Register
A password will be e-mailed to you.

Türkçe Pop Şarkıları 2018

Türkçe Pop Şarkıları 2018

Türkçe Pop Şarkıları 2018

Herkese merhabalar. Bugün bir müzik yazısıyla karşınızdayım. 2018’in ilk yarısını bitirdik ve bu ilk yarıda çıkan Türkçe pop şarkılarını ve albümlerini genel bir değerlendirme yazısı yazarak ele almak istedim. Bazı şarkılara çok fazla şans vermeyi denesem de beğenemediğim için ve kötü yorumlar yaparak emeğe saygısızlık etmek istemediğim için 2018’de çıkan şarkıların tamamı bu listede yok. Genel dinleyici kitlesi nezdinde de kabul gördüğünü düşündüğüm şarkılara ağırlık vermek istedim.

Fatma Turgut – Aşk Tadında

2018’in ilk şarkılarından biri Fatma Turgut’tan geldi. Model grubunun dağılması müzik dünyası adına oldukça kötü bir olay oldu diye düşünüyorum. Fatma Turgut solo kariyerine devam etmeye karar verdi. 2016 yılında “İlkbaharda Kıyamet” isminde bir şarkı çıkarmıştı ve o şarkı pek tutmamıştı. Şimdi çıkardığı “Aşk Tadında” şarkısı ilk dinleyişte “Mey” şarkısının hızlandırılmış versiyonu gibi geliyor kulağa. Ama dinledikçe kendi içindeki melodilerin güzelliğiyle birlikte bir lezzet kazanıyor. Ayrıca bu şarkı Eti’nin reklamında kullanılarak daha geniş bir kitleye ulaşmasına vesile olundu.

Aziz Kiraz – Fransız

Aziz Kiraz, iki sene önce “Efso” adında bir şarkıyla çıkış yapmıştı ve kısmen tutmuştu diyebiliriz. Şimdi “Fransız” isminde bir şarkıyla devam ediyor yoluna. Şarkı aslında hoş bir şarkı fakat bazı kesimler tarafından bakkal diye nitelendirilen geçici piyasa şarkıları türünden olduğu söyleniyor. Ne kadar doğru bilinmez ama ben şahsen melodileri ve şarkının akışı hoşuma gittiği için beğendim. Klibinde yaptığı danslara eleştiri getirildi. O yapılan eleştirilere ben de katılıyor gibiyim.

Pamela – Yara

Pamela “Yara” isimli yeni albümüyle dinleyiciyle buluştu. Eski arabesk şarkıları coverladığı albüm oldukça başarılı bir satış grafiği çizdi. Aslında arabesk şarkılar söyledi bu albümde ama Pamela’nın modern yorumu ve özellikle şarkıların yeni düzenlemesinde kullanılan pop soundları bu şarkıları öyle bir yere getirmiş ki bu şarkıyı ve albümü Türkçe pop kulvarında değerlendirmeye uygun gördüm. Albümde en çok öne çıkan şarkı ise “Ağla Halime”. İkinci klip de bu şarkıya çekildi zaten. Çıkış parçası olan “Kal Benim İçin” ise benim en büyük favorim oldu. İbrahim Tatlıses’in söylediği versiyonu hiç beğenmiyordum fakat Pamela yorumundan sonra en beğendiğim şarkılardan biri oldu.

Fettah Can – Kalakaldın Mı

Şarkılarının hepsi birbirine benzer ezgiler taşıyan isimlerden biri de Fettah Can. Bu şarkısı benim hoşuma gitti ama genel dinleyici kitlesi şarkıyı ilk başlarda tutmadı. Ocak ayında çıkan şarkı, Nisan ayından itibaren müzik listelerinde boy göstermeye başladı. Sonradan tutar gibi olsa da yine de büyük ses getirmedi. Fettah Can kariyerinde güzel durabilecek bir şarkı fakat son albümü “Sen En Çok Aşksın” da bulunan herhangi bir şarkıdan daha iyi değil.

Zakkum – Hatıran Yeter

Zakkum grubu iki sene önce çıkardığı albümü ve çıkış parçaları olan “Dile Kolay Kalbe Değil” şarkısı ile müzik dünyasına büyük hitler kazandırmıştı. Şimdi sevilen bir şarkı olan “Hatıran Yeter” e getirdikleri modern pop yorumu ile yeni bir hite imza atmış oldular. Şarkıyı çevremdeki insanlardan çok fazla duymadım ama bilhassa müzik listelerinde üst sıralara kadar yükseldiğini gözlemledim.

Emir – Gri 

Bundan 9 sene önce “Ben Sen Olamam” isimli Tarkan bestesiyle müzik piyasasına adımını atan Emir her zaman hit şarkılara imza atmış bir isim. Son yıllarda çıkan başarılı single çalışmaları da bunun bir göstergesi. “Gri” isimli şarkı ise harika aranjesiyle yıkılıyor. Sözleriyle de ruhumu fetheden şarkı bu sene çıkan en başarılı şarkılardan. Çok fazla tutulmasa da hakkını vermek lazım. Herkesin de dinlemesi gerektiğini düşünüyorum. Emir’in Gülşen ile düet yapacağı bir şarkı yakında piyasaya çıkacak, umuyorum ki listeleri fethedecektir.

Linet – Bilir Misin

Arabesk – fantezi tarzı şarkılara getirdiği başarılı ve güncel yorumlarla adından sıkça söz ettiren Linet, bu sefer sıfır kilometre pop şarkılardan oluşan yeni albümüyle karşımızda. Bu albümde yer alan “Hikaye” şarkısını şarkının söz yazarı ve bestecisi olan Zeki Güner, yıllar önce single olarak piyasaya sürmüştü fakat az bir kesim tarafından dinlenmişti. Şimdi Linet yorumuyla daha da güzelleşen parça albümün ikinci klibi oldu. Albümün ilk klip şarkısı olan “Kandıra Kandıra” isimli şarkı ise albümün en başarılı şarkısı. Linet’in sesine tam uyan, dört dörtlük bir çalışma olmuş. Albümdeki bütün şarkılar çok güzel ama benim en büyük favorilerimden biri olan ve üçüncü klip olmasını temenni ettiğim şarkı ise “İhtimal”.

İlyas Yalçıntaş ft. Aytaç Kart – Yağmur

İlyas Yalçıntaş, Türkçe popun genç kuşak temsilcilerinin önde gelen başarılı isimlerinden. Kadife sesiyle ve o güzel şarkılarıyla son yıllarda büyük hitlere imza attı. “Yağmur” isimli şarkı ilk birkaç dinleyişte kulağa saçma geliyor ama dinledikçe güzelliği fark ediliyor. Bu şarkının tutmuş olması da beni çok sevindiriyor. Özellikle şarkının melodisi ruhuma işleyen harika bir melodi.

Mabel Matiz – Öyle Kolaysa

Mabel Matiz bu sene çıkardığı “Maya” albümünde yer alan şarkılardan iki tanesini önceden piyasaya sürdü. Bunların ilki “Ya Bu İşler Ne” isimli şarkıydı. İkincisi de “Öyle Kolaysa” isimli bu şarkı. Bahsettiğim albümün tamamı da geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı, onu da ayrı bir başlıkta kaleme aldım ama bu şarkı daha önceden single olarak piyasaya sürüldüğü için ayrıca değerlendirmek istedim. Daha ilk dinleyişten insanı alıp götüren harikulade bir şarkı. Girişindeki muhteşem melodi de ne kadar başarılı bir şarkı dinleyeceğimizi gösteriyor. Harika sözler, harika beste ve harika bir klip.

İdo Tatlıses – Sen

İdo’nun bazı şarkıları çok güzel olabiliyor. Nedense birçok kişi tarafından önyargıyla yaklaşılsa da bu çocuk aslında gayet başarılı şarkılara imza atıyor. Özellikle de “Sen” isimli son şarkısı İdo’yu sevmeyenlerin de hoşuna gitti. Şarkı çok başarılı bir grafik çizdi ve özellikle klibindeki danslarla çok konuşuldu. Şarkının ara geçiş melodileri da oldukça başarılı ve şarkının güzelleşmesinde yer tutuyor.

Berksan – Ben

Berksan da başarılı şarkılara imza atan bir isim. Bilhassa slow – hareketli arasındaki çizgiye sahip şarkıları çok güzel oluyor. İki sene önce çıkardığı albümünde yer alan “Gelme Gelme” şarkısı bunun en güzel örneklerinden biri. Bu sene yine muhteşem bir şarkıyla yoluna devam ediyor. “Ben” isimli şarkısının sırf bestesi bile şarkıya on üzerinden on puan vermek için başlı başına yeterli.

Mustafa Sandal – Aşk Kovulmaz

Bir dönemin efsane ismi olan Mustafa Sandal’ın son yıllarda bir düşüş içerisinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. En son Tesir Altında dönemiyle altın çağlarını yaşadı. Fakat sonrasında çıkardığı şarkılarla istediği başarıya ulaşamadı. Şarkılar kendi çapında güzel yerlere ulaştı fakat eskiden olduğu gibi tüm ülkenin diline dolanmadı. Belki dolu dolu bir albümle o eski güzel günlerine geri döner diye düşünüyorum. Son çıkardığı single çalışması “Aşk Kovulmaz” ise Mustafa Sandal’ın son yıllarda çıkardığı en başarılı ve en çok umut vaad eden şarkısı.

Yalın – Hele Bi Başla

Son yıllarda Cornetto şarkıcısı diye tabir edilen Yalın, üç senedir Cornetto şarkılarını söylemiyor. 2016 yılında çıkan albümüyle birlikte son dönemin başarılı şarkılarına imza attı. Bu sene çıkardığı “Hele Bi Başla” şarkısı da yılın en başarılı şarkılarından. Önümüzdeki aylarda çıkacak olan yeni albümünden beklentiyi arttırıyor.

Derya Uluğ – Ne Münasebet

“Okyanus” ve “Canavar” şarkılarıyla müzik dünyasında bomba gibi patlayan Derya Uluğ, “Nabız 180” şarkısıyla hafif bir tökezleme yaşadı. Son çıkardığı “Ne Münasebet” şarkısı ile birlikte yeniden yükselişe geçen başarılı isim, Türkçe pop piyasası için önümüzdeki uzun yıllar boyunca büyük hit şarkılar çıkaracak potansiyele sahip gibi gözüküyor. Kendi söylediği şarkıların dışında başka isimlere verdiği hit şarkılarla da başarısını perçinliyor. Son zamanlardaki en başarılı bestesi ise Aylin Coşkun’un albümünde yer alan “Noluyo Sana” isimli şarkı.

Feride Hilal Akın ft. Hakan Tunçbilek – Gizli Aşk

Feride Hilal Akın’ın su gibi akıp giden çok güzel bir sesi var ve bu güzel sesiyle yorumladığı şarkılar da su gibi akıp gidiyor, insan tadına doyamayıp tekrar tekrar dinlemek istiyor. Hakan Tunçbilek ile düet yaptığı “Gizli Aşk” şarkısı da bu senenin en başarılı slowlarından. Zaten oldukça güzel bir başarı elde etti. Hak ettiği başarıya ulaştı diyebiliriz.

Oğuzhan Koç – Beni İyi Sanıyorlar

Oğuzhan Koç da oldukça başarılı şarkılar yazan birisi. Son dönemlerin en başarılı şarkılarından olan “Bulutlara Esir Olduk” ve “Küsme Aşka” şarkılarının ulaştığı başarılar ortada. “Beni İyi Sanıyorlar” isimli son şarkısı yine güzel bir şarkı ama son dönemde çıkardığı şarkıların en az güzel olanı ve maalesef en az tutanı. Tekdüze başlayan şarkı nakaratta yükselişe geçse de sıkıcı olmaktan kurtulamıyor.

Enbe Orkestrası ft. Bengü & Doğukan Medetoğlu – Yorma 

Enbe Orkestrası bu sene yepyeni bir albüm çıkardı ama ben bu albümde “Yorma” dışında hiçbir şarkıyı beğenemediğim için sadece bu şarkıyı değerlendirmek istedim. Bengü’nün daha önce Hakan Altun ile düet yaptığı “Sanki” şarkısının da yazarı olan Doğukan Medetoğlu, yine harika bir şarkı yazıp Bengü ile birlikte söylemiş ve Enbe albümünde yer almışlar. Slow – arabesk tarzı şarkıların son dönemde başarılı üreticilerinden biri olduğunu bu şarkıyla iyice kanıtlıyor Doğukan Medetoğlu. Adamın sesi de güzel, şarkıda Bengü’nün güzelliklerle dolu yorumuyla birleşince ortaya efsane bir düet çıkmış oluyor. Hele ki şarkının sonundaki şiir kısmı harika başlayan şarkının harika bitmesine vesile oluyor.

Aydın Kurtoğlu – Söz

Cengiz Kurtoğlu’nun oğlu ama piyasada kendi ismiyle bir marka oluşturdu kendisine Aydın Kurtoğlu. Başarılı çalışmalarla adından sıkça söz ettiren Aydın Kurtoğlu, bu sene çıkardığı “Söz” isimli şarkısıyla başarısını perçinlemeye devam ediyor. Şarkının girişi biraz klasik pop şarkısı gibi görünse de akışıyla birlikte farklı nitelikler taşıdığını görebiliyoruz. Nakarattan sonraki ara geçiş melodisi ile kulakların pasını silecek nitelikte.

Edis – An

Türkçe popun genç kuşak temsilcilerinden belki de en büyük hitlere imza atan oldukça başarılı bir isim Edis. Geçen sene çıkardığı “Çok Çok” isimli şarkıyla milyonların gönlünü fetheden Edis’in ilk albümü olan “An” bu sene piyasaya çıktı. Albümün çıkış şarkısı olan “Roman” benim gözümde yılın şarkısı. Yılın daha sadece ilk kısmı bitti ama şu an için bundan daha güzel bir şarkı gelmedi diye düşünüyorum. Albümde en çok öne çıkan parçalardan biri olan “Yalan” şarkısının da geçtiğimiz günlerde klibi yayınlandı. “Roman” dan sonra “Yalan” şarkısı da albümün gözbebeklerinden. Her biri birbirinden güzel şarkılar var albümde ama benim “Roman” ve “Yalan” dan sonra kliplenmesini istediğim ve büyük favorim olan şarkı “Köle” isimli şarkı. Albümün en başarılı şarkıları arasında da albüme ismini veren “An” şarkısı yer alıyor. Yasemin Mori ile düet yaptığı “Sevişmemiz Olay” ve kliplenirse büyük başarı elde edebilecek “Sen Özgür Ol” şarkıları dillere en çok pelesenk olan şarkılardan.

Yıldız Tilbe – Kış Gülleri

Müziğin yaşayan efsanesi Yıldız Tilbe, bu sene adına yapılan saygı albümünden birkaç ay önce yeni şarkılardan oluşan albümünü piyasaya sürdü. Albüme ismini veren ve aynı zamanda çıkış şarkısı olan “Kış Gülleri” şarkısı benim çok hoşuma gitmese de albümde yer alan “Üzülmeyecekmişim”, “Dağıldım Biraz”, “Gökyüzünde Yıldızlarca” ve bir Sezen Aksu bestesi olan “Hele Bir Dokun Hele Bir Yan” albümün gözde hitlerinden oldu. Bu yıl severek dinlediğim bir albüm bu da.

Ömer Topçu ft. Demet Akalın – Oh Olsun

Demet Akalın ülkemizin en başarılı ve en sevilen isimlerinden biri. Son yıllarda “giderli şarkıların kraliçesi” olarak anılan Demet Akalın, albümlerinin arkasında durmasıyla, bol bol klip çekmesiyle ve kendini çok özletmeden şarkılar çıkarmasıyla takdir ettiğim bir isim. Bence gayet de başarılı şarkılar yapıyor. Bu şarkının esas sahibi Ömer Topçu tabi ki ve Demet Akalın da düet yaparak eşlik etmiş. Ömer Topçu’nun çıkış yaptığı şarkı yılın en çok ses getiren şarkılarından biri oldu. İlk dinleyişte sanki iki farklı şarkının karışımıymış gibi gelse de dinledikçe bir bütün haline gelip güzelleşiyor. Bazı kesim çok beğendi bazı kesim de yerden yere vurdu. Kim ne derse desin ben bu şarkının çok başarılı olduğunu düşünenlerdenim.

Elif Kaya – Deliye Dön Gel

Çok güzel bir sesi olan Elif Kaya’nın şarkıları çok fazla tutmuyor nedense. Bundan bir önceki çalışması olan “Aşklarca” şarkısı en fazla ses getiren şarkısı olmuştu. Özellikle slow şarkılara harika bir soluk getirmesiyle daha popüler olması gerektiğini düşündüğüm Elif Kaya’nın son slow şarkısı olan “Deliye Dön Gel” de bu senenin başarılı işlerinden. Ama “Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları” albümünde seslendirdiği “Yar” şarkısı bu yeni şarkısından daha çok tuttu. Aslında o yorum bu yeni şarkıdan daha başarılı demek doğru olur.

Melisa – Yıldızlar

Kariyerine bir Ersay Üner şarkısıyla başlayan Melisa, güzel sesli bir isim. Üç şarkıyı bir arada sundu ama özellikle klibiyle bu parça daha çok öne çıktı. Ersay Üner, çok başarılı şarkılar üreten bir isim. Melisa’ya verdiği “Yıldızlar” şarkısı da 2018’in en başarılı şarkılarından biri olmaya aday. Müzik listelerinde üst sıralara yükselmeye başlayan bu şarkı, Melisa’nın güzel ses tonuyla kendini sevdiriyor.

Kaan Karamaya ft. İrem Derici – Cahil Cesareti

İki sene önce İrem Derici’ye “Dur Yavaş” şarkısını vermiş olan Kaan Karamaya, yine “Dur Yavaş” ekolündan gelen bir şarkısını İrem Derici ile düet yaparak piyasaya sunuyor. “Cahil Cesareti” şarkısı çok ses getirmedi ama ben oldukça başarılı bir şarkı olduğunu düşünüyorum.

Nilgül – Radyoda Bir Şarkı

Uzun yıllardır kendini özleten bir isim yepyeni şarkısıyla dinleyiciyle buluştu. “Radyoda Bir Şarkı” isimli bu şarkı çıkalı henüz iki ay bile olmadı ve belki zamanla daha çok ses getirecektir ama ben bu sene çıkan slow şarkılar içerisinde özel bir yere koyuyorum. Nilgül’ün eşsiz yorumuyla su gibi akıp giden ve herkesin keşfetmesi gerektiğini düşündüğüm bir şarkı.

Tuğba Yurt – Yine Sev Yine

Son yılların en güçlü seslerinden biri olan Tuğba Yurt aynı zamanda çok ses getiren şarkılara imza atıyor. Son yıllarda çıkardığı “Güç Bende Artık”, “Destur”, “İnceden İnceden” gibi şarkılarıyla adından sıkça söz ettiren Tuğba Yurt, bu sefer “Yine Sev Yine” isimli yeni şarkısıyla dinleyiciyle buluştu. Bu şarkı önceki şarkıları kadar güzel değil bence. Aslında çok iyi başlıyor ama sonra sıradanlığa yuvarlanıyor.

Ziynet Sali – Deli Divanenim

2017’nin en başarılı şarkılarından biri olan “Ağlar Mıyım Ağlamam” ile Ziynet Sali de sıkça konuşulmuştu. Yine o şarkı kadar güzel bir şarkıyla karşımızda. Bir Sezen Aksu bestesi olan “Deli Divanenim” şarkısı ilk dinlemede kıymeti anlaşılacak türden olmayabilir. Ama bir sefer dinleyip de beğenmedim diyip geçmemek lazım. Tekrar kulak verince güzelleşiyor. Ziynet Sali’nin şarkıda yaptığı o nağmeler beni büyülemiş durumda.

Aylin Coşkun – Sinsirella

Aylin Coşkun “Sinsirella” isimli albümünün çıkış parçası olan “Sinsirella” yı 2017’nin sonlarında çıkarmıştı. Şimdi albümün tamamı piyasaya çıktı ve bence yılın en iyi albümü. Bunu söyleyeceğimi hiç tahmin etmezdim ama Aylin Coşkun kendisinden beklenilmeyecek derecede güzel şarkılar yakalamış. Hande Yener ile düet yaptığı “Manzara” şarkısı şu sıralar klibiyle gündemde fakat albümün tamamını dinlediğimizde boş şarkı olmadığını görebiliyoruz. Slow parçalar “Anladın Sen Onu” ve “Uzağında” kliplendiği takdirde çok büyük ses getirebilir. Özellikle “Anladın Sen Onu” şarkısı her bir notasına bayıldığım bir şarkı. Hareketli şarkılar da öne çıkıyor. Ben özellikle “Noluyo Sana” ve “Geçersiz Oy” şarkılarının hastasıyım. Harika melodileri olan harika şarkılar olduğunu düşünmekteyim. Albümün diğer başarılı şarkılarından “Çok Bariz”, “Don Kişot”, “Yok Artık”, “Kolpa” gibi şarkılar da klip çekilirse ivme kazanabilir. Aslında albümde boş şarkı yok, hepsi birbirinden güzel şarkılar. Aylin Coşkun’un müzik dünyasındaki yerini sağlamlaştıracağı bir albüm olmuş “Sinsirella” albümü. Çevremdeki birçok insan, bu şarkıları kimin söylediğini bilmeden dinleyince ilk başta Gülben Ergen’in söylediğini zannediyor. Aslında ben de albümün Aylin Coşkun’a ait olduğunu bilerek dinlememe rağmen bazı şarkılarda Gülben Ergen mi söylüyor diye şüphe ettim. Ama aradaki ton farkı şarkılara yoğunlaşınca anlaşılıyor. Velhasıl kelam her bir şarkısı olay olan bu albüm yılın albümü şimdilik.

Murat Boz – Geç Olmadan

Bir Cornetto şarkısıyla bizleri selamladı bu sene Murat Boz. Genelde Yalın’ın sesinden dinlemeye alıştığımız bu dondurma şarkıları son üç senedir farklı isimler tarafından seslendiriliyor. Son üç sene içinde Güliz Ayla ve Kenan Doğulu’dan dinlediğimiz Cornetto reklamının şarkısı bu sene Murat Boz’a kısmet olmuş. Şarkı akıcı ve güzel bir şarkı fakat “İltimas” ın taklidi gibi geliyor bana. “İltimas”, 2014 yılında Gülşen ile Murat Boz’un düet yaptığı ve Gülşen’in yazdığı bir şarkıydı. “Geç Olmadan” şarkısını ise Murat Boz, Ümit Sayın ile birlikte yazmış. Belki ufak bir esinlenme yapmış olabilir veya düzenlemesinden de kaynaklanıyor olabilir ama girişi feci şekilde “İltimas”ı andırıyor. Ama bu detay şarkının güzelliğini görmeye engel değil elbette.

Feride Hilal Akın ft. İlyas Yalçıntaş – Şehrin Yolu

İki güzel ses, iki başarılı yorumcu bir araya gelince ortaya bir şaheser çıkması kaçınılmazdı. İlyas Yalçıntaş’ın yazıp bestelediği ve Feride Hilal Akın ile düet yaptıkları “Şehrin Yolu” şarkısı son dönemin başarılı slowlarından. Henüz hak ettiği başarıyı yakalayamadı ama ben Feride Hilal Akın ve İlyas Yalçıntaş’ın bu sene çıkardığı slowlarda ikide iki yaptığını düşünüyorum. “Gizli Aşk” şarkısıyla Feride Hilal Akın, “Yağmur” şarkısıyla İlyas Yalçıntaş başarısını perçinlemişti. “Şehrin Yolu” şarkısı da ikisinin de hanesine büyük bir artı yazdıracak güçte.

Suadiye – Aşkerler

Pek çok kişi tarafından bilinmemesine rağmen ben Suadiye’nin başarılı şarkılar yaptığını düşünüyorum. Son çıkardığı Sezen Aksu imzalı “Aşkerler” de bunun bir örneği. Şarkı oldukça eğlenceli ve insanı coşturan cinsten. Ben oldukça beğendim ama neden hiç tutmadığına anlam veremiyorum. Belki daha iyi bir PR çalışmasıyla güzel yerlere gelebilir.

Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları

Bu albümü özel olarak kaleme aldığım bir yazı paylaşmıştım sizlerle. Bu senenin en çok ses getiren albümü olduğu aşikar. Aleyna Tilki, Merve Özbey, Gülşen, Edis, Elif Kaya, Hande Yener, Ece Seçkin, Mabel Matiz, Derya Uluğ yorumları bayıla bayıla dinlediklerim.

Simge – Ben Bazen

Son dönemlerin en başarılı çalışmalarından olan “Miş Miş”, “Yankı”, “Kamera”, “Prens & Prenses” ve “Üzülmedin mi” şarkılarından sonra Simge’nin yeni albümünden beklenti büyüktü. “Ben Bazen” isimli albümü nihayet görücüye çıktı. Albüm yenilikçi bir tarz içeriyor ve farklı kesimlere hitap ediyor. Herkesin kendinden bir parça bulabileceği şarkılar var. Tekdüze değil, alışılmış değil ve bu yüzden ilk başta başarısız gibi algılanabiliyor. Ama ben bu sene çıkan en başarılı albümlerden biri olduğunu düşünüyorum. Özellikle çıkış şarkısı olan “Ben Bazen” ve “Pes Etme” şarkılarının melodileri albümü güzelleştiren detaylardan. Albümde bir diğer öne çıkan şarkı “Öpücem” klasik pop kulvarında yürüyen modern bir şarkı. Daha önce Onurr’un albümünde dinlediğimiz “Hu” şarkısı Simge yorumuyla güzellik kazanmış. “Ayrılık Yazması” gibi güzel bir slow şarkı da içeren albümün benim için en özel ve en başarılı şarkısı ise “Aşkın Olayım”. Harika işleyen, akıp giden bir parça. Albümün en eğlenceli ve hareketli şarkılarından olan “Ram Ta Tam” ve “İster İnan İster İnanma” da albümün gözdelerinden.

Dilan – Maalesef

Yıllar önce Mansur Ark yorumuyla dinlediğimiz ve büyük başarılar göstermiş olan “Maalesef” şarkısı yeni versiyonuyla Dilan Çıtak’ın sesinden karşımızda. Ben yenilikçi, modern, güzel bir düzenleme getirildiğini ve Dilan’ın da bu şarkıyı çok güzel taşıdığını düşünüyorum. Son günlerde müzik listelerine giriş yapmaya başladı bile.

Çağla – Saz Mı Caz Mı

2016 yılında çıkardığı “Hoppa” albümüyle adından söz ettiren Çağla, bu sefer Gülşen’in 1996 yılında çıkan ilk albümü “Be Adam” ın en güzel şarkılarından biri olan “Saz mı Caz mı” nın coverı ile karşımızda. Bir Gülşen fanı olarak hakkını vermem gerekir ki Çağla bu şarkıyı çok iyi okumuş. Gülşen’in yorumu kadar başarılı mıdır o tartışılır ama şarkının bu günümüz versiyonunu ben çok beğendim. Hem Çağla’nın tanınırlığını arttırması açısından çok büyük önem arz edecek olan bu şarkı aynı zamanda Gülşen’in ilk albümlerini bilmeyenler için yeniden gündeme oturunca beni çok sevindirdi. Gülşen şarkısı coverlayan pek olmuyordu ve Çağla bu konuda bir yenilik yaparak, “Saz mı Caz mı” ya getirdiği harika yorum ile gönülleri fethedecektir diye düşünüyorum.

Sibel Can – Yeni Aşkım

Sibel Can’ın uzun süredir beklenen yeni albümü de çıktı nihayet. Albüm bu sene çıkan başarılı albümlerden. Dinleyiciyi yormadan akıp giden güzel şarkılar içeriyor. Çıkış şarkısı olan “Kuyu” albümün hareketli şarkı ihtiyacını giderecek türden. Albümün en başarılı şarkısının “Senden Başka Kimsem Yok” şarkısının akustik versiyonu olduğunu düşünüyorum. Bir diğer öne çıkan şarkı ise “Beş Dakika”. Tan Taşçı imzalı ve aynı zamanda Tan Taşçı’nın da eşlik ettiği bu şarkı eğer kliplenirse büyük ses getirecektir. Dinlerken eğlendiren bir diğer başarılı şarkı da “Vallahi Yalan”.

Mabel Matiz – Maya

Ülkeye değişik tarzda müzik yaparak birçok yenilik getiren Mabel Matiz, bu sene çıkardığı “Maya” albümüyle bence kariyerinin dönüm noktası olacak bir çalışmaya imza attı. Hepsi birbirinden harika şarkılar içeren bu albüm harika bir “İntro” ile başlıyor. Ardından gelen “Fırtınadayım” ve “A Canım” parçaları nasıl güzel bir albüm dinleyeceğimizi işaret ediyor. “Sarmaşık”, “Ayrılık Buna Denir”, “Sarışın Değil” şarkıları da albümde öne çıkan şarkılar. Beni en çok etkileyen şarkılar arasında da “Dualar Değişir” ve “Kalbime Azap” yer alıyor. Zaten saymakla bitmez, çok güzel şarkılar var. Eminim ki doğru kliplerle birlikte çok güzel bir yere gelecektir.

2018’in en başarılı bulduğum şarkılarını ve albümlerini değerlendirmeye çalıştım. Bu güzel şarkıları bizimle buluşturan bütün müzisyenlere ve vakit ayırıp bu yazıyı okuyan herkese çok teşekkürler. Başka yazılarda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın..

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.