İçindekiler

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü

Yaprak Dökümü

Herkese merhabalar, yeni bir yazıyla birlikteyiz. Geçtiğimiz haftalarda eski Türk dizileriyle ilgili nostaljik bir yazı dizisine başlamıştım. Aslında sadece eğlenceli dizileri yazmayı planlıyordum ama her tarzda dizilerle ilgili yazılar paylaşma fikri daha cazip geldi. Bugün de yayınlandığı dönemlerde izleyen birçok kişiyi salya sümük ağlatan efsane dizi Yaprak Dökümü’nü hatırlayalım dedim. Her zaman olduğu gibi söylüyorum, bu yazı büyük oranda spoiler içermektedir.

Daha önce yazdığım nostaljik dizi yazılarına aşağıdaki başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cennet Mahallesi

Sihirli Annem

En Son Babalar Duyar

İnce İnce Yasemince

Çarli

Hayat Bilgisi

Reşat Nuri Güntekin’in Ölümsüz Eseri Yaprak Dökümü

Reşat Nuri Güntekin’in Yaprak Dökümü isimli ölümsüz eserinden uyarlanan dizinin çoğu yerlerinde kitaba sadık kalınsa da bölüm sayısı fazla olduğu için kitaptakinden farklı olaylar da yaşandığı görülüyor. Yaklaşık 500 sayfadan oluşan Aşk-ı Memnu kitabının dizisi bile sadece 79 bölüm sürmüşken, 150 küsür sayfadan oluşan Yaprak Dökümü kitabının dizisi tam 174 bölüm sürmüştür. Zaten hikaye çok kapsamlı ve birbirine bağımlı olaylar zincirinden meydana geldiği için 174 bölüme sindirilerek ve biraz da dizinin senaristlerinin yeni senaryolar yazmasıyla oldukça güzel bir şekle bürünmüş.

Yaprak Dökümü Dizisinin Oyuncuları

2006 – 2010 yılları arasında Kanal D’de yayınlanmış, toplam 5 sezon 174 bölümden oluşan Yaprak Dökümü dizisinin oyuncu kadrosu Halil Ergün (Ali Rıza), Güven Hokna (Hayriye), Bennu Yıldırımlar (Fikret), Deniz Çakır (Ferhunde), Gökçe Bahadır (Leyla), Fahriye Evcen (Necla), Caner Kurtaran (Şevket 1), Hasan Küçükçetin (Şevket 2), Tolga Karel (Oğuz), Bedia Ener (Nehir), Seda Demir (Sedef), Efsun Karaali (Ayşe 1), Şebnem Ceceli (Ayşe), Ahmet Saraçoğlu (Tahsin), Güler Ökten (Cevriye), Yusuf Atala (Ahmet), Başak Sayan (Ceyda), Mustafa Avkıran (Mithat), Perihan Savaş (Nurdan), Kıvanç Kasabalı (Cem), Bülent Fil (Yaman), Neslihan Atagül (Deniz), Gülşah Ertuğrul (Reyhan), Eren Balkan (Gülşen), Arda Esen (Serdar), Nezih Tuncay (Kemal), Selma Özkanlı (Suzan), Uğur Kıvılcım (Nurunisa), Barış Bağcı (Ali), Engin Hepileri (Emir), Caner Cindoruk (Nazmi), Ege Aydan (Can), Türkan Kılıç (Oya), Nihat Alptuğ Altınkaya (Levent), Burcu Günay (Aslı), Ali Sunal (Serhat), Melina Özprodomos (Ufuk), Mustafa Orbay Avcı (Caner), Berk Boğaç Akgüneş (Mehmet), Sedef Avcı (Selin), Necip Memili (Erkan), Jess Molho (Görkem), Selçuk Gürmeriç (Sermet), Gündüz Sezgin (İhsan), Nükhet Akkaya (Jülide), Ayberk Pekcan (Talat), Emir Çiçek (Sırrı), Aylin Kontente (Nazlı), Şebnem Sürücü (Esra), Ergün Doğmacı (Berat), Halit Ergör (Vakur), Ayşen İnci (Zeynep), Ali İpin (Fahrettin), Özlem Hasgül (Sacide), Ali Anıl Kahya (Uluç), Burak Davutoğlu (İsmail), Tuba Kantoğlu (Nurten), Mehmet Güler (Seyfi), Güngör Varlı (İsmet) gibi değerli isimlerden oluşmaktadır.

Yaprak Dökümü 1.Sezon

174 bölüm süren bu efsane dizinin her sezonu bir sürü olay yaşanmıştır ama en büyük bombaların patladığı sezon birinci sezondur.

Kaymakam Bey Ve Ailesi

Hikayenin kahramanı Ali Rıza Bey emekli kaymakamdır. Yıllar önce görücü usulüyle Hayriye Hanım ile evlenmiştir. Ali Rıza ve Hayriye’nin Fikret, Şevket, Leyla, Necla ve Ayşe adında beş tane çocukları vardır. En büyükleri Fikret’ten en küçükleri Ayşe’ye kadar bütün çocuklar dürüst, namuslu, şerefli insanlar olarak yetiştirilmeye çalışılmıştır. Ama hayat şartları onların başına bir sürü dert açmış ve ailedeki bütün yapraklar tek tek dökülmeye başlamıştır.

Sabır Taşı Fikret

Ali Rıza, Trabzon’da yaşayan bu aileye girecek gelin ve damatların da aileye uygun olmasını istemektedir. Fikret’in nişanlandığı Selim ismindeki gencin babası hakkında devlete karşı yolsuzluk yaptığına dair söylentiler çıkınca Fikret, babasının yüzünü yere eğdirmemek için Selim’den ayrılmıştır. Fikret, ailenin en büyük kızı olmakla birlikte çoğu zaman diğer kardeşlerine, özellikle de çok küçük yaşta olan Ayşe’ye ablalık yapmıştır. Bu yüzden üniversite okumaya da fırsatı olmamıştır. Babasının gururunun kırılmaması için sevdiği adamdan da vazgeçmiştir.

Yaprak Dökümü - Fikret

Yaprak Dökümü – Fikret

Evin Tek Oğlu Şevket

Şevket, Ali Rıza’nın en kıymetlisidir. Evin tek oğlu olduğu için de Ali Rıza, kendisine bir şey olursa ailesini Şevket’e emanet etmeyi düşünmektedir. Bankacılık bölümünden mezun olan Şevket, okulunu bitirince askere gitmiştir.

Leyla Ve Necla

Aralarında sadece bir yaş fark olan Leyla ve Necla, ailenin birbiriyle en çok anlaşan iki üyesidir. Leyla, üniversiteyi kazanamayınca sınavlara yeniden hazırlanmaya başlamıştır. Leyla’dan bir yaş küçük olan Necla ise Leyla’dan önce üniversiteyi kazanmıştır. İstanbul’da okuyacak olan Necla’yı ailesi tek başına göndermek istemez. Cümbür cemaat İstanbul’a yerleşmeye karar verirler. Bütün olaylar İstanbul’a gitmeleriyle başlar.

Yaprak Dökümü - Leyla ve Necla

Yaprak Dökümü – Leyla ve Necla

İstanbuldaki Ev

Ali Rıza’nın İstanbulda tarihi bir köşk olarak nitelendirilebilecek büyük bir evi vardır. Yıllarca dişinden tırnağından arttırmış ve o evi satın almıştır. Bütün aile o eve yerleşirler. Şevket de hiç izin kullanmadığı için askerden gelmesi gereken zamandan bir hafta önce dönmüş ve büyük bir sürpriz yaparak yeni evine erkenden gelmiştir. Şevket aynı zamanda bir bankada işe başlamıştır. Ailedeki çalışan erkek artık Şevket olduğu için Ali Rıza, yemek masasındaki yerini bile Şevket’e vermiştir.

Cana Yakın Komşular

Ali Rıza Bey ve ailesinin oturduğu konağın karşısındaki evde oturan Nehir Hanım ve kızı Sedef, onların en yakın arkadaşları olmuştur. Sedef, görür görmez Şevket’e aşık olmuştur ve Şevket’in ona kardeş gözüyle baktığını gördükçe çok acı çekmeye başlamıştır.

Ali Rıza’nın Ahlaksız Meslek Arkadaşları

Şevket’in kazandığı para aileyi geçindirmeye yetmeyince Ali Rıza, eski arkadaşlarından birinin oğlunun şirketi olan Altın Yaprak A.Ş.’de çalışmaya başlamıştır. Şirketin playboyu Oğuz, haksız kazanç sağladığı paraları büyütüp Yaman isminde bir iş adamının ortağı olmuş ve şirketten ayrılmıştır. Ali Rıza, şirketin sahibinin evli bir kadını hamile bıraktığını da öğrenince bu namussuzluklara dayanamayıp istifa etmiştir.

Leyla’nın Öldürdüğü Yaşlı Adam

Leyla, üniversite sınavlarına yeniden hazırlanmak için dershaneye başlamıştır. Dershanede tanıştığı Görkem isimli çocukla flört etmiş ve Görkem ile yüksek hızda motor kullandığı sırada yaşlı bir adama çarpıp ölümüne sebep olmuşlardır. Polisler Leyla’yı götürmek için eve dayanınca Ali Rıza, Leyla’dan ilk darbeyi yemiştir. Görkem’in babasının çok zengin olması sayesinde kefalet ödeyerek ceza almaktan kurtulmuştur fakat babasının gözünde büyük değer kaybetmiştir. Bir süre küs kalmışlardır ve Leyla, Ali Rıza’yı onu bir daha üzmeyeceğine ikna edince barışmışlardır.

Sinsi Yılan Ferhunde

Aileyi yıkan felaketlerin önemli temsilcilerinden biri olan Ferhunde, Şevket’in çalıştığı bankada çalışmaktadır. Birbirlerine aşık olmuşlardır. Ferhunde’nin en büyük sorunu, İsmet adında geçimsiz bir adamla evli olmasıdır. Ferhunde ile Şevket bir gece sevişirken İsmet’e yakalanmışlar ve Ferhunde, İsmet’ten boşanmıştır. Şevket, evli bir kadının yuvasını yıkmış ve onu ailesine gelin olarak getirmiştir. Ali Rıza, bu evliliğe ilk başta çok karşı çıkmıştır fakat Şevket’in üzülmesine dayanamayıp her şeyi sindirmek zorunda kalmıştır.

Yaprak Dökümü - Ferhunde

Yaprak Dökümü – Ferhunde

Oğuz’un Çapkınlıkları

Ferhunde’nin çalıştığı bankanın eski müşterilerinden olan Yaman, aynı zamanda Ali Rıza’nın eskiden çalıştığı şirketin bir zamanlar çalışanı olan Oğuz’un şimdiki ortağıdır. Oğuz, ortağının parasını gizliden gizliye kendi hesabına geçirmekle kalmamıştır ve karısı Ceyda ile de sevgili olmuştur. Yaman’ın bütün bunlardan hiç haberi yoktur.

Oğuz bir gün yolda tek başına yürüyen Sedef’i görmüş ve onu arabasıyla eve bırakmıştır. Sedef, çekindiği için isminin Necla olduğunu söylemiştir. Birkaç gün sonrası için buluşma ayarlanmış ve Sedef, kendisinin yerine Necla’yı göndermiştir. Oğuz, Necla olarak bildiği kişinin aslında Sedef olduğunu ve gerçek Necla ile buluştuğunu anlamış ve Necla’ya aşık olmuştur. Necla da Oğuz’un aşkına karşılık vermiştir.

Oğuz, Ferhunde ile Şevket’in düğününde Necla ve Ali Rıza ile karşılaşmıştır. Ferhunde’nin görümcesinin Necla olduğunu, eski iş arkadaşı Ali Rıza’nın da Necla’nın babası olduğunu görünce çok şaşırmıştır. Ali Rıza da Oğuz’u görünce eski işinde şahit olduğu kötü durumlar aklına gelmiş ve bütün ailenin Oğuz ile görüşmesini yasaklamıştır.

Ferhunde’nin Karanlık Geçmişi

Ferhunde herkese annesiyle babasının öldüğünü söylemiştir. Fakat bir gün İzmir’de yaşayan annesi Nurdan aniden gelince bütün gerçekler ortaya çıkmıştır. Ferhunde’nin öz babası Ferhunde bebekken ölünce annesi başka bir adamla evlenmiştir. Üvey babası Ferhunde’ye tecavüz etmeye kalkınca Nurdan, üvey babayı öldürmüş ve yıllarca hapiste yatmıştır. Ferhunde, çocukluğunu çaldığı için annesine karşı mesafelidir fakat yeni ailesiyle olan mutluluğunun etkisiyle annesiyle barışmıştır. Nurdan, yeniden İzmir’e dönmüştür.

Aynı Adama Aşık Olan Kardeşler

Necla ile Oğuz ayrılmıştır. Görkem’in yaşattığı travmadan sonra büyük yaralar içinde olan Leyla da Oğuz’un onunla ilgilenmesine dayanamayıp Oğuz ile sevgili olmuştur. Fakat Oğuz rahat durmayıp Leyla’ya tecavüz etmiştir. Leyla isteği dışında hamile kalmıştır. Oğuz ile konuşmak için evine gitmiş ve Oğuz’u Ceyda ile sevişirken yakalamıştır. Kavga ederlerken merdivenlerden yuvarlanmış ve çocuğunu düşürmüştür. Hastanede bu durum anlaşılınca Ali Rıza, kalp krizi geçirmiştir. Ali Rıza, namuslarını temizlemek adına Leyla ile Oğuz’u zorla evlendirmiştir.

Yaprak Dökümü - Oğuz

Yaprak Dökümü – Oğuz

Leyla ilk başta bu evlilikten mutsuz olsa da Oğuz’un ona yaşattığı lüks hayata kendini kaptırmış ve Oğuz’a daha çok bağlanmıştır. Oğuz, Leyla’ya yeni bir kürk almıştır ve Leyla bunun üstüne artık giymeyeceğini düşünerek Necla’nın hep giymek istediği pembe montunu Necla’nın kafasına fırlatarak ona hediye etmiştir.

Her şey yolunda giderken Ceyda hamile olduğunu söylemiştir. Yaman, bebeğin kendisinden olduğunu sanmıştır. Leyla ve Ceyda da bebeğin babasının Oğuz olduğunu düşünmüştür. DNA sonucu yaptırmışlar ve bebeğin babasının Oğuz olduğu ortaya çıkmıştır. Yaman’ın bunlardan haberi yoktur. Bu olaylar sonucunda Leyla ile Oğuz çok ciddi kavgalar etmişlerdir. Oğuz’un gönlü yeniden Necla’ya kaymaya başlamıştır.

Necla’nın Zengin Sevgilisi Cem

Necla, Leyla ile Oğuz’un evlenmesinden ve Leyla’nın havalı zengin hayatından sonra büyük bir kıskançlık duyup okulun en zengin çocuğu Cem ile sevgili olmuştur. Cem ve ailesi tam Ali Rıza’nın aradığı gibi bir ailedir. Cem’in annesi Suzan, babası Kemal ve kardeşi Selin, ilk başta Necla’ya karşı bir soğukluk hissetseler de Cem’in mutluluğu için nişanlanmalarına izin vermişlerdir. Necla aslında Cem’e aşık değildir. Sırf Leyla’ya hava atabilmek ve Ali Rıza’nın gözüne girebilmek için düzgün biriyle evlilik yoluna girmiştir.

Oğuz Kimin Eniştesi?

Oğuz, Leyla’dan boşanmak istemiş fakat Leyla zengin hayatını bırakmak istemediği için buna karşı çıkmıştır. Oğuz, hayatında Leyla’nın varlığına dayanamamaktadır. Bir yandan da Necla’ya aşkı kabarmıştır. Necla’nın Cem ile nişanlandığını görünce işi inada bindirmiş ve Cem’in ailesiyle birlikte Ali Rızaların evinde olduğu bir gece evin bahçesinde Necla’yı dudağından öpmüştür. Cem’den beklediği aşkı bir türlü bulamayan Necla da Oğuz’a karşılık vermiştir.

Hayriye onları öpüşürken görmüş ve Necla’yı resmen falakaya yatırmıştır. Hayriye, Necla’yı eniştesiyle öpüştüğü için sopalarken Fikret ve Ferhunde, Hayriye’yi durdurmaya çalışmıştır. Ferhunde, Oğuz’un ilk başta Necla’nın sevgilisi olduğunu bilmektedir. Necla, aslında Leyla’nın onun elinden Oğuz’u aldığını Ferhunde’nin yardımlarıyla Fikret ve Hayriye’ye açıklamıştır. Fakat Oğuz’un Leyla ile evli olmasından dolayı, Hayriye bu olayları öğrenirse Ali Rıza’nın kalpten gideceğini düşünmüş ve kimseye söylememiştir.

Leyla’nın Pembe Montu

Oğuz ile Necla her şeyi geride bırakıp birlikte yurt dışına kaçma planları yapmıştır. Leyla bütün bunları hissetmiş fakat “Biri kocam biri kardeşim” demiş ve olayın üstüne gitmemiştir. Fikret ve Leyla dışında bütün ailenin Cem’in evine doğru gittiği sırada Necla, evden valizini alıp çıkmaya gelmiştir. Bu olaydan bir saat önce de Cem her şeyi öğrenmiş ve Oğuz ile tekme tokat kavga etmiştir. Bütün bunlar olurken bütün aile Cem’in evinde Necla’nın gelmesini beklerken Cem’in yara bere içindeki suratını ve ailesinin mahkeme duvarı suratını görünce şok olmuşlardır. Cem’in ailesi Necla’nın Oğuz ile sevgili olduğunu onlara söyleyerek nişanı bozmuşlardır.

Aynı anda Necla, valizini toparlamış evden çıkarken Leyla ile Fikret’in onu durdurmasıyla sinir krizi geçirmeye başlamıştır. Leyla da onunla birlikte sinir krizi geçirmiş ve birbirlerini öldürürcesine kavga etmişlerdir. Bütün bunları dehşetle izleyen Fikret o an çok derin düşüncelere kapılmıştır. Necla, Oğuz ile kaçmak için evden çıkarken Leyla’nın kafasına o pembe montu fırlatarak “Benim sevgilimi elimden alıp onun zengin hayatıyla bana hava atarak beni aşağılarcasına bu pembe montu hediye etmiştin. Şimdi ben sevgilimi senden geri alıyorum. Bu montu da başımın gözümün sadakası olarak sana bağışlıyorum.” demiştir. Necla kendini toparlayıp evden çıkmıştır fakat Leyla adeta cinnet geçirmiştir.

Yaprak Dökümü - Leyla'nın Pembe Montu

Yaprak Dökümü – Leyla’nın Pembe Montu

Ali Rıza, Necla’nın ağzının payını vermek için hışımla eve gelince Leyla’yı Fikret’in kollarında yığılmış bulmuştur ve onu hastaneye kaldırmıştır. Leyla, o pembe montu üzerinden hiç çıkarmayan ve “Biri kocam biri kardeşimdi” diyerek dolaşan biri haline gelmiştir. Ali Rıza ise en güvendiği evlatlarından biri olan Necla’dan yediği darbe yüzünden delirmiş ve Necla’ya ait evde ne varsa çöpe atarak onu evlatlıktan reddetmiştir. Bütün bu olan bitenin sonucunda Leyla üniversite sınavını da kaçırmıştır.

Oğuz’un Gafil Avlanması

Oğuz ile Necla tam yurt dışına çıkacaklarken Yaman, Oğuz’un Ceyda ile ilişkisini ve kendisinden gizli para tırtıkladığını öğrenmiş ve onu şikayet etmiştir. Oğuz bir süre gözaltına alınıp bırakılmış ve mahkeme gününe kadar ülke dışına çıkması yasaklanmıştır. Necla ile birlikte kulübeden hallice bir ev kiralayarak oturmaya başlamışlardır.

Fikret’in Gidişi

Fikret bütün bu olaylara dayanamamış ve kendini bu dehşet dolu ortamdan kurtarmak istemiştir. Nehir’in akrabası olan Tahsin ile tanışmış ve onunla evlenmeye karar vermiştir. Tahsin, karısı ölünce Deniz, Mehmet ve Caner isimli üç çocuğuyla ve annesi Cevriye ile birlikte yaşamaya başlamıştır. Annesinin yaşlılığı dolayısıyla çocukların bakımı da zorlaşınca Tahsin, evle ve çocuklarla ilgilenebilecek birisini aramaya başlamıştır. Fikret, tam Tahsin’in aradığı gibi biridir. Herkesten gizli gizli evlenmişlerdir. Tahsin, Adapazarında yaşadığı için Fikret oraya yerleşmiştir. Ali Rıza, Fikret’ten de darbe yiyince çok üzülmüş fakat Fikret’in gözlerindeki yorgunluğu görünce onu affetmiştir. Fikret’i Adapazarına doğru uğurlamaya tren garına gelmiştir.

Yaprak Dökümü’nün 1.sezonu bu şekilde son bulmuştur.

Yaprak Dökümü 2.Sezon

Birinci sezonda ailedeki yaprakların birer birer dökülmesine sebep olan ilk kişi Oğuz’un yüzünden ailenin yaşadıklarını izlemiştik. İkinci sezonda Oğuz’un yanında Ferhunde’nin de şeytanlıkları daha çok devreye girmiştir.

Fikret’in Güzel Evliliği

Fikret’in Tahsin ile evliliği ilk başta Cevriye yüzünden biraz sıkıntılı geçse de zamanla aralarındaki aşk büyümüş ve Fikret, Tahsin’in çocuklarının gözdesi haline gelmiştir. Cevriye’nin yaptıklarını da elinden geldiğince alttan almaya çalışmıştır. Fakat kendi ailesindeki sorunlar bitmediği için Tahsin ile birlikte sık sık İstanbul’a gidip gelmek zorunda kalmışlardır.

Yaprak Dökümü - Fikret ve Tahsin

Yaprak Dökümü – Fikret ve Tahsin

Necla’nın Ortada Kalması

Oğuz, mahkeme sonucunda hapse gireceğini çok iyi bildiği için kaçak yoldan yurtdışına kaçmaya çalışmıştır. Tam gideceği sırada Ceyda doğum yapmış ve Oğuz’un oğlu Kaan dünyaya gelmiştir. Oğuz hastaneye gidince yakalanmış ve hapse atılmıştır.

Necla ise bütün bunları kaldıramayıp kendi hayatını kurmaya çalışmıştır. Bir barda işe başlamış ve uygun fiyata bir pansiyona yerleşmiştir. Pansiyonun sahibi Jülide, bir fuhuş çetesinin pezevenkliğini yapmaktadır. Necla’yı da pazarlamak istemiştir. Necla’nın bunlardan haberi yokken bir gece polis baskınıyla pansiyonun boşaltılması sonucunda gazetelere manşet olmuştur. Ali Rıza, gazetede bu haberleri okuyunca yıkılmıştır.

Necla bunun sonrasında çalıştığı bardaki iş arkadaşlarından birinin yanına geçici olarak yerleşmiştir. Fikret onun izine ulaşmış ve bir suçu olmadığını anlayarak Ali Rıza’yı da ikna etmiştir. Ali Rıza, her şeyi unutmaya karar vermiş ve evladından vazgeçmeyerek onu yeniden eve davet etmiştir.

Leyla’nın Tedavi Süreci

Leyla nihayet Oğuz’dan boşanmıştır. Oğuz ile boşanmalarında ona yardımcı olması için buldukları avukat Can, aynı zamanda Yaman’ın eski dostudur. Can sayesinde Yaman da Ceyda’dan boşanmıştır. Ceyda kucağında çocuğuyla baba evine dönmek zorunda kalırken, Necla da Ali Rıza’nın onu affetmesi sonucunda eve geri gelmiştir. Leyla bunu görünce daha çok delirmiştir.

Can’ın psikolog olan karısı Oya, Leyla’nın psikoterapi sürecini üstlenmiştir. Leyla sürekli Necla ile kavga etse de Oya ve Can’ın kendisiyle yakından ilgilenmeleri sonucunda toparlanmaya başlamıştır. Leyla yeniden mutlu olmaya başlamışken Can, Leyla’ya aşık olduğunu söylemiştir. Oya bunu anlayınca Leyla’nın tedavisini yapmaktan vazgeçmiştir. Oya ve Can kendiliğinden barışmışlar ve olan yine Leyla’ya olmuştur.

Şevket’ten Gelen Büyük Darbe

Şevket, Ferhunde’nin para hırsına dayanamayıp onu mutlu etmek istemiş ve çalıştığı bankadaki bütün parayı zimmetine geçirmiştir. Yaptığı usta planlar sayesinde çok uzun bir süre fark edilmese de Şevket, Yaman’ın da parasını ele geçirince kapana kısılmıştır. İşten kovulmakla kalmayan Şevket hapse de girmiştir. Üstelik Oğuz ile aynı koğuşa düşmüşlerdir. Ali Rıza, Şevket’ten gelen darbenin sonucunda yıkılsa da sevgi dolu kalbi onu da affetmeye yetmiştir. Fakat Şevket’in bankaya olan borcunu ödemek için evi ipotek ettirip kredi çakmak zorunda kalmıştır.

Ferhunde’nin İhaneti

Ferhunde bankadan ayrılmış ve Levent Tuncer isimli iş adamının şirketinde işe başlamıştır. Levent’in sevgilisi Aslı’nın gözü Ferhunde’yi hiç tutmamıştır. Ferhunde daha da zengin olma hırsıyla Levent’i ağına düşürmüş ve onunla ilişki yaşamıştır. Aslı’nın babası Fahrettin, Ferhunde’ye Levent’ten vazgeçmesi için 500.000 TL teklif edince Ferhunde hemen kabul etmiş ve Levent’ten ayrılmıştır. Kendine yeni bir ev ve araba almıştır. Ama bir yandan da Şevket’i sevmektedir. Levent, Ferhunde ile son defa konuşmak için eve gelince Hayriye onları yakalamış ve Ferhunde’yi evden kovmuştur. Ferhunde’nin bu ihaneti hapisteki Şevket’in de kulağına girince Şevket boşanma davası açmıştır.

Necla İle Leyla’nın Barışması

Necla bütün bu yaşadıkları sonucunda Cem’in kıymetini anlamış ve ona tamamen aşık olmuştur. Cem de Necla’yı affetmiş ve yeniden sevgili olmuşlardır. Necla’nın Cem ile buluşmak için hazırlandığı bir gün Leyla evde tek başına kalmıştır. Necla’nın telefonu sürekli çalınca Leyla merakına yenik düşüp bakmış ve Cem’in aradığını görmüştür. Necla’ya haber vermek için onu evin içinde ararken banyoda baygın halde bulmuştur. Necla, banyoda gaz zehirlenmesi yaşamıştır. Leyla onu görünce her şeyi unutmuş ve Necla’yı ne kadar çok sevdiğinin farkına varmıştır.

Necla ile Leyla’nın barışmasıyla ikinci sezon da sona ermiştir.

Yaprak Dökümü 3.Sezon

Nehir’in Yeni Kocası

Mahallenin kahvecisi Ahmet, yıllardan beri Nehir’in peşinden koşmaktadır. Nihayet onu evliliğe ikna etmiştir ve mutluluğa bir adım atmışlardır.

Necla Evleniyor

Cem, ailesinin bütün karşı çıkmalarına rağmen Necla ile evlenmiştir. Geçmişindeki bütün kötülükleri unutup kendini yeni bir hayata adamıştır.

Yaprak Dökümü - Necla ve Cem

Yaprak Dökümü – Necla ve Cem

Sedef’in Hayali Gerçek Oluyor

Şevket, Ferhunde’den yediği darbelerin üstüne kendisini gerçekten seven kişinin Sedef olduğunu anlamış ve onun aşkına karşılık vermiştir.

Oğuz’un Namuslu Hayatı

Oğuz hapisten çıkmış ve emlakçılığa başlamıştır. Kendini düzgün bir hayat yaşamaya adamış ve çocuğunun annesi olan Ceyda ile evlenmiştir. Çok çalışıp kazandığı paralarla önce Yaman’a olan borçlarını ödemiş, ardından eskiden Leyla ile oturduğu evi satın almıştır. Ceyda ile evliliğinden mutlu olmayan Oğuz, Leyla’nın kıymetini anlamış ve ona geri dönmeye çalışmıştır. Fakat Leyla akıllandığı için Oğuz’a pas vermemiştir.

Leyla’nın Doktor Sevgilisi

Cem’in çocukluk arkadaşı olan Nazmi, Leyla’yı çok beğenmiş ve ona aşık olmuştur. Doktorluk yapan Nazmi’nin ısrarlarına dayanamayan Necla ve Cem onu Leyla ile tanıştırmışlardır. Leyla bu sefer mutlu olacağına inanırken Ferhunde’nin Nazmi’ye ulaşıp Leyla’nın ve ailesinin bütün kirli geçmişini anlatması sonucunda Nazmi ile de ayrılmıştır. Abisinin hapiste olmasının, kardeşinin kocasıyla kaçmasının ve yaşanan bir sürü olayın suçlusu yine Leyla olmuş ve mutluluğu ellerinden kayıp gitmiştir. Necla ile yeniden küsmüşlerdir.

Yeni Ev Sahibi Mithat Kara

Şevket hapisten çıkmış ve taksiciliğe başlamıştır. Leyla da bir turizm şirketinde işe başlamıştır. Necla da üniversiteyi bitirmiş ve Cem’in babasının şirketinde işe başlamıştır. Fakat bankaya olan borçları o kadar büyüktür ki bir türlü kapanmamaktadır. Ali Rıza, evi satmaya karar vermiştir. Zaten çok yüksek bir fiyata gidecek olan evin satışından gelecek paranın bir kısmıyla borçlarını ödeyip kalan kısmıyla küçük bir eve yerleşeceklerdir. Fikret ve Necla, kocalarının yanında çok rahat oldukları için Ali Rıza, sadece kendisine, Hayriye’ye, Şevket’e, Leyla’ya ve Ayşe’ye yetecek bir ev bulacaktır.

Bu sırada Oğuz yeniden Leyla ile barışmaya çalışmaktadır. Hatta Leyla’nın turizm şirketinde iş bulması da Oğuz’un sayesinde olmuştur. Leyla, Oğuz’a olan aşkını yeniden canlandırmış ve onunla kaçmıştır. Ali Rıza bir darbe daha yemiştir. Leyla’yı evlatlıktan reddetmiş ve kalan ailesiyle hayatına devam etmeye çalışmıştır. Oğuz, ev almak isteyen müşterilerinden en zengini olan Mithat Kara’yı Ali Rızaların evini alması için ikna etmiştir. Ali Rıza, arada Oğuz’un olduğunu bilmeden Mithat ile anlaşmış ve evi ona satmıştır.

Ferhunde’nin Bitmeyen Hırsı

Yeni bir ev bulana kadar Mithat ile aynı evde yaşamak zorunda kalmışlardır. Mithat da bunları kabul etmiştir. Hatta aileyi o kadar çok sevmiştir ki hiçbir zaman taşınmalarını istememiştir. Fakat yılanlık yapmadan duramayan Ferhunde bu kez de Mithat’a kancayı takmış ve onu kendine aşık etmiştir. Mithat, birlikte yaşadığı ailenin eski gelinlerinin Ferhunde olduğunu düğün günü öğrenmiştir. Fakat Ferhunde olayları öyle bir çarpıtarak anlatmıştır ki kendini masum, diğerlerini suçlu göstermiştir. Ferhunde, Mithat ile evlenmiştir ve akşam yürüyüşünden dönmekte olan Ali Rızaların çaldıkları kapıyı açan kişi olmuştur.

Üçüncü sezon da burada bitmiştir.

Yaprak Dökümü 4.Sezon

Ferhunde’nin Yeni Evi

Ferhunde, İzmir’den İstanbul’a yerleşen annesiyle ve kocası Mithat ile birlikte eskiden gelini olduğu konağın artık hanımı olarak yaşamaya başlamıştır. Ali Rızaları evden kovmuştur. Ali Rıza, Hayriye, Şevket ve Ayşe, Necla ile Cem’in evine taşınmıştır. Sonradan uygun fiyata bir ev kiralamışlardır.

Leyla’nın Bebeği

Oğuz, Ceyda’dan bir türlü boşanamayınca Leyla ile sürekli kavga etmişlerdir. Leyla dayanamayıp babasının evine geri dönmeye çalışmıştır. Ali Rıza onu bir kez daha affetmiştir. Tam her şey yoluna girdi derken Leyla hamile olduğunu öğrenmiştir. Yıllar önce düşük yapmanın acısını yüreğinden hala atamamış olan Leyla bu çocuğu doğurmaya karar vermiştir. Oğuz da Ceyda’dan boşanınca Leyla babasına bir kez daha darbe vurmuş ve Oğuz’a kaçmıştır.

Necla’nın En Büyük Acısı

Necla mutlu mesut yaşarken Cem’in aniden geçirdiği kalp krizi sonucu ölmesiyle tüm hayatı sarsılmıştır. Cem’in anılarına saygısından dolayı onunla oturduğu evde tek başına yaşamaya devam etmiştir. Cem’in annesiyle babası Necla’ya işkence etseler bile Necla o evden vazgeçmemiştir. Derken bir gün bir iş yemeğinde Ali ismindeki yakışıklı iş adamıyla tanışmış ve onunla yakınlaşmıştır. Bir süre sonra evlenmişler ve Ali’nin aldığı eve yerleşmişlerdir.

Yaprak Dökümü - Cem'in Ölümü

Yaprak Dökümü – Cem’in Ölümü

Fikret’in Artan Mutluluğundan Sonra Dibe Vurması

Fikret ile Tahsin’in çocukları olmuştur. Tahsin’in dördüncü, Fikret’in ilk çocuğu olan Umut, aileye bir umut gibi doğmuştur. Tüm aile bunun sevinciyle yaşarken Fikret, Tahsin’in onu aldatmasıyla sarsılmıştır. Boşanmaya ve İstanbul’a yerleşmeye karar vermiştir. Bebeğini de alıp İstanbul’da tek başına bir hayat kurmuştur. Bir süre sonra Tahsin de İstanbul’da bir iş bulup Fikret’in yan sokağına taşınmış ve onunla barışmaya çalışmıştır.

Ferhunde’nin Çöküşü

Ferhunde bir türlü unutamadığı aşkı Şevket ile yeniden barışmaya çalışmaktadır. Şevket de bunu fırsat bilip Mithat’a Ferhunde’nin gerçek yüzünü göstermek için Ferhunde’ye kumpas kurmuştur. Mithat, Ferhunde’nin onu aldattığını görünce hemen evden atmış ve boşanmıştır.

Sedef’in Yeni Hayatı

Şevket ile ilişkisinde bir türlü beklediği mutluluğu yakalayamayan Sedef, yurtdışı kurslarına katılarak bir süreliğine evden ayrılmıştır. Orada tanıştığı Emir isimli gençle evlilik yoluna doğru adım atmıştır.

Ali Rıza’nın Yediği En Ağır Darbe

Oğuz düzelen hayatında Leyla’ya en büyük sürprizi yaparak evi Mithat’tan satın almıştır. Oğuz ve Leyla, Leyla’nın baba evine taşınmışlardır. Ferhunde de rahat durmamış ve Nehirlerin yanındaki eve taşınarak pençelerinin hepsinin üstünde olduğunu göstermiştir.

Oğuz’un işleri çok yolunda giderken yine kirli şeylere bulaşmış ve mafya babası Seyfi’nin tuzağına düşmüştür. Beş parasız kalmak üzereyken Seyfi’yi öldürmüş ve hayatını kurtarmaya çalışmıştır. Ama bunu yaparak hem kendi hayatını hem Leyla’nın hayatını mahvetmiştir.

Leyla’yı affetmiş olan Şevket bir gün Leyla’nın evindeyken polisler Oğuz’u almak için eve gelmiştir. Leyla, doğacak çocuğunu babasız bırakmak istememiş ve Şevket’in elinden belki bir şey gelir umuduyla ondan yardım istemiştir. Oğuz tam polislere teslim olacakken Şevket suçu üstlenmiş ve hapse girmiştir. Leyla ile barışmak için kolları sıvamış olan Ali Rıza ise o eve giderken bütün bunları Ferhunde’den öğrenmiş ve oracıkta felç geçirmiştir.

Dördüncü sezon da burada bitmiştir.

Yaprak Dökümü 5.Sezon

Katil Oğuz

Ali Rıza, geçirdiği kalıcı felcin sonrasında hiç hareket edemeyen ve konuşamayan yatalak bir adam haline gelmiştir. Artık kimseye sözünü geçirememektedir. Leyla, Hayriye ve Ayşe ile birlikte babasını da evine almıştır. Oğuz ara sıra tekerlekli sandalyeyle Ali Rıza’yı gezdirmektedir. Ali Rıza, Şevket’in suçsuz yere hapse girdiğini bilmektedir. Bunun ortaya çıkması için onunla konuşmaya gelen Ferhunde’den bile gözleriyle yardım istemiştir.

Yaprak Dökümü - Ali Rıza Felç

Yaprak Dökümü – Ali Rıza Felç

Leyla’nın bebeği Ahu dünyaya gelmiştir. Ali Rıza, gözleriyle işaret yapıp harfleri göstere göstere Leyla’nın yazı tahtasına “Oğuz’u ihbar edip abini kurtar” yazmasını sağlamıştır. Leyla, babasının daha fazla acı çekmesine razı olamamış ve Oğuz’u ihbar etmiştir. Oğuz bunu önceden anlamış ve kaçmaya çalışmıştır.

Son Yaprağın Dökülmesi

Necla’nın Ali ile evliliği de yolunda gitmeyince boşanmışlardır. Necla, boşandıktan sonra hamile olduğunu öğrenmiştir. Aynı zamanda Sedef de Emir ile evlenmiştir. Şevket hapisten çıkmıştır ve ailesine sürpriz yapmaya gittiğinde Sedef’i gelinlikler içerisinde görmüştür. Oğlunun hapisten çıktığını görmek için sabırsızlanan ve ailesinin düğünden gelmesini bekleyen Ali Rıza ise çektiği acılara dayanamamış ve evin bahçesinde ölmüştür. Şevket’in gelişiyle Ali Rıza’ya sürpriz yapmaya hazırlanan Hayriye ve diğer aile üyeleri Ali Rıza’nın cansız bedeniyle karşılaşınca yıkılmışlardır.

Oğuz yakalanıp hapse girmiştir. Fikret de Tahsin’i affedip İstanbul’da yaşamaya karar vermiştir. Necla da karnındaki çocuğuyla hayatını İstanbul’da tek başına devam ettirmek istemiştir. Leyla, Şevket, Ayşe ve Hayriye, Trabzon’a geri dönmüşlerdir. Vedalaşma sahnesinde Necla ve Leyla da barışmıştır. Ailenin Trabzon’dan İstanbul’a gelmesiyle başlayan dizi, Ali Rıza’nın ölümünden sonra İstanbul’dan Trabzon’a geri dönmeleriyle son bulmuştur. Hayriye, yolda giderken yıllar önce İstanbul’a ilk gelişlerini ve Ali Rıza’yı hatırlayıp gözyaşlarına kapılmış, ardından yolun ortasında bütün yaprakları dökülmüş bir ağaç gösterilerek dizi ekranlara veda etmiştir.

Yaprak Dökümündeki Ağaç

Yaprak Dökümündeki Ağaç

Bir zamanların efsane dizisi Yaprak Dökümü’nü olabilecek en detaylı şekilde hatırlatmak için uğraştım. Okuyan herkese çok teşekkürler. Önümüzdeki günlerde başka yazılarda görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.