İlk önce  eğer bu sayfaya ilk kez geliyorsanız ilk yazımı okumalısınız.  Şimdi fazla zaman kaybetmeden konuya girelim.Bir kişi gerçekten bir meditasyoncu haline geldiğinde, bir sinema binasının önünde oturarak ya da bir demir yolu peronunda da meditasyon yapabilir.  Meditasyona başlamak basit bir şey olmadığını kabul ediyorum üzerinizde bir baskı hissediyorsunuz  ve sadece dünya sadece senin olduğunu kendine kanıtlamak zorundasın bir meditasyoncu olarak zor bir şey olduğunu farkındayım.

MEDİTASYONDAN ÖNCE

Odaklanmanın meditasyonun %90 olduğunu söylemek isterim meditasyona başladığınız zaman kendinize bir zaman ayırdığınızı ve  tamamen her şeyin kendiniz için olduğunuzu düşünmenin gerek ve bunu kendinize inandırmak zorundasınız bazılarımızın işi var  işteyken çok sorun yaşıyoruz ve bu aile konusu içinde böyle  düşünmelisiniz.

Yaşadığınız sıkıntıları bir köşe bırakın çok basit !!!!! Tatbiki de şaka çok basit birşey değil diyorsunuz belki şuan beni izleyin.

O gün yaşadığınız sıkıntıları ve mutlu olduğunuz anlar güldüğünüz anlar  olmuştur eğer gülmediyseniz yapmanız gereken deliler gibi gülmek kahkahalar atın komik videolar izlemeden hiç bir şeyin farkında olmayan bir deli gibi 🙂

Eğer o gün sıkıntılar yaşadıysanız içinizdekini dindirmek için ağlayın küfüredin nefretini belirtecek herşeyi yapın 🙂

bunları yapmamızın sebebi o gün ki yaşadığınız bilinç altınızı tamamen temizlemek. bilin altınızı temizlemediğiniz de ve meditasyondan önce  birşeyler düşündüğünüzde vücuduz ve bilinçaltınız size oyun oynayacak ve lotus pozisyondayken ve odaklan maya çalışırken sıkıntı çıkartacak  ve kendinizle konuşmaya ve aklınıza olmadık şeyler gelecek . ilk aşamanız bitimi şimdi eğer hayır ise  nefes alın derin derin .

ZiRVEYE ÇIKMAK İÇİN

Gözlerinizi kapatın.Odaklanma en önemli iyi okuyun çünkü düşünce uçurumuna gitmeyin.Bazı şeyleri aşamalı olarak öğrenme yeteneğine sahip olmalısınız. Bilgi, her zaman iyi değildir. Onu büyüdükçe özümseme yeteneğiniz oranında göz önüne serilmesi gerekir bunu yapmak için bir nesneye odaklanmalı ve sadece kocaman dünyada sadece siz  olmalısınız hatta anneniz ve babanız yanında  değil ve onları tamamen yok saymalısınız ama meditasyon bittiğinde geri gelin dostlar:) Hatta kimse sizi doğurmamış ve siz dünya bir şekilde geldiniz ve teksiniz  alnınızda bir göz var bu gözün anlamı beyninizde  bir göz olduğu anlamındadır  3. göz denir. Şimdi lotus pozisyonu düşünün  bu sizsiniz  içinizde ki kişi; ruhunuzla birilikte ilk önce  içinizde kendinizi bir  somut olarak   görün  görün  bir kişi daha var ve  dışarı bakıyor içinizden     karşınızda  bir  nesne  olmalı bunu yapmak için yine düşünceni

z ön planda olacak gözleriniz kapanacak çünkü artık gözleriniz kapalı ve odaklanma aşamasındasınız .

karşınız da bir nesne var bu bir güneş ,ay, taş ,gül  olabilir ama somut bir varlık bir kişi değil. nesneyi maddeleri olmadan görmelisiniz   gülü düşünüyorsanız  gülün bir maddesi var değil mi?  onları ortadan kaldırdığınızda ne görürüsunuz?

yandaki resmi tamamen bu nesneye odaklanın artık bilinç altındasınız sadece sen ve gül var hiç birşey yok.  Gülü düşünmemizin sebebi kişiden kişiye göre değişir gülün anlamıda kişiden kişiye değişir. hissedebileceksiniz bedeninize baş kısmınız dan bir şeyler geliyor eğer bunu hissetmiyorsanız odaklanmamışsınız demektir.

MEDİTASYON ZİRVESİ

Eğer bu aşamaya geldiyseniz rahatladığınız hissedeceksiniz ve artık kendinize telkin verme aşamasındasınız  Hayalleriniz varsa hayalleriniz iş’i hayal ediyorsanız tamamen  bir iş gününüz çoçuğunuz olduğunu vb… o günü tamamen hissedin içinizde bir güneşin doğduğunu ve içiniz kıpı kıpır olduğunu hissedeceksiniz kendiliğinden olacak.

Eğer hayatınızdan bir şeyler çıkarmak veya bir konuya çözüm arıyorsanız beyaz bir örtü düşünün ve probleminizin bu beyaz örtü olduğunu düşünün ve bu örtü yavaş yavaş  parmak ucunuzda hissedin  bu aşama biraz korkutucu olabilir ama kork maya gerek yok hissedin odaklanın  o örtüye odaklanın . parmak ucunuzdan başlayanlara yavaş bir şekilde örtüyü baş kısmınıza gelinceye kadar hissedin odaklanın örtüye lütfen odalanmak sizi her ekleminize geldiğinize geldiğinde kontrol edin örtü şuan orada mı  bunu meditasyonun ortasında düşünmeyin hissedin bunu  belli eder kendini  hissedersiniz belinizden yukarı hareket ediyor. ve kollarınızda iki yöne ayrılıyor bu enerji  omuzlarınızdan yavaş bir şekilde  kafanıza ve beyninize odaklanın eğer azda olsa baş ağrınız varsa zirveye yakınsınız baş ağrınız geçecek merak etmeyin.  Buraya kadar okumuşsanız  meditasyonun genel olarak kavramışsınız demektir. Sıra meditasyon çeşitlerini öğrenmekte bunlar tamamen zirvedeyken yapmalısınız şimdi vereceğim meditasyon isimleri hakkında araştırm yapın ve vazgeçmeyin  bu hisleri hissetmiyorsanız  nasıl her şey için bir zaman varsa  meditasyonda zirveye ulaşmak içinde zamanınızı bedenizi ve ruhunuzu hissetmelisiniz. bir mum ışığında veya bir müzikle bunları yapabilirsiniz ama ilk aşama bunların ikisinide önermem dikkat dağılır odaklanmanız biraz azla bilir ayrıca bu nesnelerinde meditasyondaki yerleri çok farklı meditasyon ruhuzu arındırmaktır. Çok derin bir konu bu konuda yazılan bir sürü kitap var 3000 sayfaya yakın  çok derin bensize sadece temelleri söyledim. Keşke size meditasyonu tamamen anlata bilsem ama zamanım yok; zamanın yetmez çünkü ben şuan genel olarak bahsettim meditasyon herkese göre kendini belirler bazılar kendilerini odaklamak için farklı yöntemler geliştirirler yavaş yavaş kendi yönteminizi yaratacaksınız ama sabırlı olmalısınız zirveye ulaştığınız da hiçbir şeyi hissedemeyecek siniz. eğer doruklara çıkacaksanız ki bu  çok zor bu işte tamamen usta olmalısınız doruktan da biraz bahsedeyim dorukta hayatınızda ki her şeyi değiştire bilirsiniz duygularınızı , hayatınıza bir yön verebilirsiniz.  Meditasyon dayken biri  gelip size dokunduğunda bunun farkında bile değilsinizdir. Ben bile bu kadar ileri gidemedim şuan ama belki siz bu  doruğa ulaşabilmek için zorluklardan geçmeniz gerek  yazım bu kadar meditasyon hakkında yazılarım devam edecek ama iş yoğunluğumdan aksamlar olabilir bundan sonra nasıl meditasyon yapacağınızdan bahsedemiyeceğim nedenlerini açıklamama gerek yok yukarıda zaten bahsettim.   Hayatınızı yönlendirmenizi hiç kimseyi umursamayacak seviye kadar gelmeniz dileğiyle sıkıntılarınız bir engel değil bilinç altınız sizi yönlendirecek ve her şeyin üstesinden geleceğinize inanıyorum farklı bir insan olduğunuzu hissetmeniz dileğiyle…

Burak Cihan

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.