Yarım Elma

“Zeki Alasya ile Metin Akpınar gibi” sloganıyla dillere pelesenk olmuş efsane bir diziyi hatırlamaya ne dersiniz? 2000’li yılların başındaki muhteşem dizilerden Yarım Elma’nın geniş kapsamlı bir özetini paylaşıyorum bugün sizlerle. Eski dizilerle ilgili daha önce Cennet Mahallesi, Sihirli Annem, En Son Babalar Duyar, İnce İnce Yasemince, Çarli, Yaprak Dökümü, Hayat Bilgisi, Kadın İsterse, Aliye yazılarını paylaşmıştım. Uzun bir aradan sonra eski dizilerle ilgili yazılarıma Yarım Elma dizisini yazarak devam ediyorum.

Yarım Elma Dizisinin Oyuncu Kadrosu

2002 – 2003 yıllarında ilk 36 bölümü Kanal D’de, son 19 bölümü Show TV’de olmak üzere toplam 55 bölüm yayınlanan Yarım Elma’nın oyuncu kadrosu Janset (Yonca), Günay Karacaoğlu (Gonca), Ruhi Sarı (Huşeng), Selim Erdoğan (Zeynel), Mehmet Aslan (Sarp), Kayra Şenocak (Koray), Fırat Doğruloğlu (Kuzey), Selma Ergeç (Ayça), Sevgi Berna Biber (Şebboy), Erdal Tosun (Medeni), Anta Toros (Sema), Mehmet Ulay (Halis), Uğur Kıvılcım (Pire Nine) gibi usta isimlerden oluşmaktadır.

Doğar Doğmaz Birbirinden Ayrılan Kardeşler

Almanya’daki ilk tüp bebek deneylerinden dünyaya gelen Yonca ve Gonca isimli ikizlerin annesi onları doğururken ölmüştür. Babaları onlara süt çalarken yakalanıp hapse atılınca sahipsiz kalan bebekler Çocuk Esirgeme Kurumu’na verilmiştir.

Amazon Dergisinin Editörü Yonca

Yonca’yı şehirli bir aile evlat edinmiştir. Yonca 30 yaşına gelene kadar evlenmeyi düşünmemiş, yalnız yaşayan kariyer sahibi bir kadındır. En büyük rakibi Adam Akıllı dergisinin editörü Sarp’tır. Kadın haklarını savunan Yonca’nın hayatı evlatlık olduğunu öğrenmesiyle değişmiştir.

Köyün Güzel Kızı Gonca

Gonca’yı ise Pire Nine lakaplı köylü bir kadın evlat edinmiştir. 30 yıl boyunca Gonca’yı gözünden sakınan Pire Nine, Gonca 30 yaşına geldiğinde ona evlatlık olduğunu ve Yonca isminde bir ikizinin olduğunu söylemiştir.

Yarım Elma Jenerik

Yarım Elma Jenerik

Zeki Alasya İle Metin Akpınar Gibi

Gonca, kardeşini bulmak için İstanbul’a gitmiştir. Çocuk Esirgeme Kurumu’nun arşiv kayıtlarından Yonca’yı evlatlık alan ailenin adresine ulaşmıştır. Yonca’nın üvey annesi Sema, Gonca’yı Yonca’nın evi temizlemesi için çağırdığı gündelikçi sanıp Yonca’nın adresini ona vermiştir. Böylece Gonca ile Yonca’nın ilk karşılaşması gerçekleşmiştir. Yonca, Gonca ile ikiz olduğuna ilk başta inanamamıştır. Yonca, öz annesi bildiği Sema ve öz babası bildiği Halis ile konuşup 30 yıldır kendinden saklanan gerçeği öğrenmiştir. Gonca’nın “İkiziz biz ikiz, Zeki Alasya ile Metin Akpınar gibi” lafları ve gidecek yerinin olmaması Yonca’nın yüreğini titretmiştir. Gonca’nın kısa bir süre yanında kalıp sonra köye dönmesini istemiştir. Çünkü Yonca yalnızlığa alışmış, kültür ve vizyon sahibi, kariyeri olan bir kadındır. Gonca ise şehir hayatını hiç bilmeyen masum bir köy kızıdır. Aradaki uçurumları ortadan kaldıracak olan tek şey de ikisinin arasındaki kan bağıdır.

Gonca Mahkemelik Oluyor

Yonca ilk günlerde Gonca’ya alışamamış ve onu kırmıştır. Gonca da fazla alıngan davranıp köyüne dönmeye kalkışmıştır. Fakat İstanbul’un hiçbir yerini bilmeyen Gonca, köyüne dönmeye çalışırken sapık bir adamın eline düşmüştür. Balta lakaplı bu sapık adamın evinde hapsettiği üç kadın daha vardır. Gonca onlarla birlik olup Balta’yı sopayla döverek darp etmişlerdir. Polisler tarafından aranan Balta’yı yakalattığı için Gonca’nın en az iki ay sonra gerçekleşecek olan mahkemede şahitlik yapması gerekmiştir. Bu süre zarfında Yonca ile yaşamak zorunda kalmıştır. Yonca ilk başta pek sevinemese de çok kısa bir süre içinde Gonca’ya çok alışmıştır.

Amazon’un Rakibi Adam Akıllı

Yonca’nın editörlüğünü yaptığı Amazon dergisinin rakip dergisi olan Adam Akıllı’nın editörlüğünü de Yonca’nın çocukluk arkadaşı Sarp yapmaktadır. Yonca ile Sarp yıllardan beri tatlı bir atışma içerisinde olmuştur. Fakat Sarp, Yonca’ya platonik aşıktır. Yıllardan beri bir türlü açılamamıştır. Gonca da Sarp’a “Zart Bey” demektedir.

Diyetlerle Kafayı Bozan Sekreter Şebboy

Yonca’nın sekreteri Şebboy, kilolarından kurtulmak için türlü türlü diyetler deneyen ama her seferinde ilginç bahanelerle yemek yiyip duran çok eğlenceli bir karakterdir. Şebboy da Sarp’a platonik aşıktır.

Apartmanın Meraklı Kapıcısı Huşeng

Apartmanın kapıcısı Huşeng, Azerbaycan’da zooloji okumuştur. Ancak ailesinde büyük bir kan davası olduğu için Türkiye’de saklanmak zorunda kalmıştır. Yoncaların apartmanında kapıcılık yapmaktadır. Gonca ona “Hoşteng Efendi” lakabını takmıştır. Huşeng’in en büyük hobisi apartmandaki dairelerin kapısını dinlemektir. Gonca onu hep gafil avlayıp sürekli hırpalamıştır. Huşeng’in dayak yerkenki çaresizliği oldukça eğlenceli sahneler ortaya çıkarmıştır.

Yarım Elma - Huşeng

Yarım Elma – Huşeng

Aptal Sarışın Ayça

Apartmanın en eğlenceli komşularından biri de ayakkabı değiştirir gibi sevgili değiştirmesiyle popüler olmuş aptal sarışın Ayça’dır. Fakat o da gerçek aşkı apartmana yeni taşınan Koray’da bulmuştur.

Koray Hocam

Dizinin 4. bölümünde Koray karakteri diziye dahil olmuştur. Barlarda gitar çalan Koray’ın huyu herkese “hocam” diye hitap etmesidir. Ayça Koray’a aşık olmuştur fakat Koray görür görmez Yonca’ya tutulmuştur.

Mahkeme Sonucu

Balta ile olan mahkemede Gonca şahitlik yapmış ve Balta’nın hapse girmesini sağlamıştır. Gonca’nın artık İstanbul’da durması için bir sebep kalmamıştır ama Yonca onu geç bulmuşken erken kaybetmek istemediği için köye gitmesini istememiştir. Böylece ikizlerin çok eğlenceli maceraları da başlamıştır.

Aşk Zinciri

Sarp sürekli olarak Yonca’ya olan aşkını itiraf etme girişiminde bulunmuştur ama talihsiz bir şekilde her seferinde yanlış anlaşılmalar olmuş ve bu itirafları duyan kişi Şebboy olmuştur. Şebboy, Sarp ile sevgili olduklarını zannederken Sarp’ın onu her seferinde başından savmaya çalışması Şebboy’u hayal kırıklığına uğratmıştır. Sarp bir gün Yonca’nın yüzüne bakarak ona aşkını itiraf etmiştir. Aynı gün içinde Koray’ın da ona aşık olduğunu öğrenen Yonca şaşkına dönmüştür. Koray’ın Yonca’yı sevmesi en çok da Koray’a karşı umut besleyen Ayça’yı üzmüştür. Bu aşk zincirinin içinde Yonca kararını Sarp’tan yana kullanmıştır ve Koray acıya dayanamayıp apartmandan taşınmaya karar vermiştir.

Yarım Elma - Şebboy

Yarım Elma – Şebboy

Yeni Kapıcı Zeynel Efendi

Huşeng, kapıcılıktan hak ettiği parayı kazanmadığını düşünüp greve başlamıştır. Bunun üzerine apartman yöneticisi Huşeng’i kovup yerine Zeynel’i işe almıştır. İstanbul’da bir süre daha hayat sürdürmeye çalışan Huşeng, yurt dışından gelen zoolog teklifini kabul ederek diziden ayrılmıştır.

Yakışıklı Komşu Kuzey

Dizi Show TV’ye transfer olunca Koray ve Huşeng karakterleri diziden ayrılmıştır. Apartman kapıcısı olarak Zeynel diziye devam etmiştir. Koray’ın ayrıldığı daireye ise o dairenin sahibi olan Kuzey taşınmıştır. Kuzey ile Yonca’nın tanışmaları büyük bir kavgayla başlamıştır. Kuzey’in çok ukala olduğunu düşünen Yonca ondan nefret etmiştir. Gonca ise Kuzey’e görür görmez aşık olmuştur. Yonca, Gonca’nın Kuzey ile görüşmesini istememiştir.

Gonca’nın Talibi Zeynel

Zeynel, Gonca’ya ilk gördüğü an aşık olmuştur ve sürekli ifade etmeye çalışsa da Gonca onu döverek karşılık vermiştir. Zeynel hep ezilmesine rağmen Gonca’yı sevmekten bir an bile vazgeçmemiştir. Ama Gonca’nın gözü Kuzey’den başka kimseyi görmemeye başlamıştır.

Kıroyum Emme Para Bende

Amazon ve Adam Akıllı dergilerini Medeni Karpuz isimli zengin bir iş adamı satın almıştır. Medeni çok iyi kalpli olmasına rağmen görgüsüz ve kıro bir adamdır. Hayat mottosu “Kıroyum emme para bende” olan Medeni, ilk başta çok sinir bozucu gibi görünse de zamanla herkesin çok sevdiği biri olmuştur.

Yarım Elma - Medeni Karpuz

Yarım Elma – Medeni Karpuz

Kuzey’i Herkese Sevdiren Olay

Sarp ile bir süredir çıkmakta olan Yonca, Sarp’ın Gonca’yı istememesi üzerine ondan ayrılmıştır. Yonca, Gonca’nın Kuzey ile görüşmesine karşı çıkmaktadır ve bu yüzden onu eve kitlemiştir. Başına da Zeynel’i dikmiştir. Gonca türlü numaralarla evden çıkmaya çalışmıştır ama Zeynel, kıskançlığından dolayı Gonca’nın Kuzey’e gitmesini engellemiştir. Gonca gerçekten bayılıp hastanelik olunca Zeynel de Yonca da çok pişman olmuştur. Gonca’nın böbrekleri iflas etmiştir ve ona acilen böbrek nakli yapılması gerekmiştir. Yonca kardeşi olduğu için hemen vermek istemiştir ama ikiz olmalarından dolayı aynı hastalık riskini Yonca da taşıdığı için bu uygun görülmemiştir. Zeynel’in de dokusu uyuşmayınca Kuzey olaya el koymuştur. Hiç düşünmeden Gonca’ya böbreğini vermiştir. Bu olay Kuzey’i herkesin gözünde kahraman yapmıştır.

Aynı Adama Aşık Olan Kardeşler

Yonca, Kuzey’e karşı ön yargılı davrandığını anlamış ve ona aşık olduğunu fark etmiştir. Bunu tam Gonca ile paylaşacağı sırada Gonca önce davranıp Kuzey’e aşık olduğunu Yonca’ya söylemiştir. Yonca, kardeşini üzmemek için aşkını kalbine gömmüştür.

Formalite Evlilik

Böbrek naklinin yasal olması için Kuzey’in Gonca’nın akrabası olması gerekmektedir. Medeni, hastane yetkililerine Kuzey’i Gonca’nın eniştesi olarak göstermiştir. Hastane evraklarının tamamlanması için Yonca ile Kuzey’in formalite bir evlilik yapması gerekmiştir. Gonca bu olaya çok üzülmüştür. Zamanla bu evlilik gerçeğe dönüşmüştür. Gonca, Yonca ile Kuzey’i öpüşürken görmüş ve Yonca sırf Gonca’yı üzmemek için Kuzey’i “iki kardeşi aynı anda idare eden adam” konumuna düşürmüştür. Zamanla aradaki buzlar erimiş ve Gonca, Kuzey ile Yonca’nın ilişkisini kabullenmiştir.

Yarım Elma - Kuzey

Yarım Elma – Kuzey

Gonca Evleniyor

Zeynel’in ona gerçekten aşık olduğuna emin olan Gonca onunla evlenmeyi kabul etmiştir. İki kardeş de mutluluğa kavuştu derken Yonca ve Gonca’nın ev sahibi onları evden atmıştır. Yonca, Gonca, Zeynel ve Kuzey, Kuzey’in evinde yaşamaya başlamışlardır.

Mutlu Son

Zeynel – Gonca ve Kuzey – Yonca çiftleri arasında kültürel farklılıklardan dolayı zaman zaman problemler yaşansa da hepsi sonunda aradığı mutluluğu bulmuştur. Gonca’nın hamile olduğunu öğrenmesiyle dizi son bulmuştur.

2 Responses

  1. doğrucu davut

    huşeng de goncaya aşık oluyordu hatta zeynelle gonca için takışıyorlardıdiye hatırlıyorum onu eklemeyi unutmuşsunuz.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.