gençliğinde babası Bekri Peri, annesi Merzuka Peri’yi başka bir dişi periyle aldatıp evden kaçmıştır. Merzuka peri o günden itibaren Bekri’nin adını bir daha anmamaya yemin etmiştir.

Yıllar geçmiş ve Dudu Peri 400 yaşlarına geldiğinde Taci ismindeki bir faniye aşık olmuştur. Peri yasalarına göre fanilerin perilerin varlığından haberdar olması yasakmış. Periler üst kurulu bu konuda Dudu’ya bir ayrıcalık tanımış ve Dudu’nun peri olduğunu Taci’nin bilmesine izin vermiştir. Taci ile Dudu evlenmiştir. Dudu her zaman çok kıskanç bir kadın olmuştur ve kocasını kimseyle paylaşamamıştır. Hatta periler hanı başkanı olan en yakın arkadaşı Perihan’dan bile hep kıskanmıştır.

Taci ile Dudu’nun Betüş ve Eda isminde ikiz çocukları olmuştur. Betüş ve Eda, anneleri peri babaları fani olduğu için yarı peri yarı fanidir. Fiziksel olarak Betüş baba tarafına, Eda anne tarafına çekmiştir; yani Betüş beyaz tenliyken Eda, dedesi Bekri Peri’nin genlerini taşıdığı için esmerdir.

Taci Neden Köpek Oldu?

Bu sihirli peri ailesinin Dudu’nun gereksiz kıskançlığı ve bencilliği yüzünden mutluluğu bozulmuştur. Taci’yi bir kadınla konuşurken yakalamış ve aldatıldığını düşünmüştür. Boşanmalarına rağmen siniri geçmemiş ve Taci’yi köpeğe çevirmiştir. Aslında Taci’nin hiçbir suçu yokmuş. Kadın Taci’ye sarkıntılık etmiş ve Taci de kibarlığından dolayı kadına sert çıkışmayıp nazik bir dille evli olduğunu anlatmaya çalışmıştır. Ama Dudu o kadar bencil ve kıskançmış ki, gözü öyle bir dönmüş ki Taci’ye hiçbir zaman inanmamıştır. Dudu bu yüzden fanilere hiç güven olmayacağını düşünmüş ve kızlarının bir faniyla evlenmesini yasaklamıştır.

İyilik Perisi Betüş

Betüş ve Eda yaşları ilerledikçe evlilik çağına yaklaşmıştır. Eda, gerçek aşkı bir türlü bulamamıştır ve hoşuna giden erkek perileri aşk sihiriyle elde etmeye çalışmıştır. Ama bu sihir sadece belli bir süre etki ettiği için sonunda hep acı çekmiştir. Betüş ise kimsesiz çocuklar perisi olmuştur. Bir gün Başak isminde perilere inanan fani bir kadın, kızı Ceren’i doğururkan vefat etmiştir. Geride bıraktığı oğlu Cem ve yeni doğmuş kızı Ceren’i kimsesiz çocuklar perisine emanet etmek istemiş ve ahiret yolculuğundayken Betüş’ü çağırmıştır. Betüş o günden itibaren her gün uzaktan o evi izlemiş ve Cem ile Ceren’i bütün kötülüklerden korumuştur. Cem ile Ceren’in bundan hiçbir zaman haberi olmamıştır ama Betüş’ün sihirleri sayesinde yüreklerindeki anne acısı bir nebze olsun dinmiştir.

Betüş Ve Sadık’ın Aşkı

Betüş Peri bir yılbaşı gecesi kimsesiz çocuklara noel anne kılığında hediyeler dağıtırken o an kapısının önünde bulunduğu kozmetik şirketinin genel müdürü Sadık ile tanışmıştır. Sadık ile Betüş birbirine ilk görüşte aşık olmuştur. Sadık, iki çocuk babası dul bir fanidir. Betüş ile Sadık evlilik yoluna adım atmışlardır ve Sadık çocuklarıyla Betüş’ü tanıştırmıştır. Bu çocuklar Betüş’ün yıllardır koruduğu Cem ve Ceren’dir. Betüş, yıllardır büyük bir sevgiyle bağlı olduğu bu çocukların babasının Sadık olduğunu görünce Sadık’a bir kez daha aşık olmuştur.

Dudu’nun Kötü Sihirleri

Dudu fanilere güvenilmeyeceğini düşündüğü için Betüş’ün Sadık ile evlenmesine karşı çıkmıştır ve onları ayırmak için türlü türlü sihirler yapmıştır. Fakat bütün engellere rağmen Betüş ile Sadık evlenmiştir. Cem ile Ceren hatta evin yardımcısı Firuze, Betüş’e ilk başta önyargılı davranmıştır. Ama Betüş’ü tanıdıkça Betüş hayatlarına girdiği için hep şükretmişlerdir. Dudu ise onların evliliğini bozmak için her gün yeni bir sihir denemiştir. Bu sihirlere çoğu zaman Eda da yardım etmiştir. Çünkü Eda bu konuda Betüş’ü kıskanmaktadır. Eda henüz gerçek aşkı bulamadığı için Betüş’ün kendisinden önce evlenmesini hazmedememiştir. Dudu ve Eda’nın kötü sihirlerine rağmen Betüş ve Sadık’ın mutlulukları hiçbir zaman bozulmamıştır. Foyaları ortaya çıktığında Dudu ve Eda’yı cezalandırmak Perihan Periye düşmüştür. Perihan Peri, Dudu’nun çocukluktan beri en yakın arkadaşı olmuştur ama Dudu’nun kıskançlıkları onu da çoğu zaman canından bezdirmiştir.

Yine Mi Periler Avni!

Sihirli Annem dizisinin en eğlenceli karakterleri diyebileceğimiz Avni ve Suzan da Betüşlerin komşusudur. Avni ve Suzan yıllar boyunca fakirlik çekmiştir. Avni rasathaneda gözlemci olarak çalışmıştır. Bir gün milli piyangodan büyük ikramiyeyi kazanmış ve modern bir hayata geçmişlerdir. Betüşlerin komşusu olmuşlardır. Avni’nin rasathaneden gelen bir dürbün ve teleskop merakı vardır. Bir gün dürbünle gökyüzüne bakarken Betüş’ü sihir yaparken görmüştür. Suzan ile Avni, Betüş ve ailesinin o kadar yakın arkadaşları olmuştur ki Avni bu sihirli aile hakkında bütün bilgileri keşfetmiştir. Avni çoğu zaman perileri sihir yaparken yakalayıp Suzan’a göstermeye çalışsa da periler ışık hızında hareket ettiği için bunu başaramamıştır. Peri yasalarına göre perilerin varlığını fanilerin bilmemesi gerekmektedir. Bu ayrıcalık sadece yıllar önce Dudu’ya tanınmıştır. Dolayısıyla bütün periler Avni’nin kendilerinin peri olduklarını bildiğinin farkındadırlar ancak peri yasaları gereği Suzan’a bunu söyleyememektedirler. Avni ve Suzan bu yüzden devamlı kavga etmiş ve birbirinden eğlenceli sahnelerin ortaya çıkmasına vesile olmuşlardır. Betüş bir süre sonra sahibi olduğu ve çalıştığı kafeye yardımcı olarak Suzan’ı almıştır.

Kart Zampara Umur

Betüş ile Sadık’ın düğününde Dudu, Sadık’ın çapkın patronu Umur ile tanışmıştır. Umur, aslında şirketin gerçek patronu değildir. Büyük patron Kendal’ın yurt dışına giderken şirketi emanet ettiği birisidir. Umur, Sadık’ı defalarca beceriksizlikle suçlamış ve genellikle onu insan içinde aşağılamış birisidir fakat Sadık o şirketin en başarılı elemanıdır. Çoğu zaman bunlara göz yummak zorunda kalmıştır. Umur, Dudu’ya gözünü dikmiştir ve bir süre sonra gerçekten aşık olmuştur. Dudu, bir daha hiçbir faniye aşık olmamak üzere yemin ettiği için sırf Taci’yi kıskandırabilmek için Umur ile sevgili olmuştur. Taci de çoğu zaman Umur’u ısırmıştır. Umur ile Dudu’nun aşkı da mutlu sonla bitmemiştir. Umur, Dudu’yu genç bir kızla aldatmıştır. Dudu yine bir faniden darbe yemiştir. Hatta Umur ile sadece Taci’yi kıskandırmak için gönül eğlendirdiği için ona bir ceza vermemiştir. Bu yüzden Taci daha beter kudurmuştur. Dudu ne olursa olsun aldatılmayı hazmedememiş ve fanilere güveni tamamen kırılmıştır.

Cem İle Tuğçe’nin Büyük Aşkı

Cem, okulun en güzel kızlarından Tuğçe’ye aşıktır. Tuğçe ise ilk başlarda Cem’e karşılık vermemiştir. Bir gün Eda’nın Tuğçe’ye yaptığı aşk sihri neticesinde Tuğçe Cem ile çıkmaya başlamıştır. Betüş bu sihri bozmak istemiş; çünkü sihir kendiliğinden etkisini kaybettiğinde Cem’in daha çok acı çekeceğini düşünmüş ve bunu önlemek istemiştir. Sihri kaldırmış olmasına rağmen Tuğçe’nin aşkı bitmemiştir. Aslında Tuğçe de Cem’den hoşlanıyordur fakat kendinden emin olamamıştır. Bu aşk sihri Tuğçe’nin duygularını dışarıya yansıtıp Cem’e karşılık vermesine vesile olmuştur.

Betüş’ün Sihirli Kızı Çilek

Dizinin 8.bölümünde Çilek karakteri diziye dahil olmuştur. Çilek henüz 5 yaşında kimsesiz bir peri kızıdır. Kimsesiz olmaktan çok sıkılıp bir gün Peri Esirgeme Kurumundan kaçmış ve kendini Dudu’nun evinde bulmuştur. Çilek, bebekliğinde ona yapılan bir kara büyü yüzünden dilsizdir. Sadece tek bir kişiyle konuşma hakkı vardır ve bunu kendisi seçecektir. Betüş’ü görünce onu o kadar sevmiştir ki bu konuşma hakkını Betüş ile konuşarak kullanmıştır. Betüş ile Sadık, Çilek’i evlat edinmişlerdir ve aile sevgisi sıcaklığıyla Çilek’in dili çözülmüştür.

Eda’nın İlk Fani Aşkı Tarık

14.bölümde Sadık’ın kardeşi Tarık diziye dahil olmuştur. Tarık yıllar önce Firuze’nin aşkına karşılık vermemesi nedeniyle hem Firuze’nin, Sadık’a kötü davrandığı için Umur’u defalarca dövmesi nedeniyle de hem Umur’un nefret ettiği biridir. Eda, Tarık’ı görür görmez aşık olmuştur ve onu elde edebilmek için aşk sihri yapmıştır. Kimsenin bundan haberi yoktur. Dudu, Betüş’ün başına gelen şeyin Eda’nın da başına gelmesini istemediği için Eda’nın bir fani olan Tarık ile evlenmesine karşı çıkmıştır. Fakat bunda da başarılı olamamıştır. Eda ile Tarık evlenmiştir. Fakat aradan iki ay geçtikten sonra aşk sihri sona ermiştir ve Tarık Eda’dan boşanmaya karar vermiştir. 26.bölümde diziden ayrılmıştır ve Eda yaptığı sahte aşk sihirleriyle kendisini kandırmasının acısını çekmiştir. Eda bu yaşadığı acı tecrübelerden sonra Dudu’nun Betüş ile Sadık’ı ayırmak için yaptığı kötü sihirlere yardım etmekten vazgeçmiştir.

Sihirli Annem’in İkinci Sezonu (2003 – 2004)

Ceren’in İlk Aşkı Kerem

Ceren, okula yeni gelen Kerem’e aşık olmuştur. Kerem de ona karşılık vermiş ve çıkmaya başlamışlardır. Cem’in kıskanç abi tavırları yüzünden ilk başlarda mutluluklarını yaşayamasalar da Betüş’ün son derece anlayışlı bir anne olması Cem’in susmasında yeterli olmuştur. Fakat bir gün Kerem’in babasının şehir dışına tayini çıkması sonucunda bu aşk hüsranla bitmiştir.

Büyük Patron Kendal Bey Ve Oğlu Yavuz

Sihirli Annem’in 39.bölümünde Umur diziden ayrılmıştır. Şirketin büyük patronu Kendal Bey ve oğlu Yavuz diziye dahil olmuştur. Kendal Bey, Umur’un aksine son derece beyefendi, sempatik, herkese değer veren karizmatik biridir. Dudu ile karşılaşırlar ve Dudu bu sefer gerçek anlamda Kendal’dan hoşlanır. Taci, Kendal’ın Dudu’ya çok saygılı ve sevgi dolu yaklaştığını görünce Kendal’ın Dudu’yu gerçekten sevdiğini anlamış ve susup acısını içine atmıştır. Fakat Dudu ile Kendal aşklarından vazgeçmek zorunda kalmışlardır çünkü Kendal’ın oğlu Yavuz ile Eda birbirlerine aşık olmuşlardır. Üstelik bu sefer ortada hiçbir sihir yoktur. Eda gerçek aşkı bulmuştur. Dudu’nun bütün engellemelerine rağmen Eda ile Yavuz evlenmiştir ve Dudu, Kendal’dan vazgeçmek zorunda kalmıştır. Kendal tekrar yurtdışına yerleşmiştir. Yavuz ve Sadık da şirketin başına geçmişlerdir.

Eda’nın Yaramaz Kızı Toprak

Eda ile Yavuz’un Toprak isminde bir kızları olmuştur. Toprak, annesinin karnındayken bile herkese çok çektirmiştir. Bir an önce doğmak istediği için annesinin karnından çıkıp dünyayı gezmiştir. Kimse Toprak ile baş edemeyeceğini anlayınca Eda erken doğum yapmıştır. Toprak bebekliğinde de çok sabırsız olduğu için herkesten gizli yaptığı bir sihirle kendisini dört yaş büyütmüş ve herkesin hafızasına kendisini dört yaşındaymış gibi bilmesi için sihir yapmıştır. Bu sırrı bir tek Çilek bilmektedir.

Sihirli Annem’in Üçüncü Sezonu (2004 – 2005)

Avni’nin Bunak Halası Mevhibe

Dizinin 66.bölümünde Avni’nin yalnız yaşayan yaşlı halası Mevhibe Hanım, bacağı kırılınca Suzan ve Avni’nin evine yerleşerek diziye dahil olmuştur. Avni çoğu zaman perilerin varlığını Mevhibe’ye kanıtlamış ve Suzan’a söylemesi için ikna etmiştir ama Mevhibe’nin bunaklığı yüzünden Avni hep Suzan’a mahçup olmuştur. Sonucunda yine büyük kavgalar çıkmıştır. Mevhibe’nin en yakın arkadaşı ise Dudu olmuştur. Mevhibe karakteri üçüncü sezonun final bölümünde diziden ayrılmıştır.

Avni’nin Oğlu Oluyor

Üçüncü sezonda yaşanmış en önemli gelişmelerden biri de Suzan ile Avni’nin Efecan isminde bir çocuklarının dünyaya gelmesidir. Bu çocuk Avni’yi büyük ölçüde değiştirmiş ve peri sevdasından vazgeçirmiştir.

Çilek Okula Başlıyor

66.bölümde yani dizinin üçüncü sezonunda Çilek ilkokula başlamıştır. Sınıfın en yakışıklı çocuğu Kaan ile çıkmaya başlamıştır. Cem, kıskanç abi tavırlarını Ceren’den sonra Çilek’in üzerinde de uygulamıştır ancak Çilek çoğu zaman sihirli güçleri sayesinde Cem’e engel olmuştur. Çilek peri olduğunu dayanamayıp en yakın arkadaşı Buket’e söylemiştir. Bu yüzden büyük cezalar almıştır.

Taci İnsan Oluyor

3.sezon boyunca Dudu ve Taci arasındaki büyük aşk yeniden alevlenmiştir ve Dudu 107.bölümde Taci’yi eski haline çevirmiştir. Bu bölüm aynı zamanda sezon finalidir. Taci ve Dudu yeniden evlenmiştir ve dizi sezon arası vermiştir. Taci’nin insan halini de Taci’yi saslendiren ve aynı zamanda Nevra Serezli’nin gerçek hayattaki kocası olan Metin Serezli oynamıştır.

Sihirli Annem’in Dördüncü Sezonu (2005 – 2006)

Taci Yeniden Köpek Oluyor

Sihirli Annem’in ilk versiyonunun son sezonu büyük değişikliklerle başlamıştır. Dudu yine çok anlamsız bir kıskançlık krizine girip Taci’yi yeniden köpeğe çevirmiştir.

Betüş’ün Sesini ve Yüzünü Çalan Zalim Peri

Betüş’ün yıllardan beri ona takıntılı olan eski sevgilisi Tuna Peri bir gün Betüş’ü kaçırmış ve kendisine aşık olan Yosun isimli bir peri kızının sesini ve yüzünü Betüş’ün sesi ve yüzüyle değiştirmiştir. Ailedeki bütün fanileri ve Betüş’ü de sihirlemiş ve Betüş’ün sesinin ve yüzünün her zaman bu şekilde olduğuna inandırmıştır. Betüş’ün ruhu yine Sadık ile evli kalmıştır. Değişen tek şey sesi ve yüzüdür. Betüş’ün gerçek sesi ve yüzü de Yosun’un ruhuna girmiştir. Betüş, sesinin ve yüzünün kendisine ait olmadığını ailedeki periler sayesinde hatırlamış ve Tuna ile savaşmaya gitmiştir. Bu sefer Tuna, Betüş’ün sesiyle yüzünü birleştirip onu tamamen kaçırmıştır ve onun yerine Yosun’u hafızasını tamamen silerek Betüş’ün yerine göndermiştir. Tuna ile olan büyük savaşa destek olmak için Dudu’nun annesi Merzuka da yıllar sonra gelmiştir. Uzun uğraşlar sonucu Tuna’nın izini ve Betüş’ü sakladığı yer olan 1001 Kilitli Ay Sarayı’nı bulmuşlar ve Betüş’ü geri almışlardır. Tuna karakterini oynayan Fatih Hürkan aynı zamanda Survivor 2017 yarışmacısıdır.

Betüş İle Eda’ya Kardeş Geliyor

Üçüncü sezon finalinde Dudu ile Taci yeniden evlenmişlerdi ve birlikte geçirdikleri tek gece sonucunda Ömür isminde oğulları dünyaya gelmiştir.

Dudu’nun Üvey Kardeşi Ali

Merzuka Peri bir gün yanlışlıkla eski kocası Bekri’nin adını anmıştır. Bekri bunu duyar duymaz hemen Merzuka’nın izini bulmuştur. Bir şekilde onu ikna edip yeniden barışmışlardır. Bekri’nin ikinci evliliğinden Ali isminde bir oğlu vardır. Yani Dudu’nun üvey kardeşidir. Dudu ilk başta Ali’ye soğuk davransa da zamanla onu sevmiştir. Ali, Betüş’e gittiği bir gün Firuze’yi görüp aşık olmuştur. Onlar da evlenmiştir.

Betüş’ün Periliçe Olması Ve Mutlu Son

Dizinin son bölümlerine doğru Betüş periliçe olmuş ve yeni peri yasaları çıkarmıştır. Artık tüm faniler perilerin varlığını bilecektir. Betüş yaptığı bir sihirle tüm fanilerin onların en başından beri peri olduklarını bildiklerini hafızalarına yerleştirmiştir. Dizinin final bölümünde ise Ömür sihirle beş yaş büyümüş, Dudu artık kötü sihirler yapmaktan vazgeçmiş ve Taci de yeniden insan olmuştur.

2006 yılında final yapan Sihirli Annem, aradan beş sene geçtikten sonra yeniden başlamıştır.

Sihirli Annem’in Beşinci Ve Son Sezonu (2011 – 2012)

Sihirli Annem’i defalarca baştan sona izledim fakat en çok eski bölümlerini izledim. 2011 serisini baştan sona sadece bir defe izlemişliğim var. Bu yüzden 2003 – 2006 sezonları kadar alt başlıklara ayırıp bol ayrıntılı değil yüzeysel bahsetmek istiyorum.

Dudu, Ömür’ü yeniden bebek haline döndürmüştür. Taci, Dudu’nun kıskançlıklarının kurbanı olup beş seneden sonra yeniden köpek olmuştur. Aynı zamanda bütün fanilerin beş sene önce sihirlenmiş hafızalarındaki sihri geriye almıştır ve periler yine fanilerden gizlenmek zorunda kalmıştır. Periliçe olan Betüş, yaptığı şeyler büyük ceza gerektiren Dudu’ya annesi olduğu için ceza verememiş ve ona ceza verebilmesi için periliçeliğini eski sahibine geri vermiştir. Periliçe de Dudu’ya ceza olarak Ömür’ü uzak diyarlara götürmüş ve Ömür’ün varlığını Dudu hariç herkesin hafızasından silerek Dudu’nun acı çekmesini istemiştir.

Eda vefat ettikten sonra sihirleri de Toprak’a geçmiştir. Yavuz ve Toprak, Dudu’nun şatosuna yerleşmiştir.

Avni ile Suzan boşanmış ve Suzan, Betüş’ün kafesinden de ayrılmıştır. Betüş’ün işe yeni aldığı Zeyno, Avni ile sonradan evlenmiştir. Avni’nin oğlu Efecan haftada iki gün Avni’de kalmış ve bu süre zarfları boyunca Firuze ile Ali’nin kızları Zeytin ile çok iyi arkadaş olmuştur. Zeytin de tıpkı Çilek’in küçüklüğü gibi çok yaramaz bir peridir. Yıllar önce Çilek’in en yakın arkadaşı Buket’e peri olduğunu açıklaması gibi Zeytin de Efecan’a peri olduğunu söylemiştir.

Cem ile Tuğçe ayrılmış ve Cem, Ece isminde biriyle çıkmaya başlamıştır. Tuğçe bu yüzden çok acı çekmiştir fakat onların büyük aşkı hiçbir zaman tükenmediği için bir süre sonra Cem yaniden Tuğçe’ye dönmüştür. Ceren de Barış isminde biriyle çıkmaya başlamıştır.

Sadık ve Yavuz’un şirketleri Faruk isminde bir iş adamına devredilmiş ve Faruk Bey onların yeni patronu olmuştur. Faruk Bey çapkınlıklarıyla ve ayakkabı değiştirir gibi sevgili değiştirmesiyle ünlenmiş biridir.

2011 serisi 22.bölüm itibariyle günlük diziye dönüşmüş ve çok büyük değişikliklere uğramıştır. Çilek’in gerçek annesi onu alıp götürmüş ve herkesin hafızasından Çilek’i silmiştir. Firuze kanser olmuştur. Tedavi olması için Ali ve Zeytin onu yurtdışına götürmüştür. Kimsenin bunu bilip üzülmemesi için Firuze ile olan bütün anılar da Betüşlerin hafızasından silinmiştir. Avni ile Zeyno da başka bir yere taşınmıştır.

Betüş kafesinde Cem’i, Ceren’i, Tuğçe’yi ve Barış’ı işe almıştır. Tam bir aile kafesi olmuştur. Hatta Cem burdan kazandığı paraları biriktirip ayrı eve çıkmıştır.

Perihan, Dudu ile yaşadığı çok büyük bir kavga sonucunda perilar hanı başkanlığından istifa etmiş ve uzaklara yerleşmeye karar vermiştir.

Betüş ile Sadık’ın bir kız çocukları olmuştur. Betüş ilk kez kendi çocuğunu doğurmuştur. Yeni doğan kızlarına Eda ismini vermişlerdir. Eda da sabırsız davranıp aniden büyümek istemiş ve yıllar önce Toprak’ın yaptığını yapıp kendini büyütmüştür.

Dudu yaptığı bir sihir sonucunda bedenini gençleştirmiş ve herkesi onu o bedende hatırlaması için sihirlemiştir. Bir gün Dudu’nun kuzeni Pakize diziye dahil olmuştur. Sihirli Annem’in günlük yayınlanmış bölümleri Pakize’nin yaramazlıklarıyla geçmiştir. Son bölümlere doğru Perihan’dan önceki perilar hanı başkanı olan Peri Nine diziye dahil olmuştur.

2012 yılında final kararı alan dizinin son birkaç bölümünde Pakize’nin kızı Pera gelmiş ve Pakize’nin iyi huylu bir peri olmasına vesile olmuştur. Final bölümünde ise Betüşlerin yıllardır oturduğu ev yıkım kararı almıştır. Taşınmak zorunda kalmışlardır ve dizi evdan taşınmalarıyla bitmiştir.

Sihirli Annem’in şu an hayatta olmayan efsane oyuncuları Defne Joy Foster, Mümtaz Sevinç ve Lale Oraloğlu’nu da sevgi ve saygıyla anıyorum. Sihirli Annem dizisinin bildiğim bütün ayrıntılarını yazarak sizleri de o günlere götürmek istedim. Yazımı okuyan herkese çok teşekkür ediyorum, başka yazılarda görüşmek üzere hoşçakalın.

 

Sihirli Annem İndir

2 Responses

 1. Ahmet

  Tunç kardeşim; bilahare Oğuz Oktay (Bulut, ayrıca olmaz olası son bölümlerde de Betüşlerin dükkanda çalışmış) ve elbette Metin Serezli’yi de rahmetle anmalıyız. Bunun dışında, ben de zamanında çok izlediğim (ve kardeşimin olmamasına dua ettiğim) bu dizi hakkında iki kelam etmek isterim:

  -Biz küçükken Ruhsar vardı ki, daha yetişkinlere hitap ediyordu (Hande Ataizi’nin dekolte kıyafetleri, “ruhospu” esprisi vs). Bu açıdan Sihirli Annem hayli didaktikti. Çocuklara hitap etmesi yüzünden olabilir ki; çok baskıyla boğuşurdu. RTÜK’e sıkça “çocukların izlediği bir dizinin sihirlerden bahsetmesi” ve “babanın köpek olması” eleştirilirdi. Bu konuda diziyi yayından kaldırmak için dava açan Yeşim Cengiz hanımı da, sıkça fetvalar veren Zekeriya Beyaz’ı da yad etmek lazımdır.

  -Senaryo, 80’lerden beri izlediğimiz iki dizinin bir derlemesi diyebiliriz. Tatlı Cadı Sementa’yla (peri olmayanlara “fani” denmesi, Sementa’nın saf ve fani kocası, 400 yaşındaki cadı anası, sıkça aralarını bozmaya çalışması falan) Sabrina (hayvana dönüşen ama insancayı konuşan hayvan, Sabrina’da kediydi bu).

  -Yeniden çekimi için, Defne Joy Foster’in ölümünün beklenmesi çok eleştiri almıştı. Garip oyuncular, her mikrofona “Defne’nin üzerinden prim yapmadıklarını, aksine sağ olsa onu da oynatacaklarını” izah etmekten yorulmuştu. Zaten “günlük yayın”a geçişle dizi bambaşka bir şekle büründü, ben de izlemeyi bıraktım (o bölümleri Sihirli Annem’den saymamalı, belki Sihirli Annem Betüş’ün Yolu).

  Diziyle ilgili; Taci’nin daha önce bölümlük olarak birkaç kere insan olduğunu görmüştük. Metin Serezli her seferinde yüzünü saklardı. Ayrıca ilk başlarda “birkaç sene önce” köpek yapıldığı söylenirken daha sonra “Eda’yla Betüş’ün çocukluğuna” kadar uzamıştır “köpeklik” süreci.

  -Yosun’un girmesi, İnci Türkay’ın hamileliği sebebiyle yapılmış bir hamleydi.

  -Cem’le Ceren’in anneleri Başak’ı da Ayça Bingöl oynamıştır.

  Bunun dışında, bu tür yazılarının gayet iyi fikir olduğunu da eklemeliyim. İyi çalışmalar…

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.