Register
A password will be e-mailed to you.

Transseksüellik Nedir?

Bedeninin cinsiyeti ruhunun cinsiyetinden farklı olarak dünyaya gelenlerle yani transseksüel bireylerle ilgili bir yazı paylaşıyoruz sizlerle. Transseksüellik nedir? sorusunun cevabını ayrıntılarıyla açıklayalım.

Transseksüel Ne Demektir?

Kişinin biyolojik cinsiyetinin kendini ait hissettiği cinsiyetten farklı olması durumuna transseksüellik denir. Transseksüellik sonradan tercih edilebilecek bir durum değildir. Anne karnında şekillendiği için doğuştan gelen bir cinsel kimlik farklılığıdır.

Trans Erkek Nedir?

Transseksüel erkek yani kısaca trans erkek, aslında erkek olmasına rağmen kadın bedeninde dünyaya gelen birey demektir.

Trans Kadın Nedir?

Transseksüel kadın yani kısaca trans kadın, aslında kadın olmasına rağmen erkek bedeninde dünyaya gelen birey demektir.

Bedensel Cinsiyet, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim

Kişinin dünyaya geldiği cinsiyet bedensel cinsiyetidir. Yani erkek cinsel organıyla doğmuşsa yani biyolojik olarak erkekse bedensel cinsiyeti erkektir. Kadın cinsel organıyla doğmuşsa yani biyolojik olarak kadınsa da bedensel cinsiyeti kadındır. Çok nadir olarak görülebilen interseksüellik ise kişinin hem erkek hem kadın cinsel organlarıyla dünyaya gelmesi durumudur.

Cinsiyet kimliği ise genelde 3 yaşında belli olmaya başlayan, kişinin kendini ait hissettiği cinsiyettir. “Ben kadınım”, “Ben erkeğim” hissi cinsiyet kimliğini oluşturur. Çoğunlukla bedensel cinsiyet ve cinsiyet kimliği birbirinin aynısı olmaktadır. Yani kişinin bedeni erkekse kendini erkek hissetme olasılığı yüksektir. Kadın bedenindeki bir kişinin de kendini kadın hissetme olasılığı yüksektir. Fakat bir de bedensel cinsiyet ile cinsiyet kimliğinin birbirinden farklı olması durumu vardır. Erkek bedenindeki bir kişi kendini kadın hissedebilir veya kadın bedenindeki bir kişi kendini erkek hissedebilir. Bu durumun adı transseksüelliktir.

Cinsel yönelim dediğimiz olay ise genellikle ilkokul çağlarında ortaya çıkmaya başlayan bir durumdur. Kişinin duygusal veya cinsel partner olarak hangi cinsiyeti kendisine yakın gördüğünü anlatır. Bu kişinin kendi seçebileceği bir durum değildir. Doğuştan gelen ve genellikle küçük yaşta keşfedilen bir durumdur. Eğer kişinin hoşlandığı cinsiyet karşı cinsiyetse heteroseksüel, aynı cinsiyetse eşcinseldir. Her iki cinsiyete de ilgi duyuyorsa biseksüeldir.

Bedensel Cinsiyet ve Cinsiyet Kimliği

Bedensel Cinsiyet ve Cinsiyet Kimliği

Transseksüel Bireyler Transseksüel Olduklarını Nasıl Fark Ederler?

Genelde çoğu trans birey 3 – 4 yaşındayken bedeninde bir yanlışlık olduğunu fark eder. Mesela trans bir kadın kendini her zaman kadın olarak hissettiği için bedeninin de kadın olduğunu düşünür. Fakat kadınların pipisi olmadığını yani bedeninin erkek bedeni olduğunu fark ettiğinde bununla yüzleşmesi çok sancılı bir süreç olabilir. Ömür boyu bununla yaşamak zorunda kalabilir. Maddi veya manevi imkanları el vermezse cinsiyetini düzeltemeyebilir ve bütün ömrü boyunca bunalım geçirmek zorunda kalabilir.

Transseksüel Bireyler

Transseksüel Bireyler

Cinsiyet Geçiş Süreci

Kişi transseksüel olduğunu kendisine kabul ettirdikten sonra bedensel cinsiyetini hissettiği cinsiyete dönüştürmek için yorucu bir sürece girmek durumunda kalır. Psikolojik desteğin yanında hormon takviyeleri verilerek cinsiyet geçişine hazır hale getirilir. Tamamen hazır hale gelmek yıllar sürebilir. Her şey hazır olduğunda cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirir. Oldukça maliyetli olan cinsiyet değiştirme işleminden sonra kişi hayatına sıfırdan başlar. Artık kendini ait hissettiği beden ile sahip olduğu beden aynıdır. Kötü günleri geride bırakmış olsa da geçmişini hatırladığı zaman bu kalbinde hep bir yara olarak kalabilir.

Cinsiyet Geçiş Süreci

Cinsiyet Geçiş Süreci

Transseksüel Ünlüler

Türkiye’de cinsiyet değiştirdiği haberiyle gündeme gelmiş Bülent Ersoy, Rüzgar Erkoçlar, Selin Ciğerci gibi isimlerin yanı sıra dünya çapında da Candy Darling, Caitlyn Jenner, Amanda Lepore, Chaz Bono, Jenna Talackova, Andreja Pejic gibi isimler ünlü transseksüellerdendir.

Medyada Transseksüellik

Medyada Transseksüellik

Medyada Transseksüellik

Transseksüelllik, son yıllara kadar medyada hep kötü bir şey olarak insanlara empoze edilse de Benim Çocuğum belgeseli gibi harika işler de yapılmıştır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.