[slogan]Tasarruf Ederek Beyninizi Mutlu Edin[/slogan]

Tasarruf etmek sadece cebimizi değil, beynimizi de rahatlatıyor! Tasarruf ederek geleceğinizi kontrol altına almak sizin elinizde.  Araştırmalara göre alışverişte yaptığınız tasarruf beyin hücrelerinize mutluluk hormonu sağlıyor. Peki beyninizin tasarruf hücrelerini biraz daha güçlendirmek ister misiniz?

Tasarruf Hücreleri

Mutluluk hücreleri nöronlar

Tasarruf Ederek Beyninizi Mutlu Edin – Mutluluk hücreleri nöronlar

Araştırmacılar tarafından bilinen; İnsan beyninde 86 milyar sinir hücresi (nöron) olduğu tahmin ediliyor.

Bu hücreler, beynimizin farklı bölgelerine mesajlar yollayarak bizim duygu ve düşüncelerimizin oluşmaına imkan sağlıyor. Bilim adamları henüz bu hücrelerin hangisinin ne işe yaradığını çözmeye çalışıyorlar.Çözülen rakam ise şimdilik sadece binler basamağında. (Bu şu demek; 86 milyara yakın hücre boşta dolaşıyor.)

“86 Milyara yakın hücre boşta” demek… Bunu değerlendirmek yine bizim elimizde tabii ki. Gelin bizler bu hücrelerle anlaşıp boş hücrelerin çoğunu tasarruf yapmaya uygun hale getirelim. Tabii ki hücrelerle önce prensipte anlaşmamız gerek. İlk önce onlara “her şeyin azı karar çoğu zarar” prensibini benimsetmemiz gerekiyor…

Fazlalıklardan kurulup sade hayata geçiş

az-eşya-çok-mutluluk

Tasarruf Ederek Beyninizi Mutlu Edin – Az Eşya Çok Mutuluk

Gereksiz, kullanmadığınız şeylerden kurtulun. En sade hayat size daha fazla mutluluk verecek, gereksiz düşüncelerden kurtulmanızı sağlayacaktır. Zaten sevdiklerinizle ve size gerekli eşyalar haricinde basit şeylerle keyif alarak yaşamaktan kim hoşlanmaz ki?

Akla Takılan Bazı Çarpıcı Sorular

Daha sade ama mutlu, daha rahat ama ilgi gerektirmeyen bir hayata nasıl kavuşuruz? Sahip olmak istediğimiz eşyaların bir sürü çilesini çekmeye gerek var mıdır ki? Az alın, gerçekten ihtiyacınız varsa alın.  İhtiyacınız olmayan şeylere sahip olarak onlarla ilgilenmek zorunda kalıp kendinizi yormayın. Zaten bu hayatta bir sürü sorumluluğunuz var bir de onlar çıkmasın değil mi?

Bir Sadeleşme Hikayesi

Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus düşük gelirli ailelerden gelen eski iki arkadaş. Fakat 30 yaşına geldiklerinde kurumsal işlerde çalışarak gayet yüksek seviyelerde para kazanırken, hayatlarından memnun olmadıklarını fark ederek, her şeyi bir kenara bırakıp “basit hayat” yaşamak üzerine düşünüp taşınmaya ve bu konuda blog yazıları yazmaya başlıyorlar. Sonra kitap yazıyorlar, seminerler vermeye başlıyorlar vs.

Bu arada kendi hayatlarını da basitleştirmeye başlıyorlar. Millburn, her gün bir eşyasından kurtulmaya karar veriyor önce ve atacağı şeyleri belirlerken kendine şu basit soruyu soruyor? “Bu eşya hayatıma bir değer katıyor mu?”

Hayatından bir şeyleri attıkça rahatlıyor ve mutlu oluyor. Zamanla kendine daha derin sorular sormaya başlıyor…

1) Ne zaman maddiyata bu kadar önem veren biri haline geldim?
2) Hayatta benim için neler gerçekten önemli ve değerli?
3) Tatminsizliklerim neden?
4) Nasıl bir insan olmak istiyorum?
5) “Başarı”yı nasıl tanımlayacağım? (Bir sürü mala-mülke sahip olmak olarak mı?)

Az Eşya, Az İlgi, Çok Mutluluk

Hadi! Eşyalarımızı azaltmakla hep beraber şimdi başlayalım! Gereksiz eşyaların sorumluluğunu çekmekten, fazla ücret ödemekten, fazla para ödemekten kurtulalım. Yaşadığımız alanı üzerimize gelen duvarlar olarak değil de sade ve sevimli bir yer haline getirelim.

İşte Benim Evden Gidecekler Listem (Ben başlıyorum, siz arttırın!)

[success]1- Çamaşır makinesinin fazlalık boruları,[/success]

[success]2- Eskimiş, kullanılmamış yatak,[/success]

[success]3- Kullanılmayan giysiler,[/success]

[success]4- Kullanılmayan tencere ve tavalar,[/success]

[success]5- Kullanılmayan kitaplar (geri dönüşüme),[/success]

[success]6- Televizyonun kullanım klavuzu,[/success]

Sizinde evinizden, ofisinizden, çalışma odanızdan azalttığınız eşyalarınızı merakla yorum olarak bekliyoruz… 🙂

Verin. Verin. Verin. Paylaşmanın, basit hayatın zevkine varın. Tasarruf hücrelerinizi canlandırın.

70 Lira Yerine 7 Lira Ödeyince

Santa Clara Üniversitesi Davranışsal Ekonomi Prof. Meir Statman, yaptığı araştırmalarda şunu bulmuş: Beyin tasarruf ettiğini hissederse, mutlu oluyor. Örneğin, her zaman gidip 70 lira ödediğiniz restorana bir seferinde sadece 7 lira ödeyip çıkarsanız, o yemekten (her ne ise) çok daha fazla zevk alıyorsunuz. Daha az ödemiş olmak size mutluluk veriyor. Tasarruf hücreleri aktive oluyor.

Yerim yetmedi, haftaya sade hayat ve tasarruf ile ilgili enteresan bilgiler paylaşmaya devam edeceğim.

Sağlık, sevgi ve para ile kalın…

1 Yorum

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.