İnternet sitelerinde alışveriş yaparken, haber okurken, oyun oynarken yada herhangi bir işimizi yaparken ilgilendiğimiz internet sitesinde bulunan reklamlar ister istemez canımızı sıkabiliyor. Sizlere reklam engelleme Chrome, Mozilla, Opera tarayıcıda Reklam Engelleme Eklentisi olan AdBlock Plus eklentisini tanıtıyor olacağız.

Neredeyse internet tamamen hayatımıza bütünüyle girmiş durumda… İnternette dolaşırken veya herhangi bir işimizin olması durumunda istenmeyen reklamların orada burada çıkması oldukça can sıkıcı bir duruma geldi. Google reklam engelleme size tarayıcılarda reklamları kaldırmak gibi bir düşüncenin mümkün olduğunu söylesek ne hoş olur değil mi? – Mümkün.

Chrome, Opera, Mozilla gibi popüler tarayıcılar artık internet sitelerinde bulunan reklamları engelleyebilecek eklentiler mevcut durumda. Bizler sizlere bugün Chrome ve Mozilla‘da kullanabileceğiniz reklam engelleme eklentisi olan AdBlock Plus eklentisini detaylarıyla vereceğiz. Böylece hem bilgisayarınızın performansından tasarruf edip reklamlardan kurtulmuş olacaksınız.

Reklam Engelleme - Reklam Önleyici

Reklam Engelleme – Reklam Önleyici

AdBlock Nedir?

Adblock‘un kelime anlamı: “ad” “advertisement” türkçe’de reklam anlamına gelir. Block ise engelleme, bloklama anlamı taşımaktadır. AdBlock’da Reklam engelleme, Reklam engelleyici, Reklam Önleyici olarak kullanılabilir.

Chrome Adblock Eklentisi

Chrome Taracıyıda reklam engellemek için ilk önce Chrome Web Mağazasına gidip eklentiyi bilgisayarımıza yüklememiz gerekiyor. Ardından eklentiyi Chrome tarayıcıda çalışmak üzere Chrome web mağazası alanından indirip adım adım tarayıcımıza yüklemeyi yapacağız…

Chrome Adblock Plus Eklentisi

Chrome AdBlock Eklentisi Kurulumu

Öncelikle eklentiyi kurmak çok kısa sürecektir hiçbir şekilde endişelenmenize gerek yok. Birlikte reklam engelleme olayını basit şekilde halledip reklamlara son vereceğiz.

Öncelikle yukarıda verdiğimiz linkten Chrome Web Mağazası yoluna gidip eklentimizi indirelim.

Chrome: Adblock Plus Eklentisi

Chrome: Adblock Plus Eklentisi

“Chrome Ekle” dedikten sonra “Adblock Plus” eklensin mi? sorusuna “Uzantı Ekle” diyerek tarayıcımıza eklentimizi yükleyelim ve yüklenmesini bekleyelim.

Adblock Plus Eklensin mi?

Adblock Plus Eklensin mi?

 

Chrome Tarayıcımıza eklentinin yüklediğini sağ üstte bulunan seçenekler düğmesinin yanına bakarak görebilirsiniz.

 

Ardından ikonun üzerine tıklayarak AdBlock Plus ile ilgili özelleştirmeler yapabilirsiniz.

AdBlock Plus Paneli

AdBlock Plus Paneli

Herhangi bir web sitesindeki reklamları görmek yada girmiş olduğunuz web sitesinde Adblock Engelleyici varsa “Bu sitede Etkin” yazısına tıklayarak eklentiyi o site için pasif hale getirmiş, böylece o site için reklamları(varsa) aktif hale getirmiş olursunuz.

Mozilla Adblock Eklentisi

Mozilla tarayıcıda AdBlock Plus Reklam Engelleyici Program – Eklenti ile internet sitelerindeki reklamları engelleyin.

Mozilla Firefox AdBlock Plus Eklentisi

Mozilla AdBlock Eklentisi Kurulumu

Mozilla AdBlock Plus Eklentisi Kurulum

Mozilla AdBlock Plus Eklentisi Kurulum

“Ekle” dedikten sonra “Adblock Plus” eklensin mi? sorusuna “Firefox’a Ekle” diyerek tarayıcımıza eklentimizi yükleyelim ve yüklenmesini bekleyelim.

Mozilla AdBlock Plus Eklensin mi

Mozilla AdBlock Plus Eklensin mi

 

“Ekle” dedikten sonra eklenti Mozilla Firefox tarayıcınıza eklenmiş olacaktır. Eklentiye sağ üstte bulunan Seçenekler > Eklentiler ya da CTRL+Shift+A tuşlarını basılı tutarak ulaşabilirsiniz.

Mozilla Firefox ikon üzerine tıklayarak AdBlock Plus ile ilgili özelleştirmeler yapabilirsiniz.

AdBlock Plus Paneli

AdBlock Plus Paneli

Herhangi bir web sitesindeki reklamları görmek yada girmiş olduğunuz web sitesinde Adblock Engelleyici varsa “Bu sitede Etkin” yazısına tıklayarak eklentiyi o site için pasif hale getirmiş, böylece o site için reklamları(varsa) aktif hale getirmiş olursunuz.

opera-reklam-engelleyici-engelleme

opera-reklam-engelleyici-engelleme

Opera Tarayıcıda Reklam Engelleme

Opera Reklam Engelleme- Engellerici Özellik

Opera Tarayıcı 2016 yılında sitelerdeki reklamları engellemek için Opera‘ya reklam engelleme özelliği eklediği için herhangi bir eklenti veya reklam engelleyici program yüklemeniz gerekmemekte. Sadece tek yapmanız gereken Reklam engelleme butonunu aktif hale getirmek olacak…

Reklam Engelleyici ile Tarayıcıların Açılma Süresi

Reklam Engelleme Eklentisi ile tarayıcıların açılma-yüklenme süreleri aşağıdaki görselde verilmiştir.

Tarayıcıların yüklenme-açılma hızı (reklam engelleyici ile)

Tarayıcıların yüklenme-açılma hızı (reklam engelleyici ile)

Reklam Engelleyici Program Kullanmanın Faydaları

Tarayıcıda Reklam Engelleme programı kullansanız da kullanmasanız da bir şekilde reklamları engellerseniz tarayıcınızın ve girdiğiniz reklam bulunan sitelerin daha hızlı çalışıp bilgisayara CPU anlamında daha az yük yaparak daha fazla verim almanız sağlanacaktır. Yani kısaca Reklam Önleyicikullanmanın faydaları;

 • Girilecek olan sayfanın hızlı açılması,
 • Bilgisayarın anlık CPU verimi,
 • Reklamsız sörf olarak önemli maddeler halinde sıralayabiliriz.

2 Responses

 1. Erdem

  Bilgilendirici bir yazı olmuş ancak şuna değinmekte de fayda görüyorum (bu yorumu gören ziyaretçiler dikkate alırlarsa sevinirim.): Rahatsız edici derecede, her yere reklam yerleştiren sitelerde kullanın yalnızca,naçizane tavsiyem. Sonuçta tıpkı bu içeriği hazırlayan kardeşim gibi diğer sitelerdeki yöneticiler de bu tür bilgilendirici içerikleri size sunmak için çaba, emek ve vakit sarf ediyorlar. Biraz olsun bir kazançları bu reklamlar sayesinde kazanıyorlar. Bu kazançlar site yöneticilerine motivasyon veriyor. İnternet kaynaklarının artması adına dikkat edilmesinde fayda görüyorum. İçerik faydalı, teşekkürler 😊

  Cevapla
 2. Mert Can

  Adblock ekletisiniyıllardan beri taracımdan asla eksik etmem.Web sitelerdekireklamları engellemekle kalmıyor video önündeki reklamlar ve youtube reklam engelleme gibi özellikleriyle oldukça işime yarıyor. Youtube’da video izlerken reklam çıkması oldukça sinirimi bozuyordu allahtan Adblock gibi bir reklam engelleme yöntemi var kafamızı rahat tutan.

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.